Olisi ehdottomasti kannattanut tehdä esipesu tuolla liuotinpesuaineella ennenkuin rupesit pintaa hankamaan.
Tällöin pinta on puhtaampi kun siihen kosketaan, joten syntyy vähemmän naarmuja. Esipesu on tärkeä vaihe.
(Joo, nyt voidaan saivarrella, että kun se kuitenkin kiillotettiin, niin mitä väliä? No miksi ei...)
Xantippa kirjoitti:- Bilt-Hamber Finis Wax -savikäsittely
Pieni copy-paste tai muuten vaan painovirhepaholainen. Tarkoitit varmasti
Bilt-Hamber AutoClay savikäsittely.
Ajattelin korjata, että joku jolla asia on tuntematon ei häkelly täysin.
Kiinteät vahat ovat todella riittoisia aina. Hieno kuulla, että älysit käyttää sitä vähän. Tällöin myös levittäminen ja poispyyhkiminen sujuvat mukavammin.
Tuo Poorboy's Black Hole (glaze) voi vaikuttaa negatiivisesti tuon Finis Waxin kestoon. Ei kuitenkaan välttämättä. En ole tuosta kombosta vielä kuullutkaan kommentteja.
Muista siis kertoa, että miten se kestää. Halusin mainita tämän sillä, että Finis Waxin keston pitäisi olla erinomainen. Mikäli siis ongelmia keston kanssa tulee,
niin kokeile ensi kerralla levittää tuo Finis Wax puhtaalle pinnalle. Myllytysaineiden jälkeen puhdasta (lue:rasvatonta) pintaa tavoitellessa suosittelen ennen vahaamista
pinnan viimeistä pyyhkimistä mikrokuituliinalla ja (50:50) Isopropanolialkoholi-akkuvesi seoksella. Tällöin pintaan ei jää rasvaa, jolloin vahan sitoutuminen on optimaalista.
Kuulostaa hyvältä - Citroen varmasti nyt myös näyttää hyvältä. Olisit nyt ihmeessä laittanut valokuvan.

P.S. Sade on toisaalta kiva vahaussessioiden jälkeen - näkee kuinka se vesi helmeilee siinä pinnalla. Kiinnititkö huomiota?