Xsara 2005 1.6 vaihteensiirtäjä ongelma

Vika vai ominaisuus?
mikko70
Viestit: 1
Liittynyt: 30.09.2013 15:24

Xsara 2005 1.6 vaihteensiirtäjä ongelma

Viesti Kirjoittaja mikko70 »

Luulen, en tiedä varmaksi että autossa on joku BE vaihteisto.
Vaihdetanko on kuvan mukainen:
http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/m/ ... rrHBOw.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Autoon tuli ongelma että 5-vaihdetta paikoilleen laitettaessa, suuri nivelpallo (n.60mm), joka on poikki suuntaisessa holkissa. Putoaa pois paikoiltaan. Täällöin vaihdetta ei saa pois päältä kun nivel on nalkissa holkin ulkoreunan kanssa.


Niveltangoista en löytänyt vikaa, ne ei näytä kuluneilta eikä vääntyneiltä.
Sain vian tilapäisesti korjattua vian siirtämällä
(kuvassa voi olla pieniä eroja, mutta periaate selviää)
http://www.eurocarcare.net/user/products/gearrod.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
oikealla alhaalla olevaa haarukkaa (tämä kiinni vain yhdellä pultilla vasemmasta reunasta, oikeassa reunassa tappi, kiinnitys renkaiden akselin suuntaisesti), sen kiinnitys pultin alla olleen tukikannakkeen päälle.
Jolloin haarukkamainen alakiinnike siirtyi n. 5mm keskemmälle ja suuri nivelpallo on sen johdosta paremmin holkin sisällä. Sen kuuluu olla oikeasti tukikannakkeen alla, koska nyt haarukan toinen pää, jossa on tappi. Mikä menee vaihteiston koloon, menee nyt selvästi turhan vähän vaihteiston sisään.
Vaihdekepin päässä oleva pultti on myös kiritty.

Nyt kaikki vaihteet toimii kuten pitää. Olis kiva tietää mikä vaihteistossa on oikeasti vialla.
Vikoina esiintyi kuvailtu 5. vaihteen jumiminen ja 1. vaihteen tippuminen päältä nykäyksissä.

Omat vikaan epäilyt:
Moottorin vasen kiinnike jotenkin vioittunut (en ole päässyt tutkimaan tarkemmin)
Vaihteiston menevät vivut vaihtaneet asentoa?
http://www.saxperience.com/forum/showth ... p?t=339820" onclick="window.open(this.href);return false;


Onko kellää kokemusta asiasta?
Itse olen ihan pihalla mikä oikea syy voi olla.