|
Kirjoittaja |
Viesti |
Xaateri
|
Viestin otsikko: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 17.10.2023 19:13 |
Viestit: 137
|
Onko manuaali- ja automaattivaihteisissa sama ohjauskulma-anturi ?
Citroen huolto menasi ettei osaa enään saa ja anturi on kiinteästi viiksipaketissa.
Bosch näyttää kuitenkin tehneen Citkalle ja muillekin erillisen anturin joka on lähes pelkkä levy jonka läpi ohjausakseli menee.
Olis ollut tarjolla 05-mallin viiksipaketti muttei sen osanumero täsmännyt 06-mallin kanssa.
Onkohan tuo tottakaan ettei sitä pelkkää anturia saisi vaihdettua. Onhan akkurälläkätkin jo keksitty.
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 17.10.2023 20:30 |
Viestit: 5003
|
Oliskohan niitä erilaisiakin eri valmistajilta/alihankkijoilta, kai suuri ero on onko ohjauskulma-anturia ollenkaan. Seuraavassa C5 mallissa tuo kulma-anturi taitaa olla erillinen osa pistokkeella, Boschin tekele sekin, mutta esimerkiksi tuossa linkin purku ja virittelohjeita jollekin Valeolle, ja näyttäisi siinä olevan integroitu piirilevyyn ja muovihampaisiin tuo asennon lukeminen: https://frenchcarforum.co.uk/forum/view ... hp?t=56818Kaikenlaista pystyy ehkä osaava korjailemaan, useimmat autohuollot eivät kuitenkaan yhdistele osia eri viiksipaketeista, eikä taida olla olemassa taulukkoa mikä "väärä" osa toimii kuitenkin tilalla - näitäkin on. Onko pelkkä kulma-anturi rikki vai jotain muuta, miten ilmenee? Joskus totesin että autopurkaamot eivät aina toimita tuota lukittuna, joten piti arvailla missä asennossa on purettu, eli kumpaan suuntaan pitäisi pyöritellä, tuossa versiossa taisi olla ohjeet miten löytää keskikohdan.
|
|
|
|
 |
Xaateri
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 18.10.2023 14:52 |
Viestit: 137
|
Nonii, eipähähän tuossa rälläkkä auta.
Tilauksessa nyt 2007 viiksipaketti.
Virrattomana kai voi ratin Airbagin ja muut piuhat irrotella, niinkuin Youtubessa?
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 18.10.2023 17:35 |
Viestit: 5003
|
Xaateri kirjoitti: Nonii, eipähähän tuossa rälläkkä auta.
Tilauksessa nyt 2007 viiksipaketti.
Virrattomana kai voi ratin Airbagin ja muut piuhat irrotella, niinkuin Youtubessa? Akku irroitettuna aika usein ohjeena on vartin odotus ennen kuin irroittelee airbagin johtoja. Ei tule vikakoodeja, mutta ainakin joskus joutuu kalibroimaan keskiasennon merkkitesterillä tms. En kurkkinut videolta millainen lukitus tuossa mallissa oli, ainakin joku vanhempi COM2000? lukittuu irrallisena aina keskiasentoon (edellyttäen että irroitus tapahtuu keskiasennossa), tietysti jos ei osu ihan kohdalleen, niin voi kiertyä kierroksen suuntaan tai toiseen. Tuossa rattimallissa voi olla houkutuksena irroittaa airbag ja ratti heti sen jälkeen kun lukitusrautalangat on vapautettu ratin takaa koloista, ja niitä ei oikein saa koukittua kuin ratti käännettynä, mutta videossakin ratti käännetään ensin keskelle (myös pyörät keskellä) ennen kuin airbag ja muut sisustat irroitetaan. Tuolla linkissä oli myös tehtaan ohje (viimeinen kuva ekassa viestissä) miten tarkistaa että viiksipaketti on keskiasennossa ennen kuin asentaa ja siinäkin puhutaan lukituksesta. minusta tuossa oli selkeämmin keskiasennon näyttö kuin jossain Xsaran viiksipaketissa. Bagin ja kytkinten spiraalijohto ei tykkää jos ei ole keskellä, voi loppua johtojen varat kesken ja johto katketa - katkeamin oli ainakin aiemmin yleinen vika muutenkin merkistä riippumatta. Jos tuossa vanhassa viiksipaketissa on jotain ehjää, kannattaa myydä/lahjoittaa jollekin värkkääjälle mieluummin kuin SER. Aiemmin vaikka vakionopeus toiminnot sai usein lisättyä lisäämällä viiksen ja kytkimen polkimeen ja ohjelmoimalla - tai jos on joku joka värkkää enemmänkin voi korjata kolvilla vaihtamalla osia (tai aiemmin usein hajosi joku viiksi joko mekaanisesti tai sähköisesti ja saattoi olla kohtuu helppokin vaihtaa)
|
|
|
|
 |
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 18.10.2023 20:03 |
Viestit: 2589 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
Xaateri kirjoitti: Tilauksessa nyt 2007 viiksipaketti. Jennillä oli noita ainakin kuution verran konttorilla viime viikonloppuna kun paikanpäällä kävin. https://tonistakeover.com/
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
Xaateri
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 18.10.2023 22:02 |
Viestit: 137
|
Tilatussa on ainakin com2003 ja sama tyyppinumero kuin YT videossa joten toivoa tuota sopii sopivuudesta.
|
|
|
|
 |
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 18.10.2023 22:53 |
Viestit: 2589 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
Kannattaisi katsoa se numero siitä vanhasta, tai kilauttaa Jennille niin hän kaivaa tiedon rekisterinumerolla ja myy oikeanlaisen. Mutta onnea lottoon, kyllä se mullakin onnistui arvaamalla  .
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
Xaateri
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 25.10.2023 19:13 |
Viestit: 137
|
Eipähän arvaus ihan osunut Valeon numero alunperin oli 96611304XT ja kokeiluun saapui 96611302XT samaa vuosikertaa ja sama soft:3.00
Uutta oli että FAPLITE löysi viaksi juurikin ohjauskulmatiedon mitä ei ennen ole tapahtunut.
Eli vaatiiko tuo jonkun koniguroinnin Citroen pajalla sittenkin?
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 25.10.2023 20:35 |
Viestit: 5003
|
Täytyy kalibroida, merkkitesteri antaa ohjeet, muistelen jossain mallissa se käski ajaa eteenpäin suoralla tiellä/hallissa tms. ja pysäyttämään rattia kääntämättä ja kalibrointikohta on se keskiasento ja sieltä löytää jotain kulmatietoa, voi katsoa onko käytetty purettu oikeassa asennossa vai ei.
|
|
|
|
 |
Japa
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 26.10.2023 13:00 |
Viestit: 236 Paikkakunta: Oulu
|
olli__o kirjoitti: Joskus totesin että autopurkaamot eivät aina toimita tuota lukittuna, joten piti arvailla missä asennossa on purettu, eli kumpaan suuntaan pitäisi pyöritellä, tuossa versiossa taisi olla ohjeet miten löytää keskikohdan. Tuo on niin totta! Volvossa on jopa valmiiksi ratin takaosassa pieni ruuvi, jolla tuo lukitaan, mutta eipä näy purkaamoiden kuvissa ruuvia laitetun 
Ajossa: C5R 2.0 HDI136 AM6 Break -06, C5 V6 Berline -01, C5 2,0 Berline -01, C5 2,0 Berline -04, 406 HDi -00 EX-PSA:t: C8 Monospace 2,2 bensa -05, 406 GW HDi -04, Xsara 2,0Hdi Break -00, Xantia 2,0SX Berline -95, 406 2,1TD -98, 205 Rallye -90
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 26.10.2023 15:22 |
Viestit: 5003
|
Xsaran COM2000 viiksipaketti lukittuisi vielä ihan automaattisesti kun ratin ottaa pois painamasta, mutta jos sen purkaa muussa asennossa kuin keskellä, niin sittenpä ei lukitukaan...
|
|
|
|
 |
Xaateri
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 26.10.2023 22:03 |
Viestit: 137
|
Kyllähän purkaamo oli jättänyt asetuksen kohdalleen, eli pikkumeisselin mentävä kolo kohdistuskolmion kohdalla.
Vika taitaa olla siellä Can väylien yhteyksissä eli testeriliittimestä ei saa 10 PR:ltä yhteyttä 46 HAB:n ja 50 P/B:n kautta BSI 1:lle.
Ohjauskulma lienee 50 P/B väylässä.
Eli jos FABLITE:lläkin haluaa valita STEER, niin ECU:a ei löydy. vaikka GEAR ja IGNITION löytävätkin ECU:n.
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 26.10.2023 23:43 |
Viestit: 5003
|
Ei ole tuo yhdistelmä tuttu, mutta onko kokemusta että joku on jossain saanut tuolla yhdistelmällä noihin yhteyden? Muistelen että OBD-liittimeen törkättävissä kikkuloissa oli vaikka minkälaisia eroja (oliko sitten protokollatuessa vai liityntöjen toteutuksissa, mutta esimerkiksi ELMeillä ja "ELMeillä" saattoi olla juuri tuollainen ero, osaan ECUista pääsi, osaan ei, olipa laittomilla kiinaklooneilla tehtaan merkkitesteristäkin tuollaisia "no mikäs nyt on kun tuota ECUa ei löydy"), omalla Bluetooth ELM-kloonilla oli juuri tuollainen hyvin rajoitettu toiminta, useissa autoissa sai kuitenkin moottorin ECUa luettua. Mikäköhän vikakoodi oli joskus, josta joku sanoi "tuohan on melkein kaikissa", mutta ei aiheuttanut mitään oireita (voisiko olla enää huonompi muistikuva  )?
|
|
|
|
 |
Xaateri
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 27.10.2023 07:50 |
Viestit: 137
|
Niinpä, ELM it ovat erilaisia. Joku sininen ei toiminut ollenkaan mutta tuo valkoinen löytää kyllä X7:n kaikki toiminnot STEER mukaanlukien.
|
|
|
|
 |
NOUCIT
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 27.10.2023 08:26 |
Viestit: 141
|
Xaateri kirjoitti: Onko manuaali- ja automaattivaihteisissa sama ohjauskulma-anturi ?
Citroen huolto menasi ettei osaa enään saa ja anturi on kiinteästi viiksipaketissa.
Bosch näyttää kuitenkin tehneen Citkalle ja muillekin erillisen anturin joka on lähes pelkkä levy jonka läpi ohjausakseli menee.
Olis ollut tarjolla 05-mallin viiksipaketti muttei sen osanumero täsmännyt 06-mallin kanssa.
Onkohan tuo tottakaan ettei sitä pelkkää anturia saisi vaihdettua. Onhan akkurälläkätkin jo keksitty. Sama anturi on manuaalissa ja automaatissa. Akkurälläkän keksimisestä ei tässä ole nyt hyötyä Kyllä sen viiksipaketin vaihto kokonaisena on helpompaa kuin alkaa juottamaan katkennutta muovikuparifoliota. Jos purat romikselta, niin ratti suorassa ja paketti lukittuu, samoin asennuksessa ratti suorassa ja saattaa vaatia sitten testerillä kalibroinnin, jotta ESP tietää toimia ratin asentokulman mukaisesti. ABS-vikavalo saattaa palaa, kun ei ole kunnossa.
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 27.10.2023 21:07 |
Viestit: 5003
|
Xaateri kirjoitti: Niinpä, ELM it ovat erilaisia. Joku sininen ei toiminut ollenkaan mutta tuo valkoinen löytää kyllä X7:n kaikki toiminnot STEER mukaanlukien. Kun tuo Faplite ei ole tuttu, muistelisin tosin joskus kokeilleeni. Mitä sieltä steer alta löytyy, pitäisikö tuolla pystyä kalibroimaan ratin kulma-anturi (usealla yleislukijoilla on paljon rajoituksia)? Voisi olla myös sähköisen ohjaustehostuksen ECU tms valikko?
|
|
|
|
 |
Xaateri
|
Viestin otsikko: Re: C5 II Exclusive ohjauskulma-anturi Lähetetty: 17.11.2023 20:38 |
Viestit: 137
|
Olipahan siinä viiksipaketissa merkintä C4 vai omassani oli C5. No, sähkömiehet toimimattomuutta tutkimaan ja hämmästyivät kun toiseen suunta rattianturi vilahti täydet 360 astetta vaikka toiseen suuntaan 0.1.2.3...
Eikä siinä vielä kaikki. Olivat raplanneet liittimiä ja saaneet STOP-valon sammumaan ja ohjaustehostimen toimimaan. Muuten hyvä mutta toiminta on nyt satunnaista. Saattaa sitten ajossakin ykskaks alkaa toimimaan.
Toimi sentään sen verran, että on taas vuosi aikaa tutkailla johtosarjaa.
|
|
|
|
 |
|
|