Xantian LHM-nestetason tarkistus

Vika vai ominaisuus?
Sitikasti
Viestit: 14
Liittynyt: 15.02.2014 20:03

Xantian LHM-nestetason tarkistus

Viesti Kirjoittaja Sitikasti »

Tervehdys!

Xantian ohjekirjan mukaan hydraulinesteen tarkistussilmän kohon tulee olla punaisten merkkiviivojen välissä, kun auto on käynnissä, ja jousitus yläasennossa. Omaan Xantiaani vaihdettiin jousipallot ja hydraulinesteet noin viisi tuhatta kilometria sitten.

Mistä johtuu, kun koho on aivan ylhäällä, eikä laske merkkiviivojen väliin auton käydessä ja jousituksen ollessa ylimmässä asennossa? Ovatko huoltomiehet laittaneet säiliöön liikaa LHM-nestettä?

Muuten jousituksen toiminnassa ei ole mitään ongelmaa.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Xantian LHM-nestetason tarkistus

Viesti Kirjoittaja Xari »

Saattaahan tuota olla liikaa, on siellä ylivuotoletku jos liikaa on paljon.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Sitikasti
Viestit: 14
Liittynyt: 15.02.2014 20:03

Re: Xantian LHM-nestetason tarkistus

Viesti Kirjoittaja Sitikasti »

Kiitos vastauksesta.

Haluan ihan mielenkiinnosta kysyä, millä tavoin Xantian edeltäjän, BX:än jousitus erosi Xantiasta? BX-mallit ainakin nousevat ylös huomattavasti nopeammin kuin Xantiat.
Avatar
Bumper
Viestit: 876
Liittynyt: 01.02.2009 13:14
Paikkakunta: Uusikaupunki

Re: Xantian LHM-nestetason tarkistus

Viesti Kirjoittaja Bumper »

Sitikasti kirjoitti:Haluan ihan mielenkiinnosta kysyä, millä tavoin Xantian edeltäjän, BX:än jousitus erosi Xantiasta? BX-mallit ainakin nousevat ylös huomattavasti nopeammin kuin Xantiat.
Ero johtuu kait pääasiassa pumppujen erosta. Xantian 8-mäntäisessä pumpussa 6 tekee painetta vain ohjaustehostimelle ja loput kaksi jousitukselle+jarruille. BX:ssä taas tehostimen paineen määrää virranjakoventtiili. BX:ssä on siis jousituksella suurempi prioriteetti, ja tehostimella vähäisempi. Tehostamattomat BX:t nousevat vielä nopeammin lentokorkeuteen, sekin tuli huomattua kun sellaisen hetken aikaa omistin.

Tekstissäni saattaa olla asiavirheitä, joita tietävämmät saavat korjata.
Xantia 1.8i, C5 2.0i, BX 16 TRS, BX 16 GTI
Avatar
peltipolvi
Viestit: 683
Liittynyt: 01.02.2009 16:08
Paikkakunta: KUOPIO

Re: Xantian LHM-nestetason tarkistus

Viesti Kirjoittaja peltipolvi »

Liikkuuko se koho lainkaan? Osaavat joskus jumia paikalleenkin.
Volvot V70/V50
exät: Xantia, Xsara, Xsara Picasso, C4, C5
Vastaa Viestiin