Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 2 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Käynnistysvaikeuksia...
ViestiLähetetty: 11.10.2011 09:38 

Viestit: 9
Nyt on muutamana aamuna ilmennyt Xsarassa uusi vika/ominaisuus. Yön jälkeen autoa käynnistäessä on virta-avainta kääntäessä kuulunut naksahdus/napsahdus. Mitään muuta ei tapahdu... Tänä aamuna viidennellä kerralla auto starttasi kuitenkin ihan normaalista ja heti avainta kääntäessä. Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa? Mistä vika/ominaisuus voisi johtua? Kuluneesta virtalukosta/virtalukon pohjasta/jostain muusta? Auto on Xsara 1.6 Vtr, vm. 2003. Autolla on ajettu 135000km. Kiitos! Ps. Tänä aamuna oli 6 astetta lämmintä ja sateisen kosteaa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Käynnistysvaikeuksia...
ViestiLähetetty: 11.10.2011 10:09 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
coupe_noir kirjoitti:
Nyt on muutamana aamuna ilmennyt Xsarassa uusi vika/ominaisuus. Yön jälkeen autoa käynnistäessä on virta-avainta kääntäessä kuulunut naksahdus/napsahdus. Mitään muuta ei tapahdu... Tänä aamuna viidennellä kerralla auto starttasi kuitenkin ihan normaalista ja heti avainta kääntäessä. Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa? Mistä vika/ominaisuus voisi johtua?
Solenoidi siis veti normaalisti? Mittaa, tuleeko sähköä solenoidin lähtöpuolelle silloin kun vain naksahtaa. Jos tulee, vaihda startin hiilet.



VW Passat B7
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 2 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: