C5 etupään korkeus?

Vika vai ominaisuus?
tk-
Viestit: 24
Liittynyt: 10.10.2013 15:39

Re: C5 etupään korkeus?

Viesti Kirjoittaja tk- »

mikauusi kirjoitti:Tervehdys

Mikähän se mahtaisi olla oikea korkeus ykköskoppaisen (farmari) etupäälle?
Minulla se on maasta mitattuna 72 cm, eikä minusta näytä oikein järkevältä. Semminkin kun esim hidastustöyssyiltä reippaammin pois ajettaessa ei tunnu ulosjousto riitävän vaan kolahtaa etupäässä ikävästi ( silleesti kuin yskäisisi hihaansa "toyota" :D ) Ja moinenhan ei kissamaisuuteen kuulu ensinkään. Vai mikäkö siellä lienee vikana?
Toimiikos tällainen yksinkertainen ajattelutapa, että kun kerran maavara ilmoitetaan olevan 140mm ja vaihteluväli 100-200, niin "oikea" ajokorkeus löytyisi siten, että ala-asennossa mitattuun keskiön ja lokasuojan väliin lisätään vain tuo 4cm..? Ja tämä sekä edessä että takana. Ulosjouston kolahdus taitaa olla ominaisuus, tosin kai se jossain -08-malleissa saattaa viitata kohta vuotavaan jousitolppaan.
kariseija11
Viestit: 48
Liittynyt: 01.02.2009 15:26
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Re: C5 etupään korkeus?

Viesti Kirjoittaja kariseija11 »

Joku varmasti osaisi kertoa tyhjentävän vastauksen tähän ajokorkeus asiaan, mutta panttaa tietoa ehkä vov:n vuoksi??? :(
Vastaa Viestiin