Xantian kytkinmurheita

Vika vai ominaisuus?
darkhorse_61
Viestit: 7
Liittynyt: 09.10.2012 20:40

Xantian kytkinmurheita

Viesti Kirjoittaja darkhorse_61 »

Puoli vuotta huoletonta ja mukavan letkeää ajoa Xantialla takana, ja nyt sitten iski katastrofi (?). Kytkinpoljin läpsähti pohjaan ja sinne jäi. Ajelin auton kotiin ilman toimivaa kytkintä ja nyt pitäis alkaa tohtoroimaan autoa. Kertokaapas sitikkaspesialistit mikä mahtaa olla todennäköisin syy moiseen ilmiöön. Niin ja xantia on 1.8 bensavehje.
r_a_n_u
Viestit: 2699
Liittynyt: 01.02.2009 13:03

Re: Xantian kytkinmurheita

Viesti Kirjoittaja r_a_n_u »

Varmistu ensimmäiseksi siitä, että poljin on ehjä.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Avatar
laakeri
Viestit: 7490
Liittynyt: 01.02.2009 22:09
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: Xantian kytkinmurheita

Viesti Kirjoittaja laakeri »

darkhorse_61 kirjoitti:Puoli vuotta huoletonta ja mukavan letkeää ajoa Xantialla takana, ja nyt sitten iski katastrofi (?). Kytkinpoljin läpsähti pohjaan ja sinne jäi. Ajelin auton kotiin ilman toimivaa kytkintä ja nyt pitäis alkaa tohtoroimaan autoa. Kertokaapas sitikkaspesialistit mikä mahtaa olla todennäköisin syy moiseen ilmiöön. Niin ja xantia on 1.8 bensavehje.
Oliko mitään ylimääräisiä ääniä hajotessa ja/tai onko kytkinpoljin ollut erityisen jäykkä? 1.8:n (oli sitten 8v tai 16v) kytkinhän on ihan mallia kädellä melko kevyesti painettava. Kuitenkin tarjoan vaihtoehdoiksi joko vaijeri irti polkimesta tai painelaakeri läpi asetelmasta.
VW Passat B7
Korppiloinen
Viestit: 198
Liittynyt: 07.11.2012 15:31
Paikkakunta: Espoo

Re: Xantian kytkinmurheita

Viesti Kirjoittaja Korppiloinen »

Mitä todennäköisimmin sieltä kuskin jalkatilasta löytyy muovinkappaleita. Siinä polkimen toisessa päässä on muoviklipsiviritys jolla vaijeri kiinnittyy, ja tuo tuppaa pettämään. Toimii kuulemma varokkeena että kun kytkin alkaa menemään raskaaksi, tuo rapsahtaa ennen isompia laukeiluja. Itsellä on mennyt ihan takertelevasta vaijeristakin.

Osa itsessään maksaa muutaman euron mutta vaihtoon onnistuvat upottamaan huollossa pari tuntia.. Tuon saa itsekin vaihdettua jos on vähän akrobaattisia taipumuksia, joko ujuttelemalla palasia irti ja paikalleen piitkillä pihdeillä tai irroittamalla koko polkimen ja niputtamalla siitä.
'94 Xantia VSX 16v
darkhorse_61
Viestit: 7
Liittynyt: 09.10.2012 20:40

Re: Xantian kytkinmurheita

Viesti Kirjoittaja darkhorse_61 »

Täytynee tsekata tuo kytkinpoljin ihan ensiksi. Lähteekö ne kojelaudan allaolevat muovit kätevästi irti vai vaatiiko lievää suurempaa väkivaltaa?
Voisinpa harkita autosta luopumistakin mikäli joku haluaa muuten hienosti toimivan exclusive xantun itselleen. Leimaakin on vuoden loppuun...
Avatar
laakeri
Viestit: 7490
Liittynyt: 01.02.2009 22:09
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: Xantian kytkinmurheita

Viesti Kirjoittaja laakeri »

darkhorse_61 kirjoitti:Täytynee tsekata tuo kytkinpoljin ihan ensiksi. Lähteekö ne kojelaudan allaolevat muovit kätevästi irti vai vaatiiko lievää suurempaa väkivaltaa?
Verhoilulappu lähtee nastat auki kääntelemällä. Sen yläpuolella oleva muovi lähtee avaamalla asiakirjakotelon nurkista neljä ruuvia ja muovin keskikonsolin puoleisesta päädystä kaksi ruuvia. Jalkatilan valohan taitaa olla siinä muovissa kiinni, joten sen liitin pitää toki irrottaa lopuksi.
VW Passat B7
darkhorse_61
Viestit: 7
Liittynyt: 09.10.2012 20:40

Re: Xantian kytkinmurheita

Viesti Kirjoittaja darkhorse_61 »

Nonniin :evil: nyt on tutkittu tarkemmin: poljin kunnossa, vaijeri konehuoneen puolella liikkuu kun poljinta liikutetaan. Taitaa sitten olla se paineasetelman laakeri :evil:
Itselläni ei ole mahdollisuuksia korjata tuon tason vikaa joten ilmoitus autosta löytyy myyntipalstalta.
Vastaa Viestiin