|
Kirjoittaja |
Viesti |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 27.09.2014 21:35 |
Viestit: 7818 Paikkakunta: Eurajoki
|
Sulta puuttuu selvästi pelimiestaidot joilla ymmärrät itäeurooppalaista erinomaisuutta Jos sieltä ihan aikuisten oikeasti saisi edes välttäviä autoja noilla hinnoilla niin olishan se pieni ihme ettei nuukat suomalaiset niitä sieltä jo roudaisi laivat pullollaan Ei muuta kuin takomaan markkinarakoa ja preemiumia suomalaisille pilkkahintaan!
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
Esa66
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 27.09.2014 22:38 |
Viestit: 2155 Paikkakunta: Kerava
|
Minä sentään uhrasin 60€, kun idästä tilasin xadot........jaa mutta Omega 917 tuleekin lännestä. Eli vain 30€ pistin Xadon keraamisen timantin lujaan uudistuskykyyn Jotka muuten tilasin semmoselta kaverilta, joka on Ukrainassa tehnyt töitä asian kanssa, tosin nykyään tehnyt töitä jo pitkään harvinaisempien metallien parissa(kuten Titanium etc) ja nimenomaan työstön parissa, lienee jotain tekemistä joittenkin asioiden kanssa?
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 27.09.2014 23:12 |
Viestit: 2666
|
No, voishan noita 4000-5000 yksilöitä ostaa nipun tuohon pihaan liettuasta ja kattoa onko niistä mihinkään. Missään tapauksessa kaikki eivät ole kolaripaskoja, toisaalta osa varmasti on - pitää tietää mitä ostaa.
Kun tietää että nuo 2005-2009 C6:det ovat aivan hinnoittelun pohjamudissa jo nyt tietyissä maissa, ja muut (suomikin) seuraavat perässä, miksi niitä ostaisi tuohon lahoamaan. Käy sama kuin XM:llä ja CX:llä - hinnat ovat kymmenen vuotta "nollassa", sitten lopuksi kun kanta vähenee tarpeeksi, ne jotka sellaisen oikeasti vielä haluavat joutuvat maksamaan hieman enemmän. Hyvä CX maksaa 5000 eur tänä päivänä, se on totta. 2000-luvun alussa se maksoi 10000 markkaa eli aprox 1600 euroa.
Sitten on vielä tämäkin, että tuleeko C6:sta koskaa esim CX:n veroista semi-klassikkoa. Se lienee kaikille selvää, että CX, XM ja C6 eivät koskaan yllä samaan statukseen kuin DS ja SM, myöskään hinnaltaan, CX esimerkiksi on saavuttanut hinnoittelunsa huippupisteen ja pysyy siellä. DS:n hinnat sen sijaan nousevat nousemistaan. No, varauksin, lähinnä DS 23 ie ja avomallit...
Mutta takaisin asiaan. Mikä on tänä päivänä oikea C6:n hinta (tax-free), jos kyseessä on 2006-2008 -vuosimalli jolla on ajettu yli 100.000 kilometriä, ja auto on aito (ei kolarikorjattu lantaläjä)? Minä edelleen väitän, että maksimi 4000-5000 euroa on se hinta.
Mielenkiintoinen kysymys on sekin, miksi niitä on suhteellisesti ottaen niin paljon myynnissä vaikka niitä valmistettiin niin vähän, 10 kertaa vähemmän kuin XM:ää ja vain 3 kertaa enemmän kuin SM:ää? Mitä se kertoo autosta? Neljäsosa Euroopan kannasta on myynnissä?
(Ihan nuo viimeiset vuosimallit, 2010-2012, voivat olla hieman halutumpia parempine sähköineen, niitä lisäksi tehtiin tosi vähän noina vuosina. Vähän niinkuin Xantia II Activa V6 - kakkoskoppainen v6-activa tuntuu olevan haluttu, ykköskoppaisia ei edes kuutosina, saati turboina, halua oikean kukaan mihinkään hintaan.)
Joudunko väitteeni tueksi niitä C6:sia haalaamaan nipun tuohon lanssille. Toivottavasti en.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
citrique
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 28.09.2014 00:33 |
Viestit: 624 Paikkakunta: espoo
|
sellaista kristallipalloa ei olekaan joka kertoisi c6:n tulevaisuuden hintakehityksen. Faktaa on että autoa on tehty katastrofaalisen vähän, hieman päälle 20tuhatta kappaletta. Ja että c6 on paras moderni hydecitroen joka monelta cx- xm- ja d-harrastajalta puuttuu tallista syystä tai toisesta, yli 20 vuotiaita xanttuja yms sieltä käyttöpeleinä sitten löytyykin. Veikkaan että moni tosiharrastaja tulee päivittämään käyttikset vielä kuutoseen, tästä osoituksena vaikka länsinaapurin Citroenakuten-palstalaiset joista suurinpiirtein puolella alkaa olemaan c6 ja lisää tulee kaiken aikaa. Eli jonkunlaista kysyntää varmaan on kuiteskin jopa suomessa. Ja hyviä pakasta vedettyjä kutosiahan ei tule mistään lisää.
GS break 1015 Convertisseur 1972 Jaune Primevere CX25TRI break serie1 1985 Bleu Romantique C6 3.0HDi exclusive 2010 Gris Thorium MB C43 AMG Touring 2017 Volvo Amazon P220 Herrgårdsvagn 1969
|
|
|
|
 |
Esa66
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 28.09.2014 03:57 |
Viestit: 2155 Paikkakunta: Kerava
|
Tosiasia on, ettei citikkaharrastaja osaa ostaa haluamaansa, vaikka sitä naputeltas molemmille poskille. Suurin harrastusryhmien ilmentymä on Suomessa kirppariryhmä. Ostetaan vain jos halvalla saa ja siihen ryhmään menee bexut, xantiat ja äxämmät. Muut ostetaan jonkinlaiseen tarpeeseen? Tiedän koska olen vuosia näitä joko paalannut tai antanut eteenpäin puoleen hintaan. C6 ei ikimaailmassa tule olemaan mikään harrastuskohde täällä, millään tavalla. No, ehkä haaveissa 
|
|
|
|
 |
Jalamari53
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 29.09.2014 19:29 |
Viestit: 146
|
Mielenkiintoinen keskustelu C6:n hintakehityksestä.
Itse toin heinäkuussa Saksasta 85 tuh ajetun C6:n ja en todellakaan edes katsellut niitä 5000 € C6:sia. Laitoin hakuun max ajokilometriksi 100 tuh. Maksoin autosta autoliikkeeseen (Ford) nippanappa alle 10 tuh €. Veroa tulli mätkäsi 5700 € joka oli positiivinen yllätys kun vertasivat Peugeot 607:een ja C6:n uushankintahinnaksi olivat saaneet 49500€.
Väitän jos ei halua yli 200 tuh ajettua C6:sta niin siitä joutuu myös maksamaan, Saksassa, Ranskassa, Liettuassa jne. Hyvää kun ei saa halvalla.
GS 79 ....20 sitikkaa.....C5 CrossTourer
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 03.10.2014 14:05 |
Viestit: 2666
|
No niin, jotta ei jäisi puheen tasolle, ryhdyin tekoihin. Täällä sitä ollaan Liettuassa ja 2010 3.0 hdi plakkarissa, hintaan jolla ei pitäisi teidän mukaanne saada kuin 2006 100.000 ajetun resun. Katsotaan huijataanko minua, sekin on mahdollista! Videoraportoin ollessani eestissä takaisin.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
Esa66
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 03.10.2014 16:24 |
Viestit: 2155 Paikkakunta: Kerava
|
Thats the way the cookie crumbles 
|
|
|
|
 |
citrique
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 03.10.2014 19:29 |
Viestit: 624 Paikkakunta: espoo
|
ds-jekkeri kirjoitti: ryhdyin tekoihin... Hyvä! Tervetuloa onnellisten C6 kuljettajien kasvavaan joukkoon 
GS break 1015 Convertisseur 1972 Jaune Primevere CX25TRI break serie1 1985 Bleu Romantique C6 3.0HDi exclusive 2010 Gris Thorium MB C43 AMG Touring 2017 Volvo Amazon P220 Herrgårdsvagn 1969
|
|
|
|
 |
Tepi
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 03.10.2014 21:10 |
Viestit: 142
|
Ja sitten videoimaan kulutuslukemia maantiellä ja moottoritiellä...
|
|
|
|
 |
Jalamari53
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 10.10.2014 09:50 |
Viestit: 146
|
Mielenkiinnolla odotellaan citriquen kommentteja uudesta hankinnasta vai hyytyikö matkalle? 
GS 79 ....20 sitikkaa.....C5 CrossTourer
|
|
|
|
 |
citrique
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 10.10.2014 11:37 |
Viestit: 624 Paikkakunta: espoo
|
...siis varmaan ds-jekkerin kommentteja ootellaan, niitähän on alkanut tippua tähän ketjuun http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=19303 (mullahan on siis tuo 2,7 jolla olen kerennyt kelaamaan 45tuhatta kahdessa vuodessa, en ole uutta hankkinut/hankkimassa, sen verran on tätä nykyistä jo uusittu matkan varrella  )
GS break 1015 Convertisseur 1972 Jaune Primevere CX25TRI break serie1 1985 Bleu Romantique C6 3.0HDi exclusive 2010 Gris Thorium MB C43 AMG Touring 2017 Volvo Amazon P220 Herrgårdsvagn 1969
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 10.10.2014 13:26 |
Viestit: 2666
|
Jep, ei muuta kuin seuraamaan ja jännittämään tuota jatkokertomusta! Onko Jekkeriä nyt huijattu autokaupoissa? Saanko maistaa omaa lääkettäni? Onko Liettuan automarkkina täyttä fuulaa, ei siellä mitään edullisia C6:sia ole? Kerran päivässä tipahtaa aina installmentti luettavaksenne, arvoisat ystävät, ja saavathan niitä lukea foorumin uudetkin jäsenet.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
vibes
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 10.10.2014 15:04 |
Viestit: 1073 Paikkakunta: Turku
|
Harmittavaisesti C6-kuumetta nostaa nää ketjut, onneksi sekä lompakko että vaimo sanoo tiukan ein.
Tai no ei vaimolla niin väliä mutta lompakko.
Ennen oli Sitikka, nyt vain Väärämmerkkinen Japaninmersu
Assumption is the mother of all fuck ups.
|
|
|
|
 |
xanpoke
|
Viestin otsikko: Re: C6:n hintaromahdus alkoi - viimeinkin Lähetetty: 10.10.2014 20:57 |
Viestit: 509 Paikkakunta: NAKKILA
|
Tällä menolla ratkaisu siirtyy Jouluaattoon, pikkaisen ennen pukin tuloa. Aivan ymmärrettävää, niin neiti Marplekin teki. Tosin kartanomiljöössä.
|
|
|
|
 |
|
|