C4 1.6 THP puutuu/nykii ajaessa ?

Ajatusten virtaa
rado
Viestit: 12
Liittynyt: 03.02.2012 20:38

C4 1.6 THP puutuu/nykii ajaessa ?

Viesti Kirjoittaja rado »

Tuli hankittua tollainen kulkine mut eihän tää taas mennyt kuin elokuvissa :/.
Auto alkoi parin päivän omistukseni jälkeen tuntua voimattomalta viaksi osoittautui jaon oleminen pielessä eli venynyt ketju. Nyt auto nykii/näykkii/puutuilee tasakaasulla ja pienessä kiihdytyksessä. Muutenkaan meno ei tunnu "vahvalta". Tänään autoon vaihdettiin tulpat ja vika ei poistunut. Vikakoodia auto ei anna mut asentaja veikkaili vian aiheuttajaksi ilmamääränmittaria vai -massako se oli ? Miten viallinen/likainen mittari oireilee ?
Avatar
Andre
Viestit: 49
Liittynyt: 01.02.2009 13:16
Paikkakunta: Klaukkala
Viesti:

Re: C4 1.6 THP puutuu/nykii ajaessa ?

Viesti Kirjoittaja Andre »

Ihan ensiksi kannattaa selvittää merkkiliikkeestä mikä on tehtaan kanta autosi osalta.
Kyseisessä moottorissa on ollut kaksi erillistä "ominaisuutta". Tuo mainitsemasi jakoketjun venyminen joka toisaaltaan on ihan normaaliakin mutta tässä moottorissa vikadiagnostiikka puuttuu peliin kovin herkästi -> vikatila.

Ilmusarjan jäätyminen on toinen ongelma. Kumpaakin näistä on olemassa tehtaalta uudet osat, eli merkkiliikkeeseen menisin selvittämään mitä on tehtävissä. Käsittääkseni näitä on korjattu takuun jälkeenkin?
Imusarjan jäätymisestä tulevan vikakoodin voinee itsekkin nollata.

Antti
SpaceTourer HDi180 "Black Pearl" '16
C5 HDi163 Confort Business Tourer "Perla Nera" ´11
Xantia 2.0i ”Gris Crepuscule” ’93
BMW R1100 S ´00
BMW F800 GS ´16


Mon Ami – Tarinoita Citroën autoista
https://monamicitroen.blog/
jarruventtiili
Viestit: 217
Liittynyt: 10.02.2009 12:23

Re: C4 1.6 THP puutuu/nykii ajaessa ?

Viesti Kirjoittaja jarruventtiili »

Aika laajasti käyty tätä ongelmaa läpi myös toisaalla: http://citroen-foorumi.com/index.php/topic,16930.0.html
rado
Viestit: 12
Liittynyt: 03.02.2012 20:38

Re: C4 1.6 THP puutuu/nykii ajaessa ?

Viesti Kirjoittaja rado »

Ei kait jäätyvä imusarja voi aiheuttaa nykimistä ?
Vastaa Viestiin