Picasson avaimista

Vika vai ominaisuus?
NimimErkki
Viestit: 85
Liittynyt: 01.11.2013 21:52
Paikkakunta: Vantaa

Picasson avaimista

Viesti Kirjoittaja NimimErkki »

Kyseessä Xsara Picasso vuodelta 2002. Auto tuli minulle viime keväänä ja sen mukana tuli tasan yksi avain, jolla auto käynnistyy. Tankin korkkiin se käy, mutta sivuovien lukkoihin ei. Minkäänlaista koodikorttia ei auton mukana tullut.

Tilannehan on sikäli pelottava, että jos akku tyhjenee ovien ollessa lukittuna, ei autoon pääse sisään. Ajattelinkin, että hommaan oviin uuden lukkosarjan, kun ei näytä maksavan verkkokaupasta hankittuna kuin nelisen kymppiä avaimineen. Saapa sitten ainakin ovet avattua.

Mutta entäpä käynnistysavain? Voiko siihen tulla sellainen ongelma, ettei autoa saa enää käyntiin? Voinko teettää vara-avaimen merkkiliikkeessä, vaikka minulla ei ole koodikorttia?

Onko muuten kenelläkään tietoa, miten konepellin saa auki ulkoapäin? Juu en ole tässä mitään hämärää puuhailemassa, kyselenpähän vaan jo ns. hyvän sään aikana... :mrgreen:
ex: Xsara Picasso 1,6 HDI 110 Vision vm. 2008
ex: Xsara Picasso 1,6 bensa vm. 2002
Kuusi vuotta ja 200 tkm Picassoilla, nyt aika vaihtaa johonkin muuhun. Montaa asiaa niissä tulee ikävä, mutta ei ihan kaikkea Citroeniin liittyvää... ;o)
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: Picasson avaimista

Viesti Kirjoittaja Teuski »

NimimErkki kirjoitti: Onko muuten kenelläkään tietoa, miten konepellin saa auki ulkoapäin? Juu en ole tässä mitään hämärää puuhailemassa, kyselenpähän vaan jo ns. hyvän sään aikana... :mrgreen:
Joskus tuota itse kyselin Xantiaan niin nousi kauhea älämölö murtautumisohjeiden julkaisusta.

Ei se avaaminen helppoa ole, selvitä mistä kohtaa vivustoa pitää vetää ja kiinnitä siihen vaikka naru jonka saat helposti vedettyä tietämästäsi paikasta esiin hädän yllättäessä.
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Avatar
Wesa
Viestit: 1340
Liittynyt: 01.02.2009 17:45
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Picasson avaimista

Viesti Kirjoittaja Wesa »

Virta-avaimessa pitää olla mikrosirumötikkä sisällä jotta starttaa. Kakeavaimesta sen saa helposti siirrettyä uuteen jos tarvii vaihtaa. Meillä katkesi ja uusi teetetty ei startannut kunnes huomasin että uuteen koteloon pitää se pieni musta muovipalikka ottaa mukaan.
Eiköhän maahantuojalta kuitenkin saa noita?
Xantia Activa Tct -96
CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84
GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08
XM V6 A. -95
C6 2.7 HDi
Avatar
Kaapelimies
Viestit: 2723
Liittynyt: 01.02.2009 14:23
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Picasson avaimista

Viesti Kirjoittaja Kaapelimies »

Merkkiliike voi olla nihkeä ja kallis, suutari ainoastaan kallis. Ainakin Lahdessa ajonestosirun kopiointi maksaa sen verran että ajattelin tossa Sanktiossa pärjätä yhdellä avaimella, tai sitten hommaan Kiinasta itelle "kopiokoneen"..
2x C5HDi Break, Xantiat Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 2xBX4WD Break,5x2CV. 2xVisa14TRS ym
NimimErkki
Viestit: 85
Liittynyt: 01.11.2013 21:52
Paikkakunta: Vantaa

Re: Picasson avaimista

Viesti Kirjoittaja NimimErkki »

Ok. Tilasin ovilukkosarjan sisäänpääsyn varmistamiseksi. Yksi kauko-ohjain-/virta-avain riittäköön - jos sen kanssa tulee ongelmia, niin ratkotaan ne sitten. Kiitos kommenteista!
ex: Xsara Picasso 1,6 HDI 110 Vision vm. 2008
ex: Xsara Picasso 1,6 bensa vm. 2002
Kuusi vuotta ja 200 tkm Picassoilla, nyt aika vaihtaa johonkin muuhun. Montaa asiaa niissä tulee ikävä, mutta ei ihan kaikkea Citroeniin liittyvää... ;o)
Vastaa Viestiin