Päivän kevennys

Ajatusten virtaa
aaltosa
Viestit: 86
Liittynyt: 01.02.2009 13:35

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja aaltosa »

Työpaikan ilmoitustaululla lähellä sijaitsevan hammaslääkäriaseman mainos: "Äitienpäivälahjaksi hammashoito -10%". Voin kuvitella äitien ilahtuneet ilmeet äitienpäivän aamuna: "Kulta, pääset tänään hammaslääkäriin, onneksi olkoon. Me muut lähdemmekin sillä aikaa äitienpäivälounaalle".
psjääkäri
Viestit: 295
Liittynyt: 18.03.2009 12:09

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja psjääkäri »

Aletaan kiloilemaan!

Kuusi- ja nelivuotiaat pohjalaisveljekset ovat kotona
yläkerrassa omassa huoneessaan.

"Kuule pikkuveli", sanoo  kuusivuotias, "mä luulen jotta me
ollahan sen ikääsiä,  jotta aletahan kiroolemahan".

Nelivuotias nyökkää hyväksyen. Isoveli jatkaa: "Kohta ku
mennähän aamiaaselle,

mä sanon jotaki josson 'saatana' ja  sä sanot jotaki  josson 'vittu'."

Pikkuvelikin alkaa innostua ideasta.

Äidin saapuessa keittiöön ja kysyessä mitä kuusivuotias
haluaisi aamupalaksi tämä vastaa: "No muroja, saatana."

LÄISKIS - poika lentää tuolistaan lattialle, ryömii keittiön
poikki, nousee ylös ja juoksee yläkertaan äiti kintereillään
läpsien  poikaa persuuksille joka askelmalla.

Hän lukitsee  pojan huoneeseen  ja huutaa: "Soot siälä niin
kauan että oot ihimisiksi!!"

Palattuaan keittiöön äiti kysyy tiukkaan sävyyn
nelivuotiaalta: "Ja mitä sais nuaremmalle herralle olla?

"En tiälä", nelivuotias sopertaa itku kurkussa, "mutten
ainakaan niitä vitun muloja ota".
vibes
Viestit: 1073
Liittynyt: 24.07.2009 12:22
Paikkakunta: Turku

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja vibes »

Törmäsin eilen kaikkien kompakysymysten äitiin ja isään.

1. Mikä oli viime vuonna maailman suurin rengasvalmistaja?

-Lego Group

2. Mikä oli viime vuoden myydyin levy?

-13 mm saneeraus-Gyproc
Ennen oli Sitikka, nyt vain Väärämmerkkinen Japaninmersu

Assumption is the mother of all fuck ups.
psjääkäri
Viestit: 295
Liittynyt: 18.03.2009 12:09

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja psjääkäri »

Kyllä se siitä...
Liitteet
aa0324352.jpg
Pasis
Viestit: 909
Liittynyt: 01.02.2009 13:02

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Pasis »

Myynnissä, mutta vaihto myös olueeseen:
http://www.nettiauto.com/toyota/hilux/4773403
Perus_jamppa
Viestit: 17
Liittynyt: 07.05.2012 18:27

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Perus_jamppa »

^Tuon myynti-ilmoituksen kysymykset ja vastauksetkin on aika huippuja!!Kuva
jaakkovaakko
Viestit: 712
Liittynyt: 01.02.2009 20:39

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja jaakkovaakko »

Avatar
svc
Viestit: 4073
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Eteläkärki

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja svc »

Sattuipa silmiin vanha mutta osuva teksti:

Laulu keski-ikäisistä äijistä
24.01.2008

Kuulin radiosta, että Lappeenrannan kansainvälisissä laulukilpailuissa on valiteltu miesten puutetta. Tämä ei tullut minulle yllätyksenä. Kyseessä on oire laajemmasta ongelmasta: minne kaikki miehet ovat menneet? Missä he työskentelevät? Lääkärit naisistuvat ja yliopistot naisistuvat. Naiset rynnivät eteenpäin elämän kaikilla alueilla. On kuin miehet olisivat väistymässä kuin jokin evoluution paineessa kevyeksi punnittu lentokyvytön lintulaji.

Toki me kaikki tunnemme monia miehiä. He kertovat kahvihuoneissa huonoja vitsejä ja luikkivat ohitsemme käytävillä syyllisen näköisinä kunnes äkkiä, eräänä päivänä, jota emme tarkkaan pysty muistamaan, he ovat kadonneet. Vain jokunen pöllämystynyt poninhäntäpäinen sivari istuu enää vahtimestarin kopissa kuin muistona entisestä ajasta. Mitä oikein on tapahtunut? Minne miehet menevät, kun he sulkevat oven takanaan – onko olemassa jokin musta aukko, jonne tämän planeetan miehet ovat vähä vähältä imeytymässä? Vastaus on, että miehet ovat kyllä tallella jossakin syvävarastossa. He ovat vain kadonneet pinnalliseksi käyneen maailmamme tutkasta ja ilmaantuvat kehiin äärimmäisessä hädässä, kun pakon edessä heidän olemassaolonsa joudutaan tunnustamaan.

Siksi tämä on laulu keski-ikäisistä äijistä, noista harvoin ylistetyistä. Sosiologien rakastamissa ristiintaulukoinneissa he edustavat ryhmää, jonka mediaseksikkyys on pahasti pakkasella. Heiltä puuttuu nuorten dynamiikka, vanhusten viisaus ja naisen ääni. Heidän katsojalukunsa ovat alhaiset. Heidät on saneerattu elämäksi kutsutusta tosi-TV:stä.

So fucking what? He ovat näkymättömiä, kunnes heitä tarvitaan. Sillä kun kaupungin lämpövesiputki rikkoutuu, keitä kokoontuu katuun tehdyn reiän ääreen? Ei siellä näy vaihtoehtonuoria rastapipoissa, ei goottilolitoja, ei naistutkimuksen esitaistelijoita. Nenärenkaiden sijasta viemärin suulta löytyy omenavartaloiden ponteva rivistö ja valkoisina vilkkuvia persvakoja. Siellä ne miehet ovat, kurkistelemassa kaivantoihin polvet savessa, selällään lavuaarin alla ruuvinväännin kädessä, mittailemassa tielinjoja nihkeän kosteassa syysmetsässä.

Nämä Atlaksen jälkeläiset kantavat maailman taakkaa, tosin puuskuttaen. Ilman heitä tunnettua sivilisaatiota ei olisi olemassa. Moderni tanssi, katutapahtumat, vaihtoehtokulttuurit voivat kaikki näivettyä pois, ja silti elämä jatkuisi. Mutta jos keski-ikäiset paksut miehet temmataan Jesajan lailla tulivaunuissa taivaisiin, ketkä silloin hoitavat kaivinkoneita? Ketkä ajavat kesällä soraa ja talvella lumiauraa? Kuka tulee apuun, kun katto vuotaa tai kun pitää asentaa liesi paikoilleen? Kuka enää tekisi vähälahjaisten, hemmoteltujen nuorisovaikuttajien halveksimat paskaduunit?

Viihteellistyvä maailma ei huonosti pukeutuneista, ylipainoisista äijistä piittaa. Se myrkyttää nuoret mielet väheksymään oikeaa työtä. Ihmiselämän korkeimmaksi tavoitteeksi se määrittää julkkikseksi tulemisen; olla henkilö, joka on tunnettu siksi, että on televisiosta tuttu. Punnitun puheen tilalle sillä on antaa vain yhdentekeviä äänisykäyksiä. Ajatusten vaihdon tilalle nostetaan julkinen poseeraus. Television keskusteluohjelmissa se korvaa ajattelijat näyttelijöillä, jotka osaavat ilmaista itseään kovalla äänellä ja paatoksella mutta joilla vain äärimmäisen harvoin on mitään kiinnostavaa sanottavaa. Miksipä ihminen, joka tyypillisesti on tietoaineissa vain vähän koulutettu ja joka työkseen teeskentelee olevansa joku toinen, olisikaan asiantuntija etiikan, yhteiskunnan tai bioteknologian saralla?

Tämä on trendi, joka ei ole kääntymässä. Sekin on äijien vika. He eivät ole nousemassa barrikadeille eivätkä kaappaamassa yhteiskunnan huomiota. He valittavat harvoin ja tyytyvät vähään, pesevät autoa viikonloppuisin ja kirjoittelevat sekavia kolumneja Lääkärilehteen. Tämä laulu soi siis mollissa, kuten niin monet suomalaiset rallit. Puhummehan nyt kansasta, joka ilon ja valon juhlana, jouluna, hyräilee hilpeänä ”kuka yksinään kulkee nyt kalmistoon, kuka yksin näin kylmässä on”. Me kyllä tiedämme siellä lepääjien nimet: se on ennen aikojaan nukkuneiden miesten Spoon River.

Kari Enqvist
Kirjoittaja on kosmologian professori Helsingin yliopistossa.
"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja ealab »

Niinpä niin. Tämän kun tiedostaa, niin ei tässä keski-ikäisenä tarvitse hävetä, meillä on syvempi tarkoitus. Sitä vaan muut eivät tajua. Kuin vasta meidän puuttuessa, hiekan ropistessa....Tuleehan halvempaa vierastyövoimaa?......
Lemon
Viestit: 3655
Liittynyt: 16.06.2011 09:23

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Lemon »

jatketaan samalla teemalla :D Satuin näkemään tämän jossain ... missähän se oli... tais olla jonkun sortin klinikka tjms :lol:
Liitteet
1135268606488.jpg
jaakkovaakko
Viestit: 712
Liittynyt: 01.02.2009 20:39

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja jaakkovaakko »

Fingerporit on hyviä :lol:

etuhaarukka.gif
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja ealab »

Kuvan tekee erityisen miellyttäväksi......Norton Manx.
Avatar
2cvkimmo
Viestit: 3466
Liittynyt: 29.12.2008 22:50
Paikkakunta: Vallis Gratiae

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja 2cvkimmo »

2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Avatar
W13
Viestit: 20
Liittynyt: 03.05.2012 17:14
Paikkakunta: Ylistaro
Viesti:

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja W13 »

Vanha, mutta aina yhtä hyvä

http://www.youtube.com/watch?v=RJB51wOlsiI&feature=related

Ja sitte vielä suunnitteluosastosta kertova veisu

http://www.youtube.com/watch?v=rp8hvyjZWHs&feature=youtu.be
'99 Citroën Xantia Break 2.0 16V AT
'80 Chevrolet Blazer K5 6.2D +50mm 35" MT ...
'82 Suzuki SJ410/SJ419TDic 35" MT "Zombie Hunter"
'65 Plymouth Fury III matala kruisinki-laiva
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

liikenteessä
Liitteet
pitäs vilkasta tarkemmin
pitäs vilkasta tarkemmin
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja ealab »

Näyttäisi olevan sen verran tiukkaa liiviä ja tukisukkaa, että rasvat alkaneet liikkua kahteen paikkaan. :) Toisaalta, tulevaisuuden näkymänä, tuohon 40v lisää..... 8-)
Lemon
Viestit: 3655
Liittynyt: 16.06.2011 09:23

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Lemon »

Avatar
Ralle
Viestit: 2849
Liittynyt: 27.02.2009 09:29
Viesti:

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Ralle »

Lemon kirjoitti:Kallista paahtoleipää


No, kyllä tuon tuoreudessakin on jo sanomista :lol:
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

asiantuntemusta
Liitteet
erittäin tärkeä huomautus.jpg
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Xari »

Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Teuski »

Tässä "Xsara" jossa "kaikki ilmajouset toimii" :D

http://www.nettiauto.com/citroen/xsara/4958850
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Lemon
Viestit: 3655
Liittynyt: 16.06.2011 09:23

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Lemon »

^ Ei löydy...
Avatar
Cikatti
Viestit: 5855
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Tuusula

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Cikatti »

Onnistuimpa kuvaamaan tänä aamuna kivan pätkän kissasta nimeltään Elmo. On melkein esikuvansa oloinen. Elmo on muuten 8 kk vanha. enjoy: http://s1189.photobucket.com/albums/z42 ... he_Cat.mp4
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: Päivän kevennys

Viesti Kirjoittaja Teuski »

-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Vastaa Viestiin