C5 exclusive valittaa jarropalojen kulumisesta, vaikka palat ja levyt on vaihdettu ja itse valoa on yritetty saada nyt kahteen kertaan sammumaan huollossa (anturin päät vedetty yhteen).
Ilmeisesti johto jostain kohtaa poikki, mutta jos joku tietäisi miten tuon varoituksen saisi nollattua olisi kiitollinen.
Brake pads worn -varoitus
Re: Brake pads worn -varoitus
Mun muistikuva on että kun johdot on poikki niin ei tule varotusta kun monessa autossa se on toisinpäin eli kun jyhteys menee poikki niin tulee varotus.Joku vois tarkentaa vai olenko väärässä.
Re: Brake pads worn -varoitus
Öö... Noihin paloihin menee johdot ja kun pala kuluu, niin johdon pää ottaa levyyn = runkoon. Eli johto kun roikkuu ilmassa, on hommat kondiksessa ja kun se maadottuu, niin palat ovat kuluneet. Eli tässä tapauksessa yksi mahis voisi olla johdon kuluminen jostain kohtaa s.e. se ottaa runkoon kiinni 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05
Re: Brake pads worn -varoitus
Minulla muistaakseni oli johdot katkastu ja teipattu eikä ole herjaillut
Re: Brake pads worn -varoitus
Eli anturille tullee 2 johdinta, itse palaan tunnistinnastaan ja toinen naparakenteen runkoon, eli maadoitus. Eli palan kuluessa alkaa tunnistinnasta paljastua kitkamateriaalin seasta ja tehdä kontaktia kiekkoon. Eli se on siinä.
Re: Brake pads worn -varoitus
Mitä tarkoittaa "anturin päät vedetty yhteen"? Jos ne kaksi karvaa yhdistää toisiinsa, niin ihan varmasti hälyttää koko ajan jarrupaloista. Ne pitäisi nimenomaan saada erilleen toisistaan, kuten aiemmissa vastauksissakin on todettu.MKI kirjoitti:...itse valoa on yritetty saada nyt kahteen kertaan sammumaan huollossa (anturin päät vedetty yhteen).
Ilmeisesti johto jostain kohtaa poikki
C6 3.0 HDi ('09), C5 2.0 HDi Break ('05), CX 20 Pallas ('83)