Missäs söit? Mitäs söit? Mitäs tykkäsit?

Ajatusten virtaa
citroen for ever
Viestit: 511
Liittynyt: 01.02.2009 15:26

Re: Missäs söit? Mitäs söit? Mitäs tykkäsit?

Viesti Kirjoittaja citroen for ever »

Ravintola: Kulosaaren Casino
Ruoka: Joulu Buffee
Miltä maistui: pääosin laadukasta, perinteinen sienisalaatti rasvaista ja mautonta, sinappi silakat kuin kaupan hyllystä
Avatar
TRD Turbo
Viestit: 260
Liittynyt: 01.02.2009 13:52
Paikkakunta: Tohmajärvi

Re: Missäs söit? Mitäs söit? Mitäs tykkäsit?

Viesti Kirjoittaja TRD Turbo »

Tuossa Venäjän rajan toisella pulen söin pepperoni pizzan ja en meinannut jaksaa syödä koko pizzaa vaikka ei ollut kallis 200Ruplaa eli vähän alle 3€ Pizza oli ihan jees.
Citroen C5 2,0 2007
Xantia 2,0 16v exclusive berline
Avatar
XMister
Viestit: 68
Liittynyt: 17.04.2009 20:12
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Missäs söit? Mitäs söit? Mitäs tykkäsit?

Viesti Kirjoittaja XMister »

r_a_n_u kirjoitti:Kivikylän kotipalvaamon Perinteistä Löylylenkkiä otin pätkän jääkaapista. Siitä aina haukkapala, johon lisukkeeksi nokare Heinzin ketchuppia.
Maistuvaista! Suosittelen.


Ranun kommentin innoittamana poikkesin paikalliselle aakkoshuoltamolle ja ja sieltä 400 g:n paketti kotipalvaamon Kivikylän Perinteistä Löylylenkkiä mukaan. Paketista kuoriutui kaksi reilut 15 senttistä makkaraa. Tulee sopivasti neljä haukkopalaa yhdestä puolikkaasta. Pikainen maistiainen Heinz ketsupin kanssa. Saattoi olla liian kylmää koska aromi ei päässyt esille. Toisen palan maistelin sinapin kanssa ja kutakuinkin sama vaikutelma. Kolmannen siivun lämmitin mikrossa ja nyt alkoi makuaromi tulla hennosti esille, miedosto ja neutraalisti. Rasvaa on aika sopvasti, ei kerry kitalakeen kylmänäkään. Neljännnen palan lämmitin wokkivihannesten kannsa pannussa, sopii hyvin lisukkeeksi, ei vie huomiota mutta antaa sopivan säväyksen.

Kokeilkaapa itse ja kommentoikaa.
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: Missäs söit? Mitäs söit? Mitäs tykkäsit?

Viesti Kirjoittaja Teuski »

XMister kirjoitti:
r_a_n_u kirjoitti:Kivikylän kotipalvaamon Perinteistä Löylylenkkiä otin pätkän jääkaapista. Siitä aina haukkapala, johon lisukkeeksi nokare Heinzin ketchuppia.
Maistuvaista! Suosittelen.


Ranun kommentin innoittamana poikkesin paikalliselle aakkoshuoltamolle ja ja sieltä 400 g:n paketti kotipalvaamon Kivikylän Perinteistä Löylylenkkiä mukaan.


Jos löydätte Kivikylän tiskin, niin sieltä Hevoslenkkiä tai Savujuustohepoa. Samaa olen tavannut muovikuoressa nimellä Pollee. Nautitaan kylmänä sinapin kanssa :)

Kivikylän Lemon-Chili-nakkimakkara on kanssa vietävän hyvää. Kuten myös Wanhanajan nakit, muita en ostakaan.
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
export
Viestit: 103
Liittynyt: 19.05.2009 16:55
Paikkakunta: Eura

Re: Missäs söit? Mitäs söit? Mitäs tykkäsit?

Viesti Kirjoittaja export »

Tuossahan tuo tiski on melkein vieressä, meinaan Lapin Kivikylä.

Siellä on lounasaikaan saatavilla lounas, muutaman kerran käynyt, kannattaa poiketa.

Hiukan on vaikean reitin takana, meinaan ei ihan vahingossa eksy, vaikka tietä suoristettiinkin. Oli muuten mielenkiintoinen paikka ennen joulua männävuosina käydä kun ei tahtonut kuin yksi auto kerralla mahtua tietä pitkin, siinä oli naapurien sietokyky koetuksella.
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: Missäs söit? Mitäs söit? Mitäs tykkäsit?

Viesti Kirjoittaja Teuski »

export kirjoitti:Tuossahan tuo tiski on melkein vieressä, meinaan Lapin Kivikylä.

Siellä on muuten kivat ja kohtuuhintaiset saunatilat ruokailuineen, vaikkapa patonkimiittin järjestämiseen ;)
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
r_a_n_u
Viestit: 2699
Liittynyt: 01.02.2009 13:03

Re: Missäs söit? Mitäs söit? Mitäs tykkäsit?

Viesti Kirjoittaja r_a_n_u »

Kehutaan nyt sitten lisää Kivikylää.

Viime joulun edellä ostimme kinkun Lapin myymälästä. Kinkku hyvää, mutta mielestämme uunissa pieneni hieman liikaa. Annoin asiasta palautetta. Vastaukseksi sain pahoittelut ja ohjeen, että seuraavan kerran asioitte heillä ota asia puheeksi. Niin teimme ja hyvittivät koko kinkun hinnan uusina ostoksina. Kun sen kertaisten ostosten määrä oli hieman pienempi mitä kinkun hinta niin nou proplem, seuraavalla kerralla loput. Vaimo kuitenkin lisäsi ostoksia sillä kerralla, ettei tarvinnut seuraavaan kertaan sitä jemmata.

Jotain käpää tuotteessa saattaa joskus olla, mutta sen antaa mielellään anteeksi kun liike hoitaa homman reilusti. Tuossa ei ollut nokan koputtamista. Lapista noudetaan tämänkin joulun kinkku.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Vastaa Viestiin