Xm hajottaa laturin

Vika vai ominaisuus?
anakonda33
Viestit: 181
Liittynyt: 01.02.2009 14:41

Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja anakonda33 »

Kuukauden sisällä hajonnut kaksi laturia. Eilen viimeksi meni "uusi" laturi parin kilsan ajon jälkeen. Käry vaan haisi ja laturi tulikuuma. Eli jostain nyt menee oikosulkuun mutta onko ehdotuksia mistä. Kaikki piuhat näyttäisi olevan ok. Mistähän sitä kannattais lähteä vikaa etsimään?
anakonda33
Viestit: 181
Liittynyt: 01.02.2009 14:41

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja anakonda33 »

auto siis 2,1 td -98
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

:o varmista nyt ekaksi laturin + kaapelin kunto AKULLE asti ja samalla maadoitus laturi-koneenrunko-AKUN -napaan asti .
missäs kunnossa akku on ?. laturi kuumenee ja tuhoutuu ( diodit/säädin) jos joku noista on vajaa tai oikarissa.
ja tietenkin oikea kytkentä on asiaa.
anakonda33
Viestit: 181
Liittynyt: 01.02.2009 14:41

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja anakonda33 »

Akku uusi ja kytkennät oikein. Ja hyvältä vaikuttaa kaikki johdotukset mutta pitää käydä vielä tarkemmin läpi.
Avatar
jasu
Viestit: 3164
Liittynyt: 01.02.2009 13:55
Paikkakunta: Korpilahti
Viesti:

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja jasu »

Saattaisin yllyttää seuraamaan kuitenkin kaapeli, akulta startin kautta laturille, menevät sen verran ahtaista paikoista ettei olisi mikään ihme että jostain olisi jo vähän hankautunut huonoksi... Tosin olettaisin savua syntyvän noissa tapauksissa, runsaastikin..?

Jonnekin se laturin tuottama sähkö hukata pitää, jonkun paikan pitäisi siis lämmetä varsin reippaasti. Kummasti ainakin Mitsuhipsin laturi tuntuu LHM:ääkin sietävän, pariin kertaan tuli huuhdeltua edellisen Xm:n laturi vihreällä nesteellä, eikä se siitä edes huonoa tykännyt...

Entäs startti, ettei sitä jättäisi päälle ja se kuormittaisi laturi sen "sulamispisteeseen" asti..?


Joo, ahdasta on noita selvitellä, ainakin Y3 2.1td:stä sai purkaa suurinpiirtein puoli konehuonetta että kaapelit esille tulivat, eikä se laturikaan ihan ensimmäisenä sieltä poistumassa ole... :oops:
Dyane 4x4 IE, Sm 2.7, Dyane IE, C8 2.2
Series -LantikanPätkä
Avatar
zX-files
Viestit: 2929
Liittynyt: 21.08.2009 08:59
Paikkakunta: Varsinainen Suomi
Viesti:

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja zX-files »

Mulla olis varmaan tallilla vielä yksi runsaasti LHM-huuhdeltu toimimaton Mitsulainen, siinä se oli melko todennäköinen syyllinen.
Wanha neukkumopo & Japanialainen mopo² & Porsche & 230CE
anakonda33
Viestit: 181
Liittynyt: 01.02.2009 14:41

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja anakonda33 »

En vielä päässyt piuhoja kunnolla tutkimaan mutta sen verran autoa kokeilin, että huomasin, että starttikin kuumuu aikalailla. Muuten kyllä starttaa normaalisti mutta tulikuumana oli pienen käytön jälkeen.
Nickroen
Viestit: 330
Liittynyt: 07.07.2011 22:02

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja Nickroen »

oisko syytä syynätä startin hiilet, jos ne on loppu vetäsee maihin ankkurin kautta ja "ylivirtaa" haukkaa, purkaa akun ja kuumenee sikana. Meleko helppo toimenpide startin putsailu ja hiilten vaihto jos ei ole sulaneet muoviosat startissa.(en tiedä citikan starteista kylläkään itse..)
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

kyllä kannattas käydä piuhat ( ainakin ne kaikki paksummat ) kunnolla läpi. tuo on selvä vuoto jostakin . ohuemmat puhat jo käryäis.
Roplaaja
Viestit: 464
Liittynyt: 28.03.2009 12:19
Paikkakunta: Tuusula

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja Roplaaja »

Jos laturi hajoaa oikosulun takiaa niin samalla akkukin poksahtaa ellei ole jo aivan sökö ja/tai yksi tai useampia kennoja oikarissa. Kaikissa rassaamisani autoissa laturin + ulostulo on akun plussan kanssa rinnan starttimoottorin solenoidin plus ruuvin kautta. Siis, jos starttin ulostulopiuha on osittain tai ajoittain oikarissa niin kyllä sitä virtaa tulee sekä laturista että akusta niin että näkyy ja kipinöi.
Ota hyvä mies joku yleismittari käteen ja mittaa akun jännite ensin ennekun starttaat auton. Jas se on 10-11,5 volttia niin kipin kapin akkukauppaan. Todennäköisesti sinun sökö akku vie laturin aivan uuvuksiin kunnes se palaa.
Startin kuumeneminenkin viittaa alijännitteeseen kun se ei saa kierroksia tarpeeksi niin vie julmetusti virtaa kuten kaiiki sähkömoottorit käyttäytyy.
kun auto käy niin akun jännite pitää nousta 13-14 volttiin
anakonda33
Viestit: 181
Liittynyt: 01.02.2009 14:41

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja anakonda33 »

Akku näytti ihan oikeaa lukemaa ja ei oo kuin 1,5 kk vanha. Edelleenkään en ole päässyt vielä piuhoja käymään läpi tarkemmin kun kiirettä pitää. Palaan asiaan.
aapo
Viestit: 223
Liittynyt: 16.02.2009 17:03
Paikkakunta: Villeneuve

Re: Xm hajottaa laturin

Viesti Kirjoittaja aapo »

Mulla joskus 90-mallisessa V6:ssa oli "pohjapanssarin" (Suomessa asennettu?) kiinnitysruuvi osunut edessä poikittain kulkevaan johtosarjaan. Aiheutti pari kertaa laturin säätimen hajoamisen, kunnes moottoritilaa pestessä alkoi savu nousta em. johtosarjasta ja vika sitä kautta paikallistui.
Vastaa Viestiin