Jaajuu tässä piti kehua vehkeitä kans.
Ostin koulupoikana postin tienesteillä ekat paremmat jenkkakoneet n. v. 1985. Tuolloin oli yamahan vahvistin, joka palveli n. 20 vuotta, hitachi cd soitin (ostin käytettyn, ei ollut paljon levyjä tyrkyllä tuolloin) Vinyyliilevyjä pyöritti dual grammari ja shuren ml 120 rasia, nämä suolasin hiljan Kengurulle.
Nakamichin dekin hommasin yhden kesän tienesteillä, rx-202. Se on mulla edelleen. Eipä ole tullut käytettyä edelliseen 10-15 v. Kääntää itse kasetin, niin azimuuttikulma pysyy hyvänä.
Hitachi cd vaihtui nopeahkosti uuteen pionerin cd soittimeen, joka oli hyvä. Lahjoitin sen yli 20 votta palvelleena jorvin sairaalalle nuorten osastolle kuulokkeiden kera. Pioneer pyöritti levyä ylösalaisin, ei tullut värinöitä. Pionerista putosi joskus laserin linssi, jonka liimasin takas paikoilleen. Ehkä eniten ylpeyden tunteita herättävä hienomekaanikontyö ikinä

Hifi 85 b:t vaihtui cervin vegoihin, jotka vaihdoin myöhemmin auton maalaukseen (chevy sports van) ja hommasin tilalle Kef c40 semi hifit. Niissä oli kuitenkin jääneet bassot kauppaan ja taas oli cervisten aika at 100 oli malli. Sittemmin muutin paikkaan, jossa hellasärö ohjasi pienempiin yksiköihin. Hommasin tuolloin audio pron surround paketin ja taas oli bassot kaupassa. Päivitin paketin kuudella ap 2 tiekaiuttimella ja subilla. Leffat alkoivat elää tuolloin uudella tavalla.
Sitten hommasimme rouvan kera okt:n ja ajattelin että nyt taivas aukeaa hifi saralla. Mutta ei, kaiuttimet voivat tokii olla, muttei esillä.
Jossain vaihtokaupoissa hommasin mökille bbx 485. Siellä voin salaa pyörittää levyjä. Tarttis varmaan hommata sinne cerviset...
"Viisas ihminen ei joudu tilanteisiin, joista älykäs selviytyy, mutta kummalla on kivempaa?"
Cx 25 Gti turbo, 2 X XM V6-24 3 x XM V6-12, C5 2,0 16v Exc. T., C6 2,7 exc. , renault midliner 1991, renault master Maxi 2008