Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 10 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 19.05.2016 09:31 

Viestit: 22
Käykö -03 --> mallin berlingoihin suoraan XTR:n jouset, eli toisin sanoen voiko tällä tavalla korottaa etupäätä? Takapäällehän riittänee vääntösauvan säätö. Mitä muuta tarvitsee ottaa huomioon?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 19.05.2016 13:25 
Käyttäjän avatar

Viestit: 157
Paikkakunta: Varsinais-Suomi
Maahantuoduissa Berlingo XTR-malleissa on ilmeisesti vain 15 mm korkeampi maavara, joten en usko että mitään muuta pitää muuttaa, vetoakselit ja iskunvaimentajat ym. varmaan käy. Ulkomailla näitä on saanut myös tasauspyörästön kitkalukolla, mutta tuskin Suomessa?

XTR -malleissahan on hiukan tiheämpi perävälitys ja peltinen moottorin panssari myös, jos niitä tarvitsee. Ja erona tavalliseen taitaa olla myös rumpujarrut takana. Välillä näitä on myynnissä kun tarkkaan myyntikuvista bongaa, usein myyjä ei edes tiedä olevan XTR kun sen erottaa vain muutamista ulkoisista yksityiskohdista, kuten etupuskurin pienestä koristelevystä, erilaisesta verhoilusta ja kattokaiteista. Saataville taisi tulla vasta 2006 ja oli tehdastilausmalli, siksi varmaan niitä on vähemmän näissä vanhakoppaisissa Berlingoissa.



Harrasteet: Xantia V6 Activa -97, Xantia 2.0i SX -93, GS Pallas -79, BX Sport -85
Käyttikset: C5 2.0i Confort -09, Berlingo XTR -06
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 20.05.2016 12:52 

Viestit: 22
Okei. Eli tuolla saksanmaan varaosapuljuista bongatulla "korotettu maavara" jousella ja pienellä rengastuksen muutoksella voisi siis saada jonkun kolmisen senttiä lisää ilmaa auton alle. Jostain luin, että vakiomaavara olisi 13 cm, pitäneekö sitten paikkaansa. Pienikin korotus auttaisi, sillä mitään maastoajoneuvoa ei haetakaan.

Norjan postilla olen Pohjois-Norjassa nähnyt aika hurjiakin korotuksia ja ne pelit näyttivät jo melkoisen maastokelpoisilta.

Kiitokset tiedosta, perslinkoakaan ei vielä ole, mutta ehkä huomenna...


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 20.05.2016 14:19 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7819
Paikkakunta: Eurajoki

Profiili WWW
gsp kirjoitti:
Norjan postilla olen Pohjois-Norjassa nähnyt aika hurjiakin korotuksia ja ne pelit näyttivät jo melkoisen maastokelpoisilta.

Olisko niillä Dangeleita?
http://www.4wdonline.com/Dangel/PiCs37/2000berlingo2dr.jpg



-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 20.05.2016 15:15 

Viestit: 22
Hmmm... saattopa vaan ollakin.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 20.05.2016 16:49 

Viestit: 265
Paikkakunta: Lapinlahti
Ainakin 1. korimallin Berlingoon sai jousien korotuspaloja kahta eri kokoa. Etelä-Amerikassa oli uusia näillä varustettuja Berlingoja myynnissä. Kyseessä oli käsittääkseni alkuperäislisävaruste, joten Citroënin varaosanumerokin niillä pitäisi olla.



Ami 6 1962 * 2CV6 Spécial 1986 * Saxo 1.4i SX automatic 2000 * Berlingo 2.0 HDi Spacelight 2002 * C6 3.0 HDi Exclusive 2012
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 20.05.2016 20:53 

Viestit: 1229
Paikkakunta: Jokioinen
Onko ne korotuspalat tolpan yläpäähän?

Sinne on ainakin helppo lisätä korotusta. Siinä pitää vaan tarkistaa että vetari mahtuu pyörimään maksimiulosjoustossa.



Saxo vts v1600, Peugeot 2008 E-hdi 115 allure, Ducato 2.3jtd retkis, Ducato 180 multijet huoltoautona, Saxo TU5JP4T projekti.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 20.05.2016 21:20 

Viestit: 367
Paikkakunta: Paimio
Tuollainen Dangelin neliveto-Berlingo tai Partner olisi aivan mahtava peli, vain yksi näkynyt myytävänä Suomessa. Mahtaako niitä minkä verran olla tuotu aikanaan? Joskus vielä sellainen tulee omaan pihaan vaikka mistä pitäisi hommata.



2001 Citroën C5 2.0i SX Break
2003 Citroen C5 2,0i SX Berline
1999 Peugeot Partner Van
1999 Peugeot 306 HDI
1998 Peugeot 605 ST V6 Aut
1994 Peugeot 405 1,6 GLi
1990 Citroen BX 16 GTI
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 02.06.2016 23:46 

Viestit: 119
Minullahan tuo korotettu maavara eli "normaali korotettu jousitus" tuossa harrastepelissä sattuu olemaan ja jousiasioita tuli setvittyä kun menee iskunvaimentimet lauantaina uusiksi ja vaihdan jouset samalla. Jousien pituusero normaaliin on 380 --> 413 eli 33 mm ja etupyörän takana pystysauman alin kohta taisi olla 21 cm joka on myös korin alin kohta kun on täysin tasainen pohja. Keskellä autoa pystysauma nousee 25 cm korkeuteen. Oletan että kori nousee edestä vielä pari senttiä kun tulee udet jouset noiden 190 tkm ajettujen tilalle joista en siis itse ole vielä ehtinyt juuri mitään ajaa. Kärry on satuttu ottamaan rekisteriin joulukuun lopussa 2006 eli se on varmaan niitä ensimmäisiä xtr-malleja Suomessa jos niitä silloin myytiin.

Ulospäin normi lingosta eroa tuntuu löytyvän vain korkeudessa, etupuskurin alaosan alumiininvärisestä muovisesta mäennoususuojajäljitelmästä ja hieman ehkä normaalia korkeammista kattokaiteista. Kaiteita noissa on näyttänyt olevan aika paljon, joten en osaa sanoa että vain korotetussa mallissa olisi kaiteet. Peltistä pohjapanssaria ei ollut koska kärryssä ei ollut pohjasuojaa ollenkaan paikallaan ostaessa. Sisustus näyttää aika tavalliselta Multispace mallin sisustukselta pienen vertailun perusteella, joten varmaan ei ole kovin suuria eroja.

Osien osalta iskunvaimentimet on vakiot sekä nivelet tms. Tukivarret on myös bensakoneella HDI version kiinteillä pallonivelillä, joka on ilmeisesti pyörän tuennassa jousien kanssa isoin ja ilmeisesti ainoa ero vakioon. Vetoakseliasioista ei ole vielä käsitystä ja toivottavasti ei ihan kohta tulekaan. Perävälitys olisi kiva tietää, mutta ei taida selvitä ihan helpolla ellei joku viitsi vaikka ajaa ykösvaihteella 2000 rpm nopeudella ja kertoa nopeusmittarin lukemaa tänne, jolloin voisi verrata lukemia.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingon maavaran korottaminen
ViestiLähetetty: 25.08.2016 08:25 

Viestit: 22
Palataanpa aiheeseen. Berlingoa ei sitten koskaan tullutkaan vaikka vakaa aikomus oli. Sopivia yksilöitä vaan ei säädyllisen matkan päästä ja järkevään hintaan löytynyt. Nyt kakkoskulkineena on sitten Xsara Picasso 1,8 16 bensalla ja hetihän se oli mielessä, että tuo pitää saada korkeammaksi. Lähdenpä siis kyselemään käykö dieselin jouset tuohon kulkineeseen...


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 10 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: