|
Kirjoittaja |
Viesti |
Kami
|
Viestin otsikko: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 15.10.2010 13:34 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
No niin... Eilen kävin ajamassa lounastauolla ja toimi ihan mainiosti tuo ZX 1.8i -95. Iltapäivällä sitten kun oli kotiinlähdön aika niin käynnistyi kyllä, mutta hieman tahmeasti pyöritti startti. Ja sitten ei tahtonut pysyä käynnissä. Kuulosti siltä että kävi vajailla pytyillä ja konehuoneesta kuuluu "flap flap flap...". Tiirailin konetta, mutta ei siellä päälle mitään näkynyt. Sain tuon kumminkin ajettua kotiin, n. 30 km matkan pitämällä kokoajan kierroksia normaalia korkeammalla. Välillä tuntui puhti katoavan kiihdytyksessä ja tasanopeudessa selvästi nyki välillä. En ole vielä ehtinyt tsekkaamaan mikä on vian aiheuttaja, mutta vinkkejä voisin ottaa vastaan... Olisiko peräti jokin venttiileistä syyllinen? Vai olisko kenties virranjakaja vain vioittunut? Jokin irronnut mikä metelöi ja aiheuttaa samalla epämääräisen sytytyksen.... Noh pitää tutkia kunhan kerkee...
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 15.10.2010 14:16 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Kami kirjoitti: No niin... Eilen kävin ajamassa lounastauolla ja toimi ihan mainiosti tuo ZX 1.8i -95. Iltapäivällä sitten kun oli kotiinlähdön aika niin käynnistyi kyllä, mutta hieman tahmeasti pyöritti startti. Ja sitten ei tahtonut pysyä käynnissä. Kuulosti siltä että kävi vajailla pytyillä ja konehuoneesta kuuluu "flap flap flap...". Tiirailin konetta, mutta ei siellä päälle mitään näkynyt. Sain tuon kumminkin ajettua kotiin, n. 30 km matkan pitämällä kokoajan kierroksia normaalia korkeammalla. Kuivaas aluksi tulppakaivot (paineilmaa aluksi, rättiä tms lopuksi) ja tsekkaa tulpanjohdot huolellisesti. Tulppienkaan tsekkaus ei ole ehkä pahitteeksi. Jos mikään osa herättää epäilyksiä niin hae uudet Bougicordin johdot (pilipalijohdot maksavat saman verran, mutta eivät toimi ollenkaan) ja Boschin 4-kärkitulpat (Eyquemin tulpat saavat tuon koneen nyk-nyk-nykimään). Kami kirjoitti: Vai olisko kenties virranjakaja vain vioittunut? Jokin irronnut mikä metelöi ja aiheuttaa samalla epämääräisen sytytyksen.... Noh pitää tutkia kunhan kerkee... Miks sie oot siihen virranjakajan laittanut? Ei kai tuommoiseen moista orkkiksena kuulu, eikös siellä ole hukkakipinäpuola?
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 15.10.2010 20:37 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
en mie ole virranjakajaa siihen laittanut... joku hässäkää mihin ne tulpan johdot menee on koneen päädyssä ja uattelni josko siellä alla jotain mekaanista osaa löytyis... enpä ole sinne kurkannut... Pitää tehdä tuo tulppareikä siivous ja Bougicordeja harkita kans... mikähän lafka niitä myy?
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 15.10.2010 21:09 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Kami kirjoitti: mikähän lafka niitä myy? Artikkeli ainakin.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Tulsku
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 16.10.2010 09:58 |
Viestit: 1589 Paikkakunta: Lappeenranta
|
Me tilasimme paikalliselta Osasetilta Geesuun Bougicordin piuhat. Tehdastilauksena kesti parisen kuukautta, mutta tulivat.  Tämä siis vinkkinä, jos AA ei satu olemaan lähimaastossa. 
C6 3.0 HDi ('09), C5 2.0 HDi Break ('05), CX 20 Pallas ('83)
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 16.10.2010 10:00 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Tulsku kirjoitti: Me tilasimme paikalliselta Osasetilta Geesuun Bougicordin piuhat. Tehdastilauksena kesti parisen kuukautta, mutta tulivat.  Tämä siis vinkkinä, jos AA ei satu olemaan lähimaastossa.  Onneksi täältä lappeen Rannasta katsoen on lähimaastossa - siellä Vantaalla kun on 
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 16.10.2010 10:22 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
No ei tuo Vantaa ihan naapurissa ole, mutta kyllä ne ainakin joskus ammoisina aikoina rättäriin osia ihan postitse tilauksesta toimittivat... pian pääsen tekemään tutkimusta ZX:lle josko näkyis syykin moiseen käytökseen...
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 18.10.2010 21:22 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
Vähän venyi se tulppatutkimus... Kaikki tulpat kävin läpi. Jokaisen tulppakaivo oli märkä öljystä ja kuskin puolen päädyn tulppaa lukuunottamatta olivat tulpat enemmän tai vähemmän öljyisiä kierteistään. Olihan ne tulpat myös ohuen karstan peitossa. Varovasti puukonkärjellä rapsuttelin puhtaaksi. Mutta ei..ei ei... ei toimi. Sama vajaapyttykäynti edelleen. Se hässäkkä siinä kuskinpuolenpäässä mottia, mihin tulpanjohdot menee oli vain kahdella ruuvilla kiinni, mutta se nyt ei luulis olevan syynä moiseen käytökseen... Laitan nyt Bougicordit tilaukseen ja uudet tulpat myös, josko niistä olis apua... Tuoooota... voisko tuosta ruisku olla pimee yhden sylinderin osalta??? Mitäs sit muuta voi kattoo? 
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
Croisette
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 18.10.2010 21:57 |
Viestit: 2006 Paikkakunta: Tampere
|
Uudet bougit on tieytty hyvä lähtökohta, toki uusia odotellessa vois mitata vanhatkin, eli yli 5k ohmin vastusta ei saa olla. Ja tulpat mieluummin sellaiset mitkä siihe kuuluuki, turha haaskata rahaa 4-kärkisiin, sillä ne ovat todennäköisesti huonommat kuin alkuperäiset?
Jos ei auta, ja tuntuu vajaalla pytyillä käyvän, niin sit puolan suuntaan kokeilut, ja tutkitaan, että tuleeko joka pytylle kipinä? Jos ei tule niin sit aletaan koneen mekaanisen kunnon selvittäminen, eli puristuspaineet jne.
Ruiskupuoli hyvin harvoin jättää vain jonkun sylinterin pois pelistä?
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 18.10.2010 23:50 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Croisette kirjoitti: Ja tulpat mieluummin sellaiset mitkä siihe kuuluuki, turha haaskata rahaa 4-kärkisiin, sillä ne ovat todennäköisesti huonommat kuin alkuperäiset? Ei nyt suotta ruveta todennäköistelemään, kun on ihan käytännön kokemuksesta vertailua uudet Eyquemit vs. Boschin 4-kärkiset. Muun mallisissa citikan koneissa voi olla asia erikseen, mutta tuossa ei ole mitään epäselvyyttä, Boschia vaan sinne kanteen.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 19.10.2010 09:14 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
laakeri kirjoitti: Croisette kirjoitti: Ja tulpat mieluummin sellaiset mitkä siihe kuuluuki, turha haaskata rahaa 4-kärkisiin, sillä ne ovat todennäköisesti huonommat kuin alkuperäiset? Ei nyt suotta ruveta todennäköistelemään, kun on ihan käytännön kokemuksesta vertailua uudet Eyquemit vs. Boschin 4-kärkiset. Muun mallisissa citikan koneissa voi olla asia erikseen, mutta tuossa ei ole mitään epäselvyyttä, Boschia vaan sinne kanteen. Minkä sortin Eyguemiin verrataan? 2- 3-kärkisiin?.
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 19.10.2010 20:09 |
Viestit: 4684 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
ei niissä kynttilöissä eikäpiuhoissa oo mitään vikaa ,vaan DIS puolan toinen puoli on pimentynyt. on HELPPO selvittää kun kerran kynttiläpiuhat löytyy.sama menetelmä kuin jakajallisissakin vehkeissä. tarvii vaan värvätä assistentti virta-avaimeen. tuossa on homma vieläkin helpompi kun siinä puolalta lähtee samasta piiristä ykkönen ja nelonen ja toisesta tietenkin kakkonen ja kolmonen ,joten et tarvii ottaa kuin kaks puhaa testiin ,mutta erikseen. ota pitkä ruuvari ( saat valita otatko ristipään tai tavallisen ) ja nykäse ekaks vaikka ykkösen tai nelosen piuha ja tee kuten niissä jakaja versioissakin ja asistentti kääntää avainta. jos lyö kipunaa ,niin se puoli puolasta on kunnossa. sama testi kakkose/kolmosen piuhan kanssa. sitten onkin toinen juttu jos kipinä löytyy molemmista. taas on ruuvarille töitä. houkuttele se kone käyntiin ja käytä sitä ruuvaria stetoskooppina laittamalla se terävämpi pää suuttimen runkoon ja kuuntelemalla tikittääkö ? jos löytyy pimeä suutin niin piuhoja pitkin aloittaen sieltä suuttimista päin. sieltä löytyy kyllä liitoksia matkalta. mutta tuo " metelöi " kuullostaa jo muiltakin ongelmilta. mutta selvitä nyt ekaksi tuo sytty/ suuttimet.
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 19.10.2010 20:12 |
Viestit: 4684 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
sitten vielä tuo " flap flap jne jne ääni " miten on jakopää ? kannattaisko sitäkin vilkaista. yhden hampaan heitto ei välttämättä tarvää mitään mutta voi siirtää paukkua vaikka imu/pako puolelle.
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 19.10.2010 20:26 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
Hmm... se flap flap tuntuu kadonneen... Nyt käynti on vaan epätasaista, kuin olisi pytty pois pelistä. Nyt vaihdoin kaikki 4 tulppaa. Tilalla on joidenkin suosittelemat (myös Motonetin listalla näin) Boschin 4 kärkiset. Ei mitään muutosta...  Mittasin sytytyskaapelien (Motonet suosittelmat tarvike kaapelit, vaihdettu viime talvena) vastuksen: lyhyellä 2.5 ja pisimmällä 4. Muut siitä väliltä. Eli kaikki alle 5. Testasin myös näin: 1. irroitin vuorotellen siitä virranjakaja-puola mötikästä (juu tässä ei näytä olevan puolaa erikseen) sytytysjohdon (aina vain yksi kerrallaan) 2. koetin startata Tuloksena, kun 2 tai 3 piuha oli irti, starttaus onnistui ja käynti oli epätasaista kuten jos kaikki piuhat on kiinni, oikeestaan ihan samanlaista. Kun 1 tai 4 oli irti ei käynnistynyt lainkaan, ei edes luvannut. Pitäisikö vielä kokeilla mitata voltit mitä tulee siihen virranjakajamötikän tulppajohdon liittimeen, kun starttaan? (punainen mittarin piuha siihen ja musta akun miinukseen?) ..raaps raaps.. eikö vaikuta siltä että se virranjakaja-puola mötikkä on paskana? Jaa juu, ja siitä jakopäästä. Vaihdettiin just viime tammikuussa se jakohihna ja samalla koko kansi, kun edellinen hihna meni yllättäen poikki...  Ja vielä keran edit... oli näemmä Koke jo sivunnut tuota mun ym. diagnoosia...  Ei oo kaverii auttamaan diagnoosissa... tai siis ne kaverit on vähän kaakana... 
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 19.10.2010 20:40 |
Viestit: 5065
|
Minulla Xantia (2.0i 8V) käyttäytyi aikoinaan hieman tuonnepäin. Tosin kokeilin käynnissä ollessa nyppiä ruiskusuuttimen johtoja, en tiedä onko suositeltava tapa, mutta 2:n tai 3:n irroittaminen ei juuri vaikuttanut, 1 tai 4 nyppääminen taas sammutti koneen.
Vikana minulla oli 2 ja 3 sylinterin väliltä palanut kannentiiviste (liekkirengas), ääni oli sellainen stupsutteleva. Irtotulpalla runkoa vasten voi kokeilla iskeekö kipinää 2:n ja 3:n puola. Puristuspaineen mittauksella tuo kannentiiviste on ainakin helppo sulkea pois.
[Edit] muistaakseni tosin silloin taas sammui jos otti molemmat, 2:n sekä 3:n pois, muttei jos vain toisen, kumman tahansa, mutta aikaa tuosta jo on paljon...
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 19.10.2010 21:02 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
 juu, mul noi oireet oli kun sytysjohtoja napsi irti. Ei ne kai ruiskupuoleen vaikuta 
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 19.10.2010 22:25 |
Viestit: 5065
|
Kami kirjoitti: :P juu, mul noi oireet oli kun sytysjohtoja napsi irti. Ei ne kai ruiskupuoleen vaikuta  Ruiskujen napsimisen jälkeen kokeilin myös ottaa tulpanjohdon irti, irtotulppa siihen johtoon kiinni ja sen tulpan rungon maadoitus starttikaapelilla moottoriin => kone käyntiin ja kipinää tuli, mutta käynnissä ei havaittavaa eroa, ottiko ruiskun vai tulpan (tai molemmat) irti samasta sylinteristä. Liekkirenkaan vika aiheutti ilmeisesti sen ettei hukkasylinterit jarruta niin paljoa kuin jos pelkkä kipinä puuttuu (ainakin tuntui ettei tehoa hukkunut läheskään niin paljon kuin jos yksi/kaksi sylinteriä jää ilman kipinää, mutta puristukset kummossa. Käyntikin oli tasaisempaa, ilman suurta tutinaa ja ravistusta) Mutta puolaviat on myös aika tyypillinen kohde, muistuipa vaan tuosta mieleen omat kokemukset ja ihmettelyt oudon äänen ja käynnin johdosta.
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 20.10.2010 08:30 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
ealab kirjoitti: Minkä sortin Eyguemiin verrataan? 2- 3-kärkisiin?. 1-kärkiset, marmoritiskiltä citikan laatikoissa ostetut. Valokuvasta katsottuna mallimerkinnän loppuosa näkyy olevan -LZK, alkua ei näe. Paketissa viivakoodin alla teksti 5962.6W
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 20.10.2010 10:01 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
Hel...in.... h..tti.. Illalla vielä katoin Motonetin sivuilta että tarviin puola+jakaja mötikän ja niitä on varastossa. Nyt aamulla töihin tullessa poikkesin sinne sitä ostamaan ja eikös tuo myyjä kivenkovaa väittänyt ettei heillä ole semmoista. Ei ZX:ää ole kuulemma kuin virranjakajan kanttaja ja pyöriää. Selitin ja väänsin että siinä ei ole niitä perinteisiä vaan semmonen paketti missä on virranjakaja ja puola yhdessä. Juu ei ole ei ei ei... Minä sitten ihmettelin että eilen just kolme kertaa heidän sivuilta sen tarkistin... Eikös tämä ole se mitä tarvitsen: Puolajakaja PSA 1,6->2,0 Xmoot ZX 1.6-2.0 "puola+jakaja" (ei 16V) [1991-1997] Eikö tuossa nyt ihan selvästi sanota että 1.6 VIIVA 2.0 moottorit, jolloin 1.8 on mukana... Ei kuulemma heillä ole moista virranjakaja ja puola pakettia... PRKL... Nyt sitten duunissa katsoin uudestaan ja jumal... onhan tuo ym. teksti heidän listallaan ja näyttää vieläpä että 2 kpl Turkkuses on. Nyt pitää sit yrittää ehtiä käymään siellä jossain välissä uudestaan... prkl... Ja tietenkin juuri tänä aamuna sitten sataa sataa ja sataa ja näemmä toi appiukon vanhus Transhitti ei tykkää yhtään sateesta... Se nykymisiilmiö on aivan hurjistunut... Pakko ajaa kokoajan ryyppy täysin ulkona ja luistattaa kytkintä että saa pidettyä liikkelllähdössä kiekat tarpeeks korkeella ettei sammu... ... ja eilen hajos sit tallentava digiboksikin... mitä vielä... ...täytyy varmaan lotota... 
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
kaselin
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 20.10.2010 14:40 |
Viestit: 1586 Paikkakunta: Tampere
|
Tai osta Tojota. 
C5 1,8 Break -03 Peugeot Expert TD -00 Honda GL1800 -08 edesmenneet 2CV4 -72 2CV6 -82 Peugeot Satelis 500 -08
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 20.10.2010 14:45 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Mie oon motonetin varaosatiskiä varten yleensä kirjoitellut niiden numerokoodit muistiin jo kotona. Jos jostain syystä meinaa etsintä olla hankalaa, niin koodilla voi sitten suoraan yrittää...
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
idefix
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 20.10.2010 15:10 |
Viestit: 1219 Paikkakunta: Ulvila
|
Kami kirjoitti: Hel...in.... h..tti.. Illalla vielä katoin Motonetin sivuilta että tarviin puola+jakaja mötikän ja niitä on varastossa. Nyt aamulla töihin tullessa poikkesin sinne sitä ostamaan ja eikös tuo myyjä kivenkovaa väittänyt ettei heillä ole semmoista. Ei ZX:ää ole kuulemma kuin virranjakajan kanttaja ja pyöriää. Selitin ja väänsin että siinä ei ole niitä perinteisiä vaan semmonen paketti missä on virranjakaja ja puola yhdessä. Juu ei ole ei ei ei... Minä sitten ihmettelin että eilen just kolme kertaa heidän sivuilta sen tarkistin... Eikös tämä ole se mitä tarvitsen: Puolajakaja PSA 1,6->2,0 Xmoot ZX 1.6-2.0 "puola+jakaja" (ei 16V) [1991-1997] Eikö tuossa nyt ihan selvästi sanota että 1.6 VIIVA 2.0 moottorit, jolloin 1.8 on mukana... Ei kuulemma heillä ole moista virranjakaja ja puola pakettia... PRKL... Nyt sitten duunissa katsoin uudestaan ja jumal... onhan tuo ym. teksti heidän listallaan ja näyttää vieläpä että 2 kpl Turkkuses on. Nyt pitää sit yrittää ehtiä käymään siellä jossain välissä uudestaan... prkl... Ja tietenkin juuri tänä aamuna sitten sataa sataa ja sataa ja näemmä toi appiukon vanhus Transhitti ei tykkää yhtään sateesta... Se nykymisiilmiö on aivan hurjistunut... Pakko ajaa kokoajan ryyppy täysin ulkona ja luistattaa kytkintä että saa pidettyä liikkelllähdössä kiekat tarpeeks korkeella ettei sammu... ... ja eilen hajos sit tallentava digiboksikin... mitä vielä... ...täytyy varmaan lotota...  Älä nyt hyvä mies! luistatat appisi voortin kytkimen kohta pilalle ja tankki on kohta tyhjä kun sitä ryyppyä koko ajan annat, seuraava peli moponetin matkalla on vissiin fillari 
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 20.10.2010 15:29 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
Sain kaverin Öpelillä kyydin Motonetiin ja nyt tossa työpöydällä odottaa uusi puola+jakaja paketti. Toivottavasti toimii... Fillarilla Motonettiin kotoa on vähän matkaa.... semmoset 25 km... ei ihan heti tule polkastua... siis yhteensuuntaan tuo. Töistä sit ei ole "kuin" reilu 5 km... mut tääl ei ole fillaria... 
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 20.10.2010 16:05 |
Viestit: 4684 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
älä sitte sotke niitä syttypiuhoja, ja voit testata helposti ( ja toimii paremin kuin jos asentaisit kaikki valmiiksi = vanha kiinalainen smurffin laki )jätä se puola siihen koneen päälle että kaikki piuhat ylettää ja yksi kerrallaan samaan järjestykseen kuin on siinä orkkis puolassa ja sitten se töpseli tietenkin. sitten vaan kuullostelemaan missä paukkuu,
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: ZX käy vajailla pytyillä ja metelöi Lähetetty: 20.10.2010 17:41 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Nousiainen
|
Eipä ollut siinä uudessa tietty mitään merkintöjä mikä pytty mihinkin pylpyrään, mutta otin vanhasta yksi kerrallaan irti ja laitoin vastaavaan kohtaan uudessa pitäen "majakkana" sitä tulopiuha kiinnityskohtaa. No eipä tuo sitten toiminut yhtään sen paremmin... Käy, mutta ei kunnolla tyhjäkäyntiä ja röpöttää pirusti, ihan samalla tavalla kuin aiemmin. Se flap flap ääni on tosiaan kadonnut jonnekin... (ei kuulunut kuin silloin aluksi kun vika esiintyi) Mikäs nyt otetaan seuraavaksi tarkastukseen??? ...raidaanko remonttirahaston ja ostan uuden ZX:n? 
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
|
|