svc kirjoitti:Pojan Piaggio mopo vaatisi ehdottomasti Selenia merkkistä öljyä.
Samaten tuo Sevelissä oleva Iveco (Sofim). Sitähän kyllä saisi vaikka täältä. Taidanpa kuitenkin olla kerettiläinen ja laittaa Castrolia tai LukOilia...
svc kirjoitti:Pojan Piaggio mopo vaatisi ehdottomasti Selenia merkkistä öljyä.
laakeri kirjoitti:Jos ei ole tarvis pitää sitä sitikkaa kauan, niin mikä ettei sitä Mobiliakin, jos halvalla saa.
Sitähän se kaikilla autovalmistajilla. Autolla tehtävä voitto tulee pitkälle jälkimarkkinoinnista.Cikatti kirjoitti:Fordin aikanaan tekemä soppari öljyistä on järkyttää rahastusta ja aivopesua.
svc kirjoitti:Sitähän se kaikilla autovalmistajilla. Autolla tehtävä voitto tulee pitkälle jälkimarkkinoinnista.Cikatti kirjoitti:Fordin aikanaan tekemä soppari öljyistä on järkyttää rahastusta ja aivopesua.
Hoppaan kelpaa mikä tahansa öljy, jonka purkin kyljestä löytyy vähintään samat speksit, kuin mitä FoMoCo öljyiltä vaatii.
Kuten moni muukin on todennut, niin öljymerkki ei ole olennainen, vaan se, että käytetään sopivaa öljyä. Ja sitten kun ei ymmärretä mitään luokitusten perään, käytetään jotain paljon mainostettua öljyä ja valitetaan julkisesti, kuinka se ja se öljy on aivan kuraa.
Kerropa ekana mitkä ovat Magnatecin luokitukset ja viskositeetti. Magnateciä kun on 15 eri laatua.ealab kirjoitti:Ketkä käyttävät, tai ovat käyttäneet Castrol Magnatecia. Varsinkin 1.8 16V:ssä. Täällä riitti kerta. Tai sitten vika oli/tuli öljypumpussa.
svc kirjoitti:Kuitenkin luet tätä ketjua? Vai pakottaako joku?Cikatti kirjoitti:Öljykeskustelu... voi kun tulis mode ja ampuis otsaan, puukottaa voi myös
svc kirjoitti:Kerropa ekana mitkä ovat Magnatecin luokitukset ja viskositeetti. Magnateciä kun on 15 eri laatua.
svc kirjoitti:Kerropa ekana mitkä ovat Magnatecin luokitukset ja viskositeetti. Magnateciä kun on 15 eri laatua.ealab kirjoitti:Ketkä käyttävät, tai ovat käyttäneet Castrol Magnatecia. Varsinkin 1.8 16V:ssä. Täällä riitti kerta. Tai sitten vika oli/tuli öljypumpussa.
Onhan noita paljonkin. Nykyaikaiset mineraaliöljyt eivät sovi edelleenkään turboahtimella varustettuihin moottoreihin. ACEA A1/B1 ja A5/B5 öljyt sopivat vain niille suunniteltuihin moottoreihin. Diesel-hiukkassuodattimella varustetut autot vaativat sen ACEA C2 tai C3 luokituksen. Eurooppalaisiin moottoreihin eivät välttämättä sovi pelkästään amerikkalaisella SAE luokituksella olevat öljyt. Väärä viskositeetti voi aiheuttaa ongelmia. Jneealab kirjoitti:Voisiko yleisessä myynnissä (mm. Motonet) olla nykyaikaisia öljyjä, joita ei voisi sopimattomina suositella autonmoottoreihin.
svc kirjoitti:cxtb2 kirjoitti:5w-20,Tuota voi jo sanoa ohueksi.
Mutta onhan noita valmistajia: Mobil, Castrol, Eneos, Valvoline, Pennzoil, Redline...