Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

vaihteistoista
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=5557
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Teuski [ 19.08.2010 18:23 ]
Viestin otsikko:  vaihteistoista

Löytyykö jostain BX:n ja vaikka muiden vastaavien mallien vaihteistojen ja perien välityksistä listaa?
Esim. nyt ainakin BX:n eri mallit ja vaikka Pösöt. 205 GTi:n laatikossa on vissiinkin aika lyhyet välit, sekä BX 16V:ssä. Entäpä vaikka BX 19GTi ja Mi16? Olisko sama kaikissa?

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 19.08.2010 19:53 ]
Viestin otsikko:  Re: vaihteistoista

Russekin manuaalissa on beksien välitykset. 19GT on pisin perä ja vitonen, tais 16GTi olla lyhin? Automaatit on melko samat kaikissa paitsi 19TRS on pitkällä perällä. Mitä ajat takaa, kaikkia en aio tänne kirjoittaa.. :P

Kirjoittaja:  kokemjne [ 19.08.2010 20:57 ]
Viestin otsikko:  Re: vaihteistoista

HAYNES kertoo kyllä erot

Kirjoittaja:  Teuski [ 19.08.2010 22:28 ]
Viestin otsikko:  Re: vaihteistoista

Kaapelimies kirjoitti:
Russekin manuaalissa on beksien välitykset. 19GT on pisin perä ja vitonen, tais 16GTi olla lyhin? Automaatit on melko samat kaikissa paitsi 19TRS on pitkällä perällä. Mitä ajat takaa, kaikkia en aio tänne kirjoittaa.. :P


Lyhyttä haetaan :)
16GTi ja lyhin kuullostaa hyvältä, voisko joku vaikka haynesista katsoa onko se vaikkapa lyhempi kuin 16V?

Eikö ruo 16GTi ole joku suomispecial? 1.6 kone 19GTi:ssä?
Eli onko laatikko sun muut 1.9:stä vai mistä?

Kirjoittaja:  Eki [ 19.08.2010 22:39 ]
Viestin otsikko:  Re: vaihteistoista

Kaapelimies kirjoitti:
Mitä ajat takaa, kaikkia en aio tänne kirjoittaa.. :P

Minäpä kerron, mihin minä moisia tietoja tarvitsisin...

Minulla on allekirjoituksen mukainen Jumper. Se kiertää 80 km/h:ssa muistaakseni ~2800 rpm ja 100 km/h:ssa jo ihan liikaa. Max. vääntö on kuitenkin 2200 rpm kohdalla. Pitäisi saada kierrokset 80 km/h kohdalla mahdollisimman lähelle max. väännön kierroksia, ehkä 2300-2400 rpm kohdalle. Perävälitystä ei kuitenkaan voi harventaa yhtään, koska pakin välitys on niin pitkä, tuntuisi olevan pidempi kuin ykkösen... Muuten kärryä peruuttaessa palaa kytkin, nytkin se on siinä ja siinä. Samasta syystä ykkönen saa olla mahdollisimman lyhyt.

Ainoa vaihtoehto tuntuisi siis olevan harventaa 4- ja 5- vaihteiden välitystä. Siksi olisi kiva nähdä 1.9 TD BX:ien ja Xantioiden vaihteiden ja perien välitykset ja tietysti kuulla asiantuntijoilta, onko tuollainen palapeli mahdollista koota eri laatikoista... Yksi harkittava vaihtoehto olisi tietysti AL4 reilun kokoisella lauhduttimella... :shock:

Kirjoittaja:  Jankos [ 20.08.2010 09:05 ]
Viestin otsikko:  Re: vaihteistoista

Jos oikein olen ymmärtänyt niin näissä kaikissa mitä on mainittu on pääsääntöisesti BE loota.

Ja kutakuinkin kaikkien BE lootien osat käy keskenään. Eli tiedän rakennetun monenlaisia variaatioita, kaverin jokkisautossa on koottu vaihteisto niin että on pitkä ykkönen tiuhat vaihdevälit ja nelosella huiput on alle 160 kierrosten ollessa reilu 8000 rpm.

Jos taas haluaa vaihtaa vitosen välityksiä niin sehän on jopa naurettavan helppo homma kun ottaa päädyn auki ja vaihtaa rattaat. Ja näitä ratasvaihtoehtojahan on helppo katsoa sieltä servicen kautta. Talvella tehtiin serkkulikan 206 -02 pösöön lootaremppaa vitosvaihteelle kun oli öljyn vähyyden takia mennyt laakerointi toisen rattaan sisältä. Parin puhelun jälkeen hainkin tähän vanhasta 205 -89 pösön lootasta hiukan pidemmän välityksen rattaat ja matka jatkui jopa hieman taloudellisemmin kun satkussa oli 300 kierrosta vähemmän, kuitenkin jaksoi ihan hyvin kulkea.

Eli ensin kannattaa miettiä mitä tarvitsee lootalta, mikäli kilpakäyttöä niin... Jos on pääsääntöisesti kovavauhtista ajoa ja vähän lähtöjä niin voi kannattaa harkita laittaa pitkä perä ja pisin ykkösen välitys, sitten siihen kaveriksi sopivan lyhyet 2 ja 3 vaihteet ja nelonenkin ja vitosen voi jättää ihan miksi tahansa ja jos välitys lopppukin kesken nelosella niin voikin vielä yhden vaihtaa. Jos tuon vastaavan tekee lyhyellä välityksellä niin huiput menee vitoselle ja ykkönen jää lyhyeksi eli sitä ei voikaan käyttää. Mutta näissäkin on sitten etunsa, jos pääsääntöisesti ajonopeudet on kovia niin silloin on parempi tuo ensimmäinen koska pääsääntöisesti ajetaan 3-4 vaihteilla ja liike on eteen taakse. Jos taas vauhdit pieniä niin sitten voi tuo lyhyen perävälityksen malli olla parempi kun 3-4 linja on matalammassa vauhdissa käytössä.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/