C5 nopeusmittari

Vika vai ominaisuus?
pessi
Viestit: 1
Liittynyt: 05.03.2009 15:42
Paikkakunta: Kiiminki
Viesti:

C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja pessi »

C5 2.0 HDI -01:n nopeusmittari väsähti. Matkamittari ja vakionopeudensäädin toimii ihan normaalisti eli vika lienee itse mittarissa. Edesmenneessä msn:n patongissa muistan nähneeni ohjeita C5:n nopeusmittarin korjailuun. Löytyisiköhän joltakin ko. ohjeet edelleen?
Avatar
Sitikkapuoskari
Viestit: 1205
Liittynyt: 01.02.2009 14:26
Paikkakunta: Ilmajoki
Viesti:

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja Sitikkapuoskari »

Tuolla oli joku asiakas korjauttanut C5:n mittarin. 150e. http://www.vekatronics.fi/autoelektroniikka.htm
manuv
Viestit: 3
Liittynyt: 09.03.2009 20:44

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja manuv »

Terve
Mikäli vielä tarviit ohjeita, soita 050-3786244, olen kaksi mittaria korjannut.
Avatar
Sitikkapuoskari
Viestit: 1205
Liittynyt: 01.02.2009 14:26
Paikkakunta: Ilmajoki
Viesti:

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja Sitikkapuoskari »

manuv kirjoitti:Terve
Mikäli vielä tarviit ohjeita, soita 050-3786244, olen kaksi mittaria korjannut.

Et sitten jaksa tänne tietojasi laittaa?
manuv
Viestit: 3
Liittynyt: 09.03.2009 20:44

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja manuv »

Terve ;)
Ajattelin , että Pessi näyttää olevan Kiimingistä, niin olisin voinut vaikka vanhalla mittarillani näyttää homman. Entisessä Patongissa oli oikein kuvien kanssa joku asiaa selittänyt, mutta niitä viestiketjuja ei vissiin enää saa näkyviin pittitaivaasta. Joten(omalla vastuulla):
1. Osta hyvä pikaliima
2. aloita homma irrottamalla mittari. Mittarin alareunassa näkyy muovissa kaksi pistettä, niistä ohut ruuvari sisään ja rungossa oleva lukkoklipsi taipuu vapauttaen mittarin. Voit auttaa toisella kädellä vasemman reunan kolikkolaatikon aukosta.
3. Mittarissa on kiinni yksi(?) johdinliitin, irrota se.
4. Kun mittari on sinulla kädessä, irrota musta taustamuovi ja sitten mittarin "lasi" mittaripiirilevystä. Irrota nopeusmittarin viisari(katso mihin se "kylmänä osoittaa", että saat kootessa mittarin näyttämään entiselleen).
5. Irrota neulannostattajamötikkä piirilevystä(reunoissa muoviklipsut, joita pitää levittää). Jos sinulla on uusi mötikkä(kierroslukumittarissa näyttäisi olevan identtinen)olet onnellinen ja saat laittaa osat paikalleen käänteisessä järjestyksessä; muutoin jatka....
6. Teippaa nopeusviisarin akseli siten, ettei se pääse siirtymään sisäänpäin jatkossa; tämä tärkeää menee muutoin jatkossa nyhräämiseksi palautusjousen kanssa(on kokemusta!)
7. Halkaise varovasti mötikkä kahtia. Näet vihreän hammasrattaan(niin juuri sen pääsiäismunasta tutun), sen muoviakseli(!)on murtunut.
8. Liimaa pikaliimalla akseli TARKALLEEN entiseen paikkaan. Joku oli onnistunut tekemään uuden akselin metallista, mutta itse en saanut sitä keskitettyä tarkalleen. Kokoa mittari ja toivo parasta. Itselläni tämä kahden euron korjaus on kestänyt 60 000 km kop, kop...
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja ealab »

Kelvollista pikaliimaa on Loctite 406. Varmista ennen liimausta, että ratas on rasvaton. Putsaus vaikka jarrucleanerilla. Voisiko akselin tyveen laittaa jonkinlaisen kauluksen, muovisen. Tulisi jämerämpi.
timoxi
Viestit: 31
Liittynyt: 03.02.2009 15:42
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja timoxi »

Vaihdoin starttimoottorin C5 2.0i automaattiin ja vaihdon jälkeen nopeusmittari alkoi nollan näyttämisen.
Akku oli irroitettuna pari päivää. Voisiko näillä olla yhteyttä toisiinsa? Oireet ovat samat kuin pessillä; matka- ja trippimittari toimivat mutta mittaristossa viisari ei nouse. Onko startin vaihdolla ja akun irrallaan ololla yhteyttä vai onko mittariongelma pelkkää yhteensattumaa?
XM TurboCT -98, C4 Picasso -08, C4 -13, C5 Break -06, Xsara Break -03 ja C4 Vtr -05. XM Break 2.0 -95 odottamassa.
timoxi
Viestit: 31
Liittynyt: 03.02.2009 15:42
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja timoxi »

Nopeusmittarin hajoaminen samaan aikaan starttimoottorin vaihdon kanssa oli puhdasta sattumaa. Mittarin purkaminen ja katkenneen tapin liimaaminen takaisin paikalleen onnistui manuv:n ohjeiden mukaisesti. Kiitokset hyvästä ohjeesta! Samalla säädin nopeusmittarin näyttämän navigaattorin näyttämää vastaavaksi, joka lienee aika tarkka.

Nopeusmittarin mekanismi on kuin pääsiäismunan lelusta kuten ohjeessa on kerrotukin eli melko mitättömän heikon tuntuinen. Jos liimaus ei kestä niin täytyy sitten laíttaa terästappi akseliksi mutta seurataan tilannetta.
XM TurboCT -98, C4 Picasso -08, C4 -13, C5 Break -06, Xsara Break -03 ja C4 Vtr -05. XM Break 2.0 -95 odottamassa.
Aksu
Viestit: 1
Liittynyt: 01.04.2009 13:48

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja Aksu »

Kiitos ohjeista täältäkin!
Reilusti alle tunti ja nopeusmittari toimi taas. Toivottavasti liimaus kestää :-)
Taivahan mitätön tappihan se oli, mutta niin vain lasahti pikaliipparilla paikalleen.
Harri
Viestit: 4
Liittynyt: 28.03.2011 18:29

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja Harri »

Onkohan niitä uusia mötiköitä saatavilla ja mistä ?
Avatar
Hessu
Viestit: 1544
Liittynyt: 04.02.2009 20:31
Paikkakunta: The City of Häijää

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja Hessu »

Kerran olen yrittänyt korjausta. Jostain syystä tuo murtunut tappi ei ollut enää tallella, joten otin sopivan paksuisen poranterän jolla tein reiän tapin paikalle koteloon ja liimasin siihen akseliksi pätkän tuosta samaisesta terästä. Ilmeisesti keskitys ei onnistunut tai meni vähän vinoon, koska mittari ei ottanut juurikaan toimiakseen. Vaihdoin sitten kiekkamittarista ehjän osan tilalle. Olisi tosiaan kiva, jos noita pyörittimiä saisi ostaa erikseen.
Have more than you show,
speak less than you know.
Tapsa 63
Viestit: 2525
Liittynyt: 04.02.2009 15:08
Paikkakunta: Pieksämäki

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja Tapsa 63 »

Eihän Xantian mittarissa ole samanlainen,nyt kun olis kuva,voisin purkaa yhden.. :?:
Harri
Viestit: 4
Liittynyt: 28.03.2011 18:29

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja Harri »

Googlettamalla löytyi muutama ranskalainen sivu. joista on saatavilla mötiköitä. Ilmeisesti ilman sisuskaluja ?
( http://www.kit-compteur.com/index.php?id=7&no_cache=1 ja http://www.electronique-auto.com/shop/c ... citroen+c5 )

Purku- ja kokoamisohjeet ( pdf.-tiedostot )ovat, kuvien kanssa, tuolla ensimmäisellä saitilla melko hyvät.

Pitää kokeilla tilausta huomenna.
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja ealab »

Xantiassa on erilaiset mittarikoneistot, vieläpä erikseen I- ja II- koppaisissa. Tuo varaosatilaus koskettanee vain mittarikoneiston kuorta, ei sisuskaluja? Näkyy korjausohjeissa laitetun metalliakseli. Varmaankin osoittimen paino (suhteessa akseliin) ja tärinä saa "Telex"-muovisen akselin murtumaan. Tai jokin äkillinen osoittimen asennonmuutos.
Avatar
laakeri
Viestit: 7490
Liittynyt: 01.02.2009 22:09
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja laakeri »

ealab kirjoitti:Xantiassa on erilaiset mittarikoneistot, vieläpä erikseen I- ja II- koppaisissa.
Mennään nyt puoliksi offtopic, kun kysyn mittareista, mutta Xantiassa olevista. Tiedätkö, ovatko Xantia II:n veden- ja öljynlämpömittarin koneistot samanlaiset ja onko öljynlämpömittarittomassa elektroniikka valmiina öljynlämmön mittailuun?
VW Passat B7
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja ealab »

Koneistot näyttävät samanlaisilta, miksi olisivatkaan erilaisia. On tuossa yksi varamittaristo, jossa ei ole ö-lämpömittaria, vain peitelevy. Kuten xantiassani. Piirilevytkin on tyhjiä siltä osin. Olisin muuten laittanut ö-painemittarin= varamittarista koneisto ja tehty uusi asteikko ja sopiva anturi. Miten km-lukemaa voisi muuttaa, jos sattuisi hyppysiin tulemaan mittaristo ö-lämmöllä. Xantian konehuoneessa on kyllä vapaita (anturi?-)pistokkeita, olisiko jokin niistä johdotettu mittaristolle.
Avatar
laakeri
Viestit: 7490
Liittynyt: 01.02.2009 22:09
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja laakeri »

ealab kirjoitti:Koneistot näyttävät samanlaisilta, miksi olisivatkaan erilaisia. On tuossa yksi varamittaristo, jossa ei ole ö-lämpömittaria, vain peitelevy. Kuten xantiassani. Piirilevytkin on tyhjiä siltä osin.
Mitämitä? Miun Xantiassa ('99 1.8 16V Exclu) on peitelevy, mutta piirilevy on mittarin kohdilta "täysi".
mittaristo1.jpg
mittaristo2.jpg
VW Passat B7
liikeri
Viestit: 9
Liittynyt: 21.03.2011 01:14

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja liikeri »

Itsekkin sain laitettua mittarin kuosiin. alkuperäisen tapin liimauksen huono pitävyys oli ongelma n 3000kilsaa kesti.
ratkaisuksi seinäkello tuli laitettua pirtaleiksi ja sieltä parempaan käyttöön pääsi joku metalli tapillinen hammapyörä.

3mm reikä vanhan tapin paikalle ja tämä uusi tappi viritys siihen tuli hammaspyörät reiän sisään ja liimaa päälle ja dremelillä mittarin kansi sileäksi. Jos nyt ei pidä niin saa olla :)

Suosittele tätä ainakaan 100% korjauksena.. tuo tappi on väljä niin ei tule sitä keskitys ongelmaa mikä joillakin korjaajilla on tullut eteen ja näyttäisi ainakin toimivan.
Harri
Viestit: 4
Liittynyt: 28.03.2011 18:29

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja Harri »

No pienen kirjeen vaihdon jälkeen sain yrityksen pankkiyhteyden ja suoritin maksun ( 50 € ) 11.4.
Palikka ( siis ainoastaan puolikas, jossa se akseli on ) lähetettiin minulle 13.4. ja niinpä posti toi varaosan minulle tänä aamuna. Ei muuta kuin laittamaan paikoilleen ja testin jälkeen mittari pelittää kuten pitääkin.
Pienenä vinkkinä: Kun otatte akselin ja muovisen hammasrattaan pois varovasti , katsokaa missä asennossa rattaan reijät on samoin jousen viiksien asento ennen kuin nostatte sen pesästään.
jussi77
Viestit: 2
Liittynyt: 07.05.2011 20:23

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja jussi77 »

Minulla olisi muutama ylimääräinen ko. osa, jos joku ei halua Ranskasta tilata.

50€/kpl sis. postikulut. Yksityisviestillä tai sähköpostilla tavoittaa.
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja ealab »

laakeri kirjoitti:
ealab kirjoitti:Koneistot näyttävät samanlaisilta, miksi olisivatkaan erilaisia. On tuossa yksi varamittaristo, jossa ei ole ö-lämpömittaria, vain peitelevy. Kuten xantiassani. Piirilevytkin on tyhjiä siltä osin.
Mitämitä? Miun Xantiassa ('99 1.8 16V Exclu) on peitelevy, mutta piirilevy on mittarin kohdilta "täysi".
mittaristo1.jpg
mittaristo2.jpg

Eipä taida olla täysi, puuttuu mm. jokin mikropiiri ja muita komponentteja, juotospaikat kyllä on. Omassa samannäköinen.
jussi77
Viestit: 2
Liittynyt: 07.05.2011 20:23

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja jussi77 »

Tässä kotimainen kauppa joka myy nopeusmittarin korjaukseen tarvittavaa osaa 39 e hintaan:
http://www.autoele.mycashflow.fi/
jiipee62
Viestit: 207
Liittynyt: 05.03.2012 23:18
Paikkakunta: Nummela

Re: C5 nopeusmittari

Viesti Kirjoittaja jiipee62 »

Kiitos, taas yksi C5 korjattu tämän vaivan osalta. Katkennut akseli ei suostunut liimautumaan, niin tein reiän ja liimasin pätkän sopivaa teraslankaa. Kierroslukumittari heräsi, ed. omistaja oli vaihtanut moottorin kierroslukumittarista nopeusmittarille aiemmin.

Jyrki
C5 2.0 HDI break -02
Jyrki
C5 X7 sedan 2.0 HDI 136, ja Kia ja punto ja yaris ja aygo
Exiä: C8 2.0 HDI, Pöso 407 2,7 HDI, Berlingo 1,4 Multispace -99, C5 2.0 HDI Break -02, 406 HDI pösö -03, Xantia 2.0 16V Break -96, BX 19 GTI, Visa GT, BX 16 Break
Vastaa Viestiin