Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/2 [ 39 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 17:53 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
Nyt alkaa olla keinot vähissä,kun jo neljäs korjaamo nosti kädet taivasta kohti...eikä apua saanut. Jos joku,jollain vastaavaa vikaa ollut???...ja varmasti näin on,niin vinkkiä tänne päin...kiitos.
Seuraavaa...ja alkujaan tätä 1.8 vtc 2000 luvun xsaraa huollettiin flektiongelmien takia,kun ei suostunut toimimaan kuin vasta sitten kun lämmöt tapissa. Mutta nyt kun ilmastointi on huollettu,niin flekti"it " pyörii lähes koko ajan,mikä taas pitää lämmöt puolessa...mutta jos ottaa ilmastoinnin päältä,niin lämmöt nousee tappiin... Okei, tällä mennään...mutta missä voi olla vika? Kesän jälkeen tulee syksy ja ilmastointia ei tarvi...niin ongelma tulee lisääntymään. Kolme anturia on koneeseen vaihdettu (ne värilliset). Onko vielä joku jossain? Flektin rele on vaihdettu...
Moottorin "stop" valo ja lämpötilan valo palaa ja kilkattaa äänimerkein...satunnaisesti...vaikka lämmöt pysyisikin puolessa.
Toinen "vika" tuo heijaava käyntihäiriö...minä hetkellisesti saatiin pois...mutta jälleen palasi takaisin. Kone sammuu,kun tulee nopeat pysähdykset, esim. liikennevaloihin...tai muuten risteysalueella kun yrittää vaihtaa pienempään... Kiva ongelma kun sammuu ja tehostin samalla tietty pois pelistä!!! Useampi vaaratilanne jo tullut... :twisted: :oops:
Nämä viat siis välistä jatkuvaa...välistä menee päivä pari...että ei mitään. Tuntuu että kuivat kelit pahempia...kuin kosteet.

Voiko vikaa hakea kaasuläppäsäätimestä/tunnistimesta...tuohon käyntihäiriöön??? Vikakoodit otettu viimeksi tänään ja näytti nollaa...eli ei auttanut asiaa.

Kertokaahan ystävät hyvät :).


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 18:46 

Viestit: 5125
Tuo lämpöpuoli ei oikein auennut selityksestä, meneekö ylilämmölle jos ei käytä ilmastointia (tai siis ilmastoinnin takia pyörivää jäähdyttimen puhallinta) vai eikö sen kanssa saavuta normaalia lämpötilaa? Vaikuttaako ilmastointi ajossakin noin vahvasti lämpötilaan vai vain paikallaan? Mihin kaikkeen tuo lämpö vaikuttaa, vain tuohon sammumiseen vai kaikkeen. Tuo mittari ei ole kovin tarkka, eli voi näyttää ihan eri arvoja kuin mitä moottorin ECU saa (on tosin eri anturikin). Miten ne flektit käyttäytyy, eikö ne käynnisty ikinä millekään nopeudelle, jos vaikka paikallaan antaa käydä ilman ilmastoinnin käynnistämää flektiä?

Jos sammuminen tapahtuu aina tyhjäkäynnillä, epäilisin ensin tyhjäkäyntimoottoria (jos tässä on, ainakin vanhemmassa Xsarassa 1,8 16V XU-kone koodilla LFY oli tuossa vika ja se on varsin yleinen) eli se voi olla ihan erillinen vika joka ei liity suoraan lämpöihin, mutta lämpökin vaikuttaa silti. (Tyhjäkäyntimoottori on pieni askelmoottori imusarjassa kiinni, joka vetää pientä karaa edestakaisin ja päästää enemmän tai vähemmän ilmaa, se on siis pieni moottorin ohjaama kaasuläppä joka pitää tyhjäkäynnin sopivana (ja toimii/riittää vain tyhjäkäynnillä, muuten on normaali kaasuläppä)).


jotakuinkin tuollainen pieni mötikkä:Kuva
kuva lainattu jostain satunnaisesta googlen antamasta verkkokaupasta:
https://www.rexbo.eu/metzger/idle-contr ... 18&at=9290

Muistaakseni hyvin esillä imusarjan alkupäässä, hieman hankalassa paikassa isokätiselle, kahdella pienellä torxilla kiinni. Itse olen pudistellutkin noita mieluummin kuin halpistarvikkeita, eli akseli on kuin harva ruuvi ja karan pitäisi liikkua kohtuu helposti painelemalla ja vetämällä, ainakin joku yleisirrotusöljy toimii herkistänä, voiteluun sitten jotain parempaa (mahdoinkohan itse laittaa jotain aseöljyä, ei muista enää? Kara ja imusarjan pää täytyy putsata myös ettei takerru niihin kiinni)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 19:40 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
Kiitos tiedoista näin alkuun...

Lämmöt menee ylilämmölle aika nopeasti,jos ei käytä ilmastointia. Normaalin lämpötilan saavuttaa ja pitää siinä puolessa välissä siis,kun ilmastointi ja sen puhallinflekti pitää.
Jos ilmastointi ei ole päällä,niin lämmöt nousee tappiin...ja paikallaan ollessa vielä nopeammin. Tuo jäähdyttimen flekti näyttäs toimivan vain jos lämmöt on ääripäässä ja tai ilmastointi on päällä. Erikseen toimii siis jos lämmöt menee korkeelle. Korjaamolla sanoivst että rellun lagunassa tämä on yleistäkin,että 130 vasta flektit käynnistyy...tiedä sitten???
Sitä en tiedä onko sammuminen yhteydessä tähän... Mutta normaaliajossa käynti on hyvää...ja mitään nykimistä ei ole. Ainoastaan kun nostaa kaasun äkillisesti...niin kierrosluvut heittää 500-800....1200 eli sammuu,tai juuri ja juuri käy... Korjaamolla saivat hetkellisesti pysymään kierrokset tyhjäkäynnillä siinä 1000...eikä heijaamista ollut...mutta nyt sama palasi takaisin.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 20:10 

Viestit: 1178
Paikkakunta: Jyväskylä
Että ajossakin lämmöt nousee, jos flektit ei pyöri, kummallista. Kerran olen vastaavaan törmännyt ja silloin oli pahvi unohtunut syylärin eteen... Se varmaankin jo tässä katsottu?

Jos kansipahvi on poltettu toimimattomien flektien kanssa, niin voiko jäähdytysjärjestelmään tuleva ilma jotenkin blokata kiertoa??? Onko jäähdytin tasaisen kuuma joka paikasta, kun kone alkaa olla lämmin?



MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 20:17 

Viestit: 693
Oletko vesipumppua tarkastanut ? Olen nähnyt pumpun, jossa on vain yksi siipi jäljellä.
Ellei vesi kierrä tulee vastaavia bropleemia.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 20:26 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
Juu.... Pahvia ei ole eteen unohtunut :). Mielestäni on tasaisen lämmin...ja tuo kansipahvi arvelu itselläkin oli ja on pois suljettu...eli ei ainakaan vielä ole mennyt. Öljyt juuri vaihdettu ja nesteet kaikinpuolin siellä missä pitääkin :).

Tuohon pahvi juttuun vuelä.....yksi juttu voinee vaikuttaa aavistuksen ,kun keulaa modifoitu aiempi omistaja...ja ilman saanti jäähdyttmelle on aika alhaalla,mutta silti niin että kyllä ajossa luulisi ilman tulevan riittävästi. Mutta tämän ei pitäisi silti näihin ongelmiin vaikuttaa...vaan mistä johtunee flektin laiska käynnistyminen,ilman että ilmastointi pitää olla mukana,tai lämmöt aivan tapissa??? Samoin kuin tuo tyhjäkäynnin heijaaminen....


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 21:50 

Viestit: 167
Paikkakunta: Turku
Onkohan tossa kaksi- (tai kolme-)nopeuksinen flekti (kuten C5:ssa?)? Jos hitaamman nopeuden säätövastus (vai mikäsenytolikaan...) on kaputt, niin flekti toiminee vain suurimmalla teholla (eli kone pääsee kuumemmaksi kuin normaalisti). Kannattaa tarkistaa että flekti pyörii norminopeudella.
Missäs kunnossa syyläri ja jäähdytysjärjestelmä on ylipäänsä? Ilmaus?



Renault Laguna 1.5 dCi Sport Tourer -08
Ex: Xsara 2.0i Break Excl. x4 -02
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 22:10 

Viestit: 1178
Paikkakunta: Jyväskylä
SaaraJaKeksa kirjoitti:
Juu.... Pahvia ei ole eteen unohtunut :). Mielestäni on tasaisen lämmin...ja tuo kansipahvi arvelu itselläkin oli ja on pois suljettu...eli ei ainakaan vielä ole mennyt. Öljyt juuri vaihdettu ja nesteet kaikinpuolin siellä missä pitääkin :).


Kansipahvi voi oireilla muutenkin kuin nesteitä sekoittamalla. Koitas tehdä niin, että käytät koneen lämpimäksi. Vaikka niin, että ilmastointi on päällä, niin saa lämmöt pidettyä kurissa ja tasaisena. Avaa paisuntasäiliön korkki. Laita korkki takaisin kiinni ja anna auton käydä jonkun aikaa, vähintään muutaman minuutin. Nyt kun korkin avaa, niin ei saisi yhtään sihahtaa. Jos vähänkään on tehnyt painetta, niin jostainhan se paine on sinne järjestelmään tullut -> kannentiivisteestä.

SaaraJaKeksa kirjoitti:
Tuohon pahvi juttuun vuelä.....yksi juttu voinee vaikuttaa aavistuksen ,kun keulaa modifoitu aiempi omistaja...ja ilman saanti jäähdyttmelle on aika alhaalla,mutta silti niin että kyllä ajossa luulisi ilman tulevan riittävästi. Mutta tämän ei pitäisi silti näihin ongelmiin vaikuttaa...vaan mistä johtunee flektin laiska käynnistyminen,ilman että ilmastointi pitää olla mukana,tai lämmöt aivan tapissa??? Samoin kuin tuo tyhjäkäynnin heijaaminen....


Eli maskia on modifioitu? Paha näkemättä sanoa, mutta sopivasti kun modaa, niin saattaa "ilman läpäisevyys" häiriintyä, vaikka silmämunalla katsottuna pitäisikin olla kunnossa. Pyörteet saattaa tehdä sellaisia ilmalukkoja. Onko se maski paha homma tempaista irti?

Jotenkin oireet viittaisi huonoon ilman saantiin, jos kerran flektien avulla lämmöt tippuu. Jos järjestelmässä ei kiertäisi vesi kunnolla, syyläri ei lämpenisi tasaisesti eikä flektin käyttö niin vaikuttaisi.



MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 22:27 

Viestit: 5125
Kohtuu ajossa luulisi viiman pitävän syylarin viileänä ilman flektiäkin, mutta eipäs ole ikinä tullut oikesti seurattua kuin ongelmatapauksia.

Termostaattikin voisi olla rikki eikä avaudu täysin?

Luulisi että tässäkin on (alkujaan) ainakin kaksinopeuksinen, eli hitaan nopeuden pitäisi käynnistyä jossain alhaisemmassa lämpötilassa ja täyden puhurin vasta ennen kiehumista 110...120 °C tms. (ylipaineisen nesteen kiehuminen alkaa vasta 130? °C riippuen paineista)

Etuvastuksetkin lienee ainakin osin kunnossa jos hidas nopeus käynnistyy ilmastoinnin kanssa.

Mitä ne kolme anturia tuossa mahtaa olla, en yhtään tiedä tuosta, mutta voisi olla:
ECU, mittarin anturi ja onkohan yksi ilmastointi/puhaltimille ja joissain on vielä erillinen kytkintyyppinen tuolle täydelle nopeudelle (tai yhdistelmä anturi, oliko jossain enemmän napoja, mutta sitten on niitäkin joissa on vain kaksi napaa ja silti sisällä sekä anturi että lämpökytkin)

(Muistaakseni jossain sai tuon anturin ja johdon testattua sillä että nyppäsi johdon irti ja flekti käynnistyi, mutta ei ollut kyllä Xsara jota muistelen...)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 06.06.2017 23:07 

Viestit: 1178
Paikkakunta: Jyväskylä
olli__o kirjoitti:
Termostaattikin voisi olla rikki eikä avaudu täysin?


Tuo tuli mieleen, mutta jos kerran jäähdytinkin on kauttaaltaan kuuma??? Silloinhan siellä neste kiertää, mutta jostain syystä jäähdytin ei jäähdytä. Paitsi sitten flektin avulla. Jos termari olisi jämähtänyt kiinni tai vesipumppu sökö, niin eihän syylärin pitäisi juuri lämmetä. Eikä silloin flektien käyttö vaikuttaisi.

Jos kerran neljä korjaamoa on nostanut kädet pystyyn, niin joku yllättävä ratkaisuhan tähän on. Siksi vedin kanin hatusta ja olisin ottamassa maskia modauksineen irti. Vaikka pääseehän sieltä alaosasta jäähdyttimelle ilmaa...



MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 07.06.2017 06:43 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
Juu... Jäähdytin ja letkut on tasaisen kuumia...eikä paisuntasäiliön korkin pois ottaminenkaan koneen ollessa kuumana, aiheuta ylimääräistä sihinää. Tuo modifointi taas on sellainen, että maski "verkko" on siellä alhaalla ainut mitä kautta ilma kulkee...mutta kuitenkin niinkin isolla aukolla,että jäähdyttimen puolivälistä ilma pääsee ja muutenkin kulkemaan...
Verkko taas kiinni siinä koko lasikuitu kompleksissa,että sitä muutenkaan turha irroitella....kun ei vaikutusta.

Itse olen ollut tyhjäkäyntimoottorin tai kaasuläpän tunnistimen....tai säätimen syyksi vikaa hakemassa,vaikka en juuri vikaa itsessään tunnista siinä missä useampi korjaamokaan.
Flektissä kyllä huomaa että eri nopeuksissa pyörii...kun vaan tarpeeksi lämpenee,eli siellä punaisella.

Olisko sitten tuo termostaatti jumissa...tai pois pelistä??? Kuten joku tässä kertoi...

Jännältä tuntuu miten visainen juttu on,vaikka luulisi näitä ongelmia olleen jo yleisesti vuosien saatossa... Itsellä ollut citikkaa ja rellua vuosien saatossa jo lähemmäksi kymmentä...mutta vastaavaa vikaa ei ole ollut koskaan. Sähkövikoja nyt enemmän kuin sallitaan :).

Jostain syystä tämä ranskalainen on annos kuumempia "ranskalaisia",mitä grilliltä on tottunut saamaan :))).


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 07.06.2017 07:43 

Viestit: 1178
Paikkakunta: Jyväskylä
No kyllä se sitten ilmaa saa. Mystinen juttu on kyllä. Termostaatti jos on jumissa, niin kylmää konetta kun lähdet lämmittämään, niin ylävesiletkuhan ei saisi lämmetä koneen ollessa normilämmössä.



MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 10.06.2017 15:19 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
No joo... Tänään sitten oli se "odotettu" ja pelätty päivä... Saara kävi liiankin kuumana ja päätti käydä niinkin kuumana,et allensa laski :).
Nyt sitten noin viikon päästä odottaa tuomio,kun 7 korjaamo suostu kiesin ottaa vastaan...vihdoin...tosin tuota keittämistä ei vielä ollut.

Nyt ei näköjään ajossakaan flektit suostunut käynnistyyn...kun ilmastointikin lakkas välistä toimimasta. Käyntikin oli aivan metässä... Jatkuvaa sammumista, sama mihin pysähtyi...mut ajossa ei mitään käynti häiriötä. Lämmötkin oli pitkään puolessa...mutta nähtävästi ilmastoinnin toimimattomuus aiheutti äkillisen lämmön nousun???

Mitä tuohon enää sanoisi....Myydäään halvalla!!! :cry:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 11.06.2017 09:44 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Missä kunnossa on flektien releet, liitokset. Flektit voi kokeilla suoralla akkusähköllä. Jos siten toimii, niin yksi vikapaikka on poisrajoitettu. Sitten on moottorin lämpötila-anturi, jos sen liittimen kiskaisee irti, pitäisi flektit mennä täysille. Aluksi voi kyllä tarkistaa akun ja maadoituksen liitokset. Niiden liitosten jännitehäviöt(huono johtavuus) kyllä tekevät kaikenlaista. Jos "Saarassa"akun kengät ovat lyijyä ja johtimet niissä puristusliitoksella, niin aluksi nämä kengät vaan pois, lyijyt kuorien ja tilalle Ms-valetut. Siten, että johtimet lykätään holkkiin ja viimeisen reiän ruuvi jätetään laittamatta. Ennen tätä pitää kengän holkin toinen pää tukkia peltipalalla, tiiviisti. Sitten kenkää lämmitetään, kunnes juotostinalanka alkaa hyvin sulaa vapaasta ruuvinreiästä sisälle...On hyvä pitää kenkää alassuin. Maadoitus toosassa auki ja putsaus metallinkirkkaaksi, suoja-ainetta ja sitten kiinni. Näin loppui kolmessa Xantiassa ongelmat. Kun nämä ok, perusasioina, sitten jäljellä olevien vikojen kimppuun.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 12.06.2017 10:28 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
Flektien releet näin silmämääräisesti "kopeloimalla" tuntui olevan ainakin ilmastoinnin osalta outo,kun ei itsessään käynnistynyt taas ollenkaan,vaikka ilmastointi päällä. Oletan että kuskin puoli on ilmastoinnin? Vasemman puolen releellä ei mitään vaikutusta,vaikka otti irti. Kuskinpuolen releen irroitus taas pyöritti täysillä vasemmanpuolen flektiä...samalla huomasin sen että pienikin hipaisu joko käynnisti tai sammutti...eli oletan että rele tullut tiensä päähän??? Liitos ainakin heikko...
Mikäs tämä keskimmäinen rele on?

Akun kengät ei ole lyijyä...ja liitokset kunnossa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 12.06.2017 10:58 

Viestit: 982
Neljä korjaamoa tutkinut flektien käynnistymättömyyttä ja yksikään ei ollut tarkistanut niiden releitä?? :shock:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 12.06.2017 16:15 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Laita uudet releet, ei paljon maksa, Myös jos löysiä liittimiä, vähän litistelee. Releet vaan luokkaa 40A. Kyllä ne, niiden koskettimet väsyvät, flektimoottorit ei kovin pienillä virroilla toimi.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 12.06.2017 17:44 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Korpilahti

Profiili WWW
SaaraJaKeksa kirjoitti:
Flektien releet näin silmämääräisesti "kopeloimalla" tuntui olevan ainakin ilmastoinnin osalta outo,kun ei itsessään käynnistynyt taas ollenkaan,vaikka ilmastointi päällä. Oletan että kuskin puoli on ilmastoinnin? Vasemman puolen releellä ei mitään vaikutusta,vaikka otti irti. Kuskinpuolen releen irroitus taas pyöritti täysillä vasemmanpuolen flektiä...samalla huomasin sen että pienikin hipaisu joko käynnisti tai sammutti...eli oletan että rele tullut tiensä päähän??? Liitos ainakin heikko...
Mikäs tämä keskimmäinen rele on?

Akun kengät ei ole lyijyä...ja liitokset kunnossa.

Ne Sitikat, mihin on käpisteltyä jotakin tullut, ja jotka ovat olleet kahdella flektillä, niin niissä on kaksinopeuksinen systeemi ollut käytössä. Ilmastoinnilla tai ilman. Ilmastoinnin kanssa on pyydetty hitaampi nopeus, ja jäähdytyksen pyytäessä lisäjäähdytystä on sitten kytketty nopeampi puhaltelu. Toki ilman ilmastointia, ensin hitaammalla nopeudella, ja jos se ei riitä, niin sitten täysillä. Ja tällainen kytkentä vaatii kolme relettä toimiakseen, ja jos siellä on sopivassa paikassa huono kontakti niin sitten voit saada kumman tahansa pyörimään täysillä vaikka pyynti olisi hitaammalle...

Kuva
Kytkentä jotakuinkin tällainen. Yksinkertaiselle kaksiportaiselle lämpöanturille, jollaista löytyy Bx:stä lähtien...

Kuva
Ja relekantojen kytkentä, näin on monessa Sitikassakin ollut, ja muutamaan tullut rakennettua erinäisistä syistä...

Kahvitahrasta päätellen, tuokin paperi on tainnut kulkea monessa mukana... :roll:



Dyane 4x4 IE, Sm 2.7, Dyane IE, C8 2.2
Series -LantikanPätkä
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 22.06.2017 11:37 

Viestit: 1178
Paikkakunta: Jyväskylä
Ratkesiko tämä jotenkin? Olisi mukava kuulla mikä tuon lämpöongelman aiheutti.



MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 22.06.2017 12:39 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
Eilen korjaamolta jälleen saatu... Kaasuläpän tunnistin anturi vaihdettu...ja termostaati. Tyhjäkäyntimoottori näytti uudelta...niin sitä ei nyt vaihdettu.
Tulos: edelleen sammuu liikennevaloihin ym...kun kaasun laskee vauhdista. Lämmöt näytti pysyvän VIELÄ puolessa...ja ilmastointi toimii ja todennäköisesti siis flektitkin??? Itse luota että pitkään toimii... Tuntuu oleva kuivat kelit oikukkaampia...kun kosteella ei mitään.

Mitä seuraavaksi???


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 22.06.2017 13:13 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Korpilahti

Profiili WWW
SaaraJaKeksa kirjoitti:
Mitä seuraavaksi???

Vaihda C-vitoseen..? Voisi kokeilla selvittää tuonkin vikapaikan... :roll:



Dyane 4x4 IE, Sm 2.7, Dyane IE, C8 2.2
Series -LantikanPätkä
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 22.06.2017 13:24 

Viestit: 1178
Paikkakunta: Jyväskylä
jasu kirjoitti:
SaaraJaKeksa kirjoitti:
Mitä seuraavaksi???

Vaihda C-vitoseen..? Voisi kokeilla selvittää tuonkin vikapaikan... :roll:


Mitä, joko Jasu on noin kyllästynyt C5:een?

Tässähän on selvästi ainekset Jyväskylän merkkitapaamiseen, teemana Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa :D Silloin kun tästä teemasta keskusteltiin tiiviimmin, näin Palokassa Xsaran, jossa oli ei-alkuperäinen maski. Tuli heti mieleen, että tuossakohan se...



MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 22.06.2017 13:27 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
Voisi harkita...ilman väliä ja lisätiedot C 5 :sta toki kiinnostaa ??? :).

Vielä tosin "kiristetään"...pinnaa :cry: :) ...


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 22.06.2017 13:29 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
Kannatetaan... Merkki tapaamista :D


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xsaran kierrokset heijaa ja lämmöt tapissa
ViestiLähetetty: 22.06.2017 13:32 

Viestit: 17
Paikkakunta: Jyväskylä
SaaraJaKeksa kirjoitti:
Kannatetaan... Merkki tapaamista :D


Tämä Saara on Blondi ....meinaan jos nähty ;) ???


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/2 [ 39 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: