
Olivat pintakovat.
Tilalle meni käytetyt CX:n pitkulaiset pallerot pienellä viisteellä varustettuna.

Muuttui aivan hemmetististi mukavampaan suuntaan.


ealab kirjoitti:Olisiko tuo viiste alkuperäinen, vai itse tehty. Mikä merkitys viisteellä, lyhyempi reikä?=herkempi virtaus? Entä jos reiän reunat vielä pyöristäisi?
ealab kirjoitti:Olisiko tuo viiste alkuperäinen, vai itse tehty. Mikä merkitys viisteellä, lyhyempi reikä?=herkempi virtaus? Entä jos reiän reunat vielä pyöristäisi?

ealab kirjoitti:Siis n. 8mm:n poranterällä pienen matkaa.? Ja lastut magneetilla pois. Ps. Uudelleentäytössä laitettiin Xantia 1,8 16V alkuperäisiin eteen se normi-55, +10. Ei hassumpaa. Seuraavaan täyttöönkin vähän enemmän matkaa.
Sitikkapuoskari kirjoitti:Teuski. Mikä pallo tuo on? Ei ainakaan orkkis..
Sitikkapuoskari kirjoitti:IHmettelin tuota irroitettavaa helaa iskaripaketin ympärillä. Ihan kuin olisi D-mallin pallo..
Akaile kirjoitti:Kymysyksiä: Onko CX Berlinessä ja Breakissa eri pallot takana?
Akaile kirjoitti:Täytetyt BX pitkät pallot farkussani takana ovat alkaneet hieman ärsyttää ja nyt mietinkin myös taakse CX:n palloja. Kymysyksiä: Onko CX Berlinessä ja Breakissa eri pallot takana? Onko kokemusperäistä fiilistä kummat olisivat omimmillaan Xantiassa CX etupallojen kavereina?
Croisette kirjoitti:Akaile kirjoitti:Täytetyt BX pitkät pallot farkussani takana ovat alkaneet hieman ärsyttää ja nyt mietinkin myös taakse CX:n palloja. Kymysyksiä: Onko CX Berlinessä ja Breakissa eri pallot takana? Onko kokemusperäistä fiilistä kummat olisivat omimmillaan Xantiassa CX etupallojen kavereina?
Paineista ne, ja laita 55 bar painetta, toimii nimimerkillä kokemusta on. BX:n breakin pallo on nykyisin sama kuin CX Berlinen takapallo, eli siis TT= Toutes Types koko on 500 cc. Alunperin nuo ei toki olleet samoja, mutta ei niitä alkuperäisen kaltaisia saa enään uusia. Jos vielä lisää pehmennystä haluat, niin poraa reikää 0,1mm isommaksi, ja siis porailu aina max 0.1mm kerrallaan, tekee ison eron tuo pienikin keskireijän isontaminen.