Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Saxo vuotaa sadevedet sisään
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=9162
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 27.08.2011 15:17 ]
Viestin otsikko:  Saxo vuotaa sadevedet sisään

Sadevedet tulee repsikan jalkatilaan lattialle. Kunnon sateen jälkeen saattaa olla kämmenen kokoinen kostea läntti matossa. Mielessä on käynyt sen muovilistan irroitus tuulilasin alareunasta ja katsoa, mitä alta löytyy. Antennin jalka silmällä katsottuna näyttäisi olevan katon pinnassa tiiviisti. Ja muutenkin tuulilasin tiivisteet on ok. Mitä olette löytäneet vastaavassa tilanteessa?

Kirjoittaja:  turtana [ 27.08.2011 15:56 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Lämppärin kautta tulee vedet sisälle, imurööri on hantin puolella siinä muovi trällin alla tuulilasin edessä.
Monasti lehdet,havut ja muu sonta pakkautuu vedenvaluntareikään ja vesi alkaa pakkautumaan sinne koteloon eikä pääse ulos.
ax:sissä joissa kori on siltäosin identtinen niin kuin 106 hyttikin,näistä löytyy samoja murheita.
parissa axussa ollut valuntareiän vieressä pieni ruostereikä.

Kirjoittaja:  Ilmari [ 27.08.2011 16:27 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Se musta muovilevy moottoritilan puolelta pois ja kotelon puhdistus sekä vesiaukon avaus. Auttaa, ellei ole jo pellissä reikä.

Kirjoittaja:  Kami [ 27.08.2011 16:52 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

:lol: poraa siihen jalkatilaan 10 mm reikä niin on juokseva vesi ....
Juu ei vaan, kyllä se mitä varmiten on syyllinen tuo aiemmin kuvattu.

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 29.08.2011 18:23 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Saxo on nyt otettu "työn alle". Otin sen lämppärin aukon yläpuolen suojamuovin pois. Samalla otin tuulilasin alareunan muovin pois, koska se on toisesta päästä (repsikan puoli) poikki ja ajattelin korjata sen. Ei se varmaan mitään vuotoa aiheuta? Vaikkakin se katkeamiskohta onkin juuri siinä suojamuovin kohdalla. Lokasuojan sisään laitoin valon. Jo vain näkyi hyvin vesireiästä, eli se puoli oli ainakin puhdas. Muuten se pohja näytti puhtaalta ja ruosteettomalta, ei lehtiä eikä muutakaan ylimääräistä. Täytyy laittaa sikaflexiä jokaiseen pieneen koloon, mikä löytyy. Kyllä siellä keskemmällä näkyi olevan peltien saumassa pientä "toleranssia", meinaan ihan selvä rako.

Ajattelin varmuuden vuoksi tehdä vielä jonkun suojan siihen lämppärin imuaukon päälle. Ei kai siitä haittaakaan olisi, kunhan jättää vaan ilmalle tilaa. (Montakohan kuutiota siitä virtaa tunnissa, meinaan vaan, että osaisi laskea tarvittavan aukon koon oikein :lol: )

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 29.08.2011 20:30 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Tässä sama kuvan kera. En vieläkään keksi muuta kuin tuon lämppärin aukon veden kerääjäksi. Varsinaista vikaa en löytänyt. Onhan tuo muovikansi hieman epäilyttävän oloinen, mahtaako hommaansa hoitaa :?: Tutkimukset jatkuvat.

Liitteet:
Muovilla.JPG
Muovilla.JPG [ 92.06 KiB | Katsottu 8068 kertaa ]
Ilman_muovia.JPG
Ilman_muovia.JPG [ 102.77 KiB | Katsottu 8078 kertaa ]

Kirjoittaja:  jaakkovaakko [ 30.08.2011 06:52 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Kurkippa oven saranapuolelle, ettei johtosarjan suojakumi paina ovitiivistettä ovea kiinnilaitettaessa :roll:

Kirjoittaja:  Ilmari [ 30.08.2011 15:03 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Tuosta aukosta puuttuu suodattimen kiinnityskehikko, joka nostaa vähän kaulusta ja suodatinta ylöspäin, vaikkei olekaan vesitiivis. Nyt näkyy selvä aukko suodattimen kyljessä, josta tuulenpaine ja puhaltimen imu voi hörpätä vettä sisään?

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 30.08.2011 16:48 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Ilmari kirjoitti:
aukosta puuttuu suodattimen kiinnityskehikko
Jaahas. Palaset alkaa loksahdella kohdalleen. Siinä ei meinaan koskaan ole ollut mitään muuta kuin tuo karkea vaahtomuovi ja sitä kannatteleva muoviristikko.

Vesilätäkkö tulee siis juuri siihen repsikan lattialle, lämppärin puhaltimen alapuolelle. Edellä mainittu puuttuva juttu taitaa liittyä juuri tähän. Olisi hyvä olla malli, mihin verrata..

Kirjoittaja:  Ilmari [ 30.08.2011 18:28 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

No, sitä muoviristikkoa kyllä tarkoitin, muttei se kuvastasi erottunut, eikä ole aivan sellainen kuin muistikuvani oli. Ohessa kuva siitä kuinka se omassani on paikallaan. Vähän koholla ja tiiviisti aukon reunoja pitkin.

Liitteet:
Saxo 032p.jpg
Saxo 032p.jpg [ 30.09 KiB | Katsottu 8066 kertaa ]

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 30.08.2011 20:00 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Tuon yläpuolella kun on se muovisuoja, niin kiinnityksestä tuli mieleen yksi juttu. Jos ne taaemmat kiinnityskolot eivät olleetkaan kunnolla niissä korissa olevissa kynsissä kiinni. Se on yksi mahdollisuus. Jos olivat irti, niin silloin muovin takareuna saattaisi päästää vettä läpi. Ehkä.

Kirjoittaja:  Ilmari [ 30.08.2011 20:25 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Ei se muovi muutenkaan kaikkia vesiä pidä, joten ei huolta. Vettä tulee siihen kaukaloon joka tapauksessa, ehkä tänä kesänä ajoittain tulvaksi asti. Vedenpoistoreijän pitää ehtiä laskemaan vedet alas ennenkuin tulva ylittää tuon ilmanottoaukon kauluksen korkeuden.
Saattaa olla tuo vuotosi vain satunnainen rankkasateen aiheuttama tulva, eikä varsinaista vikaa ole kuin auton suunnittelussa.

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 03.09.2011 16:46 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Empiiriset tutkimukset jatkuvat. Nyt on letkulla laskettu vettä Saxon keulalle. Ensiksi alareunaan, että näkee, tuleeko lämppärin aukon kautta vettä -> ei tullut. (Tarkastin vielä sen aukonkin ja oli ihan kuiva). Sitten tuulilasin sivutiivisteisiin ja lopuksi antennin jalkaan. Ikäänkuin poissulkien eri vuotomahdollisuuksia. Ja grande finalena kovalla paineella suoraan tuulilasiin, rankkasateen simulaationa :shock: No, lopulta sitten sainkin sen touhutipan tulemaan jalkatilan sivuun. Siihen sivuseinän mattopinnalle.

:arrow: Vesivana siis päättyi aivan kojelaudan oikeaan ala(sisä)reunaan, siihen kourumaiseen osaan. Sen yläpuolella on sivulasin suulake. Eli voisiko vesi tulla kuitenkin antennijalasta (tai tiivisteestä) ja valua niitä korin kouruja pitkin lämmityslaitteen muoviosien päälle aivan kojelaudan oikeaan reunaan. Sinne se tippa tulee. Ja siitä se etenee joko lattiamaton pystyssä olevaa osaa pitkin alas tai sitten kojelaudan alareunaa pitkin vähän keskemmälle, tippuen siitä kumimatolle.

Kun en ole Saxoa purkanut, niin en tiedä sen peltiosien muotoja verhoilujen alta. Kaikki viittaisi nyt siihen, että vesi tulee antennijalasta tai ikkunatiivisteen kautta. Onko muuten Saxossa liimalasi vai vanhanaikainen tiiviste?

Kirjoittaja:  Ilmari [ 03.09.2011 19:27 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Jos antennin jalka vuotaa, näkyisi kosteus ensin sisäverhoilun ikkunareunassa. Voisi vähän raotella kattovaisinta ja yrittä sieltä kurkkia, vuotaako. Mahdollinen vuotokohta sekin, mutta jäljet näkyvät muualla.
Uskoisin, että ikkunan liimaus vuotaa jostain kohtaa. Liimalasihan siinä Saxossa on.

Kirjoittaja:  Ilmari [ 03.09.2011 21:36 ]
Viestin otsikko:  Re: Saxo vuotaa sadevedet sisään

Vielä pari kuvaa sivupilarin sisäpuolelta muovipanelin alta. Pääsee hyvin kurkkimaan vuodon paikkaa, koska liimasauma jää täysin näkyville.
Oven tiiviste ensin irti ja sitten voikin pilarin panelin riuhtoa irti yläpäästä suunnilleen tuulilasin suuntaisesti rattia kohti.

Liimasauma näkyy kyllä jo lasin ja muovipanelin välistäkin tiiraamalla, mutta pienen vuodon havaitseminen siitä voi olla mahdotonta, joten paneli irti.

Liitteet:
Saxo 003p.jpg
Saxo 003p.jpg [ 49.08 KiB | Katsottu 8062 kertaa ]
Saxo 006p.jpg
Saxo 006p.jpg [ 61.85 KiB | Katsottu 8062 kertaa ]

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/