ABS-jarrujen poisto

Vika vai ominaisuus?
Avatar
Ralle
Viestit: 2849
Liittynyt: 27.02.2009 09:29
Viesti:

ABS-jarrujen poisto

Viesti Kirjoittaja Ralle »

Eli saakos laillisesti Suomessa poistaa abs-jarrut? Kyse Xsarasta jota on tehty ilman abseja ainakin uk:n markkinoille.
Muistan joskus ainakin Beksistä saaneen noi poistaa, mutta taisi vaatia jonkun lapun maahantuojalta???
Avatar
laakeri
Viestit: 7490
Liittynyt: 01.02.2009 22:09
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: ABS-jarrujen poisto

Viesti Kirjoittaja laakeri »

Ralle kirjoitti:Eli saakos laillisesti Suomessa poistaa abs-jarrut? Kyse Xsarasta jota on tehty ilman abseja ainakin uk:n markkinoille.
Muistan joskus ainakin Beksistä saaneen noi poistaa, mutta taisi vaatia jonkun lapun maahantuojalta???
Miulla oli beksi, mistä joku aikaisempi omistaja oli poistanut ABS:it. Takana kyllä komeili ABS-teksti ja kaikki osat olivat paikoillaan takapyörien nopesuantureita lukuun ottamatta. Olikohan sulake lisäksi nykäisty pois. Rekisteriotteessa komeili jarrutyyppinä ihan tavallinen lukittuva, eivätkä katsurit asiaan puuttuneet. Kyseessä oli 19 TZI, jota on Suomessa myyty absittomanakin.

Vaan täytyy kyllä sanoa, että en motiivia moisen toiminnon poistoon ymmärrä. Toisaalta, ei kyllä itseä motivoinut ottaa sitä käyttöönkään erikseen, kun kaksi anturia olisi täytynyt kerralla hankkia, eikä senkään jälkeen olisi toiminta ollut varma...
VW Passat B7
Avatar
Ralle
Viestit: 2849
Liittynyt: 27.02.2009 09:29
Viesti:

Re: ABS-jarrujen poisto

Viesti Kirjoittaja Ralle »

No motiivi on tuo "ratalelu" jonka haluaisin pitää kilpien välissä. Kuitenkin niin, että saisi rakentaa sitä kunnolla. noista abseista ei mielestäni ole mitään hyötyä radalla oli se sitten rc tyyppinen tai ihan asvaltti rata.
Avatar
svc
Viestit: 4073
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Eteläkärki

Re: ABS-jarrujen poisto

Viesti Kirjoittaja svc »

Ralle kirjoitti:Eli saakos laillisesti Suomessa poistaa abs-jarrut? Kyse Xsarasta jota on tehty ilman abseja ainakin uk:n markkinoille.
Liikenneministeriön päätös auton rakenteen muuttamisesta 779/1998
13 §
Jarrujen muutokset

1. Muutoskatsastuksessa saadaan hyväksyä auton jarrujen vaihtaminen seuraavin edellytyksin:
...
f) jarrujen lukkiutumisenestojärjestelmää ei poisteta eikä levyjarruja vaihdeta auton mallisarjaan kuulumattomiksi rumpujarruiksi; ja

g) jarrut, joiden on edellytetty auton käyttöönottoajankohtana olevan E-säännön, direktiivin tai FMVSS-standardin mukaiset, tulee muutoksen jälkeen osoittaa sanotut vaatimukset täyttäviksi.
Tosin katsastaja ei kyllä huomaa, jos laitat ABS:n ohjausyksikön virransyötölle katkaisijan. ;)
Toki ABS-pumppuyksikön poistolla saisi painoa pois sen kilon-pari.
"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
wanhustiina
Viestit: 313
Liittynyt: 02.02.2009 09:49
Paikkakunta: Renko

Re: ABS-jarrujen poisto

Viesti Kirjoittaja wanhustiina »

Kun tuota kyselin vastattiin minulle näin. Kaikki ABS:ään liittyvät tavarat pois ja järjestelmä kasataan sellaisista osista joihin ABS ei kuulu. Jarrulevy ja siis myös se ABS reijällinen pyörätuki juttu pois, Jarruputkistot ja ohjain yksiköt pihalle. Tosi vaikeaa on siis, jos oikein tehdään. Itsellänikin on kuitenkin BX, jossa kaikki on kuin alunperin ja rekisteriotteessa lukee ABS poistettu käytöstä. Jossain siis hyväksytään poisto vähän tai tosi helposti.
Avatar
Ralle
Viestit: 2849
Liittynyt: 27.02.2009 09:29
Viesti:

Re: ABS-jarrujen poisto

Viesti Kirjoittaja Ralle »

No tuo työnmäärä ei hirvitä tuossa. Tarkoitus jossain vaiheessa laittaa kaikki jarruosat uusiksi ja hydraulikäsijarru normin rinnalle. Mekaanista käsijarrua kun ei saa poistaa.
Pitänee ottaa yhteyttä maahantuojaan jos sieltä saisi ohjeet??? Näyttäis ainakin 1.4 tu-koneinen olevan non-abs malli.
Vastaa Viestiin