Takaturvavöiden kiinnityspisteet -70 D-Superissa?

Vika vai ominaisuus?
Natero

Takaturvavöiden kiinnityspisteet -70 D-Superissa?

Viesti Kirjoittaja Natero »

Missä mahtavat sijaita ohjekirjan mainostamat takavöiden kiinnityspisteet?
Mistä sopivat vyöt? 2-piste vai 3-piste?
Pitäisi saada tällä viikolla ainakin oikealle taakse vyö junioria varten, ennen pitkään D-reissuun lähtöä.

Onko etupyörien auraus 1-3mm. Omista kirjoista löytyi arvoja vain 50-luvulla tehtyihin DS, D-Super ja ID-autoihin.
Avatar
Hessu
Viestit: 1544
Liittynyt: 04.02.2009 20:31
Paikkakunta: The City of Häijää

Re: Takaturvavöiden kiinnityspisteet -70 D-Superissa?

Viesti Kirjoittaja Hessu »

Omasta kulkupelistä löytyi normaalit 7/16" UNF hitsimutterit takapenkin istuinosan alta. Pulttasin niihin 3 kpl jonkun purkusaabin lantiovöitä. En osaa sanoa, onko tuoreemmissa paikat kolmen pisteen vöille.

Syksyllä 1966 aurausta käskettiin edelleen säätämään 1...3 mm. Olisiko tuosta muuttunut myöhemmin?
Have more than you show,
speak less than you know.
psjääkäri
Viestit: 295
Liittynyt: 18.03.2009 12:09

Re: Takaturvavöiden kiinnityspisteet -70 D-Superissa?

Viesti Kirjoittaja psjääkäri »

Omassani vm. 70 D-Superissa löytyi myös jo edellä mainitut turvavöiden kiinnityspisteet takapenkin alta. Hyödynsin ne seuraavalla tavalla. Keskelle lantiovyö ja sivuille normi kolmepistevyöt. Kolmipistevöille joutuu tekemään yläkiinnityspisteet. Yläkiinnityspisteet tein takahattuhyllylle, tarpeeksi etäälle c-pilarista, jotta vöiden "rulla" mahtuu sopivaan/oikeaan asentoon. Kiinnityspisteen vahvistin alapuolelta vähintään tukevalla levyn kappaleella. Alapisteissä on 7/16" UNF, jotka taitaa nykyään olla ei niin vakiotavaraa?
Natero

Re: Takaturvavöiden kiinnityspisteet -70 D-Superissa?

Viesti Kirjoittaja Natero »

Tutkin tänään tilanteen ja istuinosan takareunan alta löytyi tulpatut valmiit kiinnityspisteet.
psjääkärin tapaan laitan puuttuvan yläkiinnityspisteen hattuhyllylle isolla alalevyllä varustettuna.
Sopiva yleismallin vyö löytyi paikallisesta varaosaliikkeestä. Valitettavasti vyö ei ole asennon tunnistava,
mutta onhan tuo tyhjää parempi.

Vielä yksi probleema: Missä on vaihteiston öljymäärän tarkistusroppu?
Vaihteisto on neljäpykäinen kovalla kepillä hämmennettävä.
psjääkäri
Viestit: 295
Liittynyt: 18.03.2009 12:09

Re: Takaturvavöiden kiinnityspisteet -70 D-Superissa?

Viesti Kirjoittaja psjääkäri »

Vaihdelaatikon kyljessä. Roppu auki ja tutkailemaan, onko sielllä öljyä... Jos lisäät öljyä niin muistini mukaan, itse tekisin niin, niin paljon öljyä siisään, että sitä valuu kunnolla ulos. Sama sääntö vaihtamisen kanssa. Ja käsittääkseni ei mitään synteettistä. Viislovisissa oli, muistini mukaan, alkuaan liian pieni öljymäärä ilmoitettuna. Eli sinne myös niin paljon kun saa mahtumaan. Ei ala vollottamaan, sano joku kaverini.
Vastaa Viestiin