Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 10 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: XM valot
ViestiLähetetty: 20.11.2019 20:28 

Viestit: 566
Paikkakunta: Viitasaari
Onko Y4:ssa yhtään paremmat päreet eteenpäin kuin Y3:ssa? :cry:

Käyvätkö Y:itten valot ristiin?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 20.11.2019 21:13 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2764
Paikkakunta: Koria
Valot käyvät keskenään ristiin. Aikaisimmissa Y3 valoissa lähivalon kuvio tehtiin ylimääräisellä muovilevyllä. Siihen saattoi uutenakin jäädä jokunen prosentti valotehosta, ja kyseinen levy tuppasi vielä kellastumaan ajan myötä, edelleen huonontaen valotehoa. Y4:ssä itse lampun lasi toimi kuvioprismana, joten 1 komponentti vähemmän syömässä valotehoa. Mutta ei ne Y4-valotkaan hääppöiset ole. :oops: Lasin ja muovikuoren välinen tiiviste lähes poikkeuksetta rikki, ja lyhtyyn pääsee kosteutta ja pölyä. Heijastimen kromipinta ei kestä pientäkään pölyn pyyhkimistä, heijastin likaantuu, ja kromi hilseilee irti. 100W halogeenivalot, vaikka ovatkin laittomia, olivat yleisiä mm. Ruotsista tuoduissa autoissa. Suurempi valoteho tietenkin auttoi vähän aikaa niitä käyttäneitä, mutta kuumuus tuhosi heijastinpintaa entistä nopeammin. Siis suo siellä, vetelä täällä. :(

Itselläni on nyt lähivaloina Osram Nightbreakkerit +110%. Niillä saattaa kuivalla kelillä jopa nähdä tien. Kaukovalopolttimoista en tiedä, mitkä on, mutta ei niistä mitään hyötyä ole...

Rikkoutuneen tiivisteen voi heittää mäkeen, tavallisen ikkunatiivisteen voi liimata tiivisteuraan, ja lasin saa alkuperäisillä metalliklemmaseilla takaisin paikalleen.

Nimim. biätare:lla oli joku vuosi sitten virheettömän hyvät Y3 valot myytävänä, onkohan vieläkin???


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 20.11.2019 21:18 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7815
Paikkakunta: Eurajoki

Profiili WWW
Y3n välimuoveja ei varmaan saa uusia?



-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 20.11.2019 21:58 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1719
Paikkakunta: Korpilahti
Uusia ei enään saa, käyttämättömiä kyllä välillä löytyy, kun varastojen uumenista paljastuu sillointällöin kokonaisia vara-osaumpioita.. joskus niitä oli ebayssäkin, itse tilailin takavuosina ranskan ebaystäkin.

Lisää XM:n valoihmettelyjä wanhoissa ketjuissa, tässä yksi: http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=311&start=0 8-)



CX 25 TRD Turbo2 Break "TummaTRD", CX 25 GTI Turbo2, XM V6 "MustaKuukka", MG ZS Luxury -22
Varalla: CX 25 Break "UA2", CX 25 GTI Turbo2, CX 25 TRD Turbo2 Break "UA"
Veturi: Discovery2
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 20.11.2019 23:49 

Viestit: 566
Paikkakunta: Viitasaari
Eli perinteisesti:

H4 lisävalot keulalle ja omat lähivalot pois käytöstä. ;)

Pärjää aika hyvin verrattuna Y3:n puolikuun kajoon :roll:

Tässä yksi syy miksi ei pitänyt enää ikinä hommata XM:ää :?

Ja ehkä niitä ainoita, kun meillä kalusto on käytössä (ellei odota korjausta :D )


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 21.11.2019 21:41 

Viestit: 307
Umpiot löytyy edelleen.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 22.11.2019 20:29 

Viestit: 1417
Paikkakunta: Porvoo
Jälkiasennetut lisävalot,joko rumia tai saatanan rumia..Ennemmin ajelisin XM:llä vain siihen vuodenaikaan jolloin ei valoja niin kovasti tarvitse..(Säästää autoa muutenkin)Itselläni kävi aikoinaan tuuri,kun ostin V6:sen Norjassa asuessani,umpiot aivan loppu,varmaan halpoja polttimoita käytetty,välilasit aivan keltaiset.No,Nuorgamissa paikallisesta autotarvikeliikkeestä löytyi uudet Valeot,oli joku norski tilannut,ja jättänyt hakematta..Sain pilkkahinnalla.



"Sell the house
Sell the cars
Sell the kids
I am not coming back"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 22.11.2019 21:19 

Viestit: 566
Paikkakunta: Viitasaari
"autolle tulee paha mieli, jos ei sitä käytetä..."

Eli meillä ajetaan ympäri vuoden, ehkä kelien mukaan vaihdetaan enemmän vetäviä pyöriä alle ;)

Tosin XM kivan lämmin ja etenee hyvin lumessakin

Jos tuolle pihalle toisi ns. harrasteauton, olisi ulkoruokinta pientä :D

Ei ne lisävalot auton sisälle näy ja ei tuo XM mikään muotoitun kukkanen ole. Ei tosin ruminkaan farmarina.

Tuollaista Morette-tyyppistä ratkaisua kahdella valolla olen myös miettinyt.

Pitänee piirrellä koneella pari eri versiota, pyöreällä ja kantikkaalla lampulla :geek:


Ps. Vanhoista jäämistöistä löytyi Y3:n ihan kohtuullisen valot. Kohtuulliset siis kunnoltaan :lol:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 22.11.2019 22:49 

Viestit: 1417
Paikkakunta: Porvoo
No jaa,makuja monenlaisia..Minun mielestäni henkilömallin XM on kaunis,varsinkin oikean värisenä,musta tai tumman vihreä (Molempia ollut)
Farmari taas..ei..Kuten ei farmari CX:kään..Mutta,tämä vain minun mielipide.. :D Ehkä olen aina ollut "valtavirtaa" vastaan?



"Sell the house
Sell the cars
Sell the kids
I am not coming back"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM valot
ViestiLähetetty: 23.11.2019 09:02 
Käyttäjän avatar

Viestit: 343
Piti miunkin parantaa XM:n valoja vaikka millä systeemeillä, mutta laiskana tallittomana jäi tekemättä vuosien mittaan - nyt polttimoina ovat olleet viimeiset pari vuotta lähivaloissa umpikeltaiset Michiba 2700K H1-polttimot, Y4-umpioissa Y3:sen keulalla. Eihän näillä marraskuun pimeydessä juuri mitään näe, mutta ulkonäkö on tärkeintä :mrgreen:
Kaukovaloissa on jotkut GE Ultra 120% H1-polttimot ja ne onkin ahkerassa käytössä syrjäteillä.

On tullut kokeiltua erimerkkisiä näitä +120%-polttimoita ja Night Breakerit ovat olleet huonoimmat kestämään (kokeiltu 4 kpl, kesto noin 10-13 tkm). GE ja Bosch kestäneet huomattavasti pidempään (kokeiltu myös 4 kpl, kesto noin 15-20 tkm, jopa hiukan ylikin kesti yksi GE).
Nykyiset Michiba 2700K-polttimot ovat kestäneet taasen pidempään kuin Biltema Gold-polttimot (kokeiltu 4 kpl, km-määrät heittelivät rajusti, ilmeisesti laadussa suuret erot).



"Se mikä on määrätty tapahtuvaksi, tapahtuu. . . tai ehkei tapahdukaan."
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 10 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: