Etuoven ylempi sarana alkoi antaa myöten oven puolella, ainakin yläreunastaan. Näköjään ihan tuttu murheenkryyni yleisesti. Ovi tipahtaa n. pari senttiä aukaistessa, mikä alkaa jo häiritsemään sulkemista.
Brittiharrastajilla on vinkkinä irroittaa kuskin puolen lokasuoja ja laittaa pieni 8mm korkea kiila oven ja oviaukon alareunan väliin pitämään ovea vähän "yli"-ryhdissä kiinniollessa. Tällä tavalla pääsisi hitsaamaan suht. helposti oven ollessa kiinni, ja väittävät sen asettuvan siitä presiis kohdilleen kun kiilan ottaa pois. http://www.frenchcarforum.co.uk/forum/v ... hp?t=31218" onclick="window.open(this.href);return false;
Onko vaihtoehtoisia vinkkejä?
Xantian etuoven sarana
-
Korppiloinen
- Viestit: 198
- Liittynyt: 07.11.2012 15:31
- Paikkakunta: Espoo
Xantian etuoven sarana
'94 Xantia VSX 16v
Re: Xantian etuoven sarana
Itse hitsaamista en osaa alkaa neuvomaan, mutta viimeistään tässä vaiheessa kannattaa samalla vaihtaa ne saranatapit tai ainakin irrottaa ja voidella kunnolla vaseliinilla. Öljy ei mene sinne saranan sisään.
Varsinkin yläsarana jäykistyy ruostuessaan ja se taas aiheuttaa tarpeetonta vääntöä saranan kiinnitykseen.
Varsinkin yläsarana jäykistyy ruostuessaan ja se taas aiheuttaa tarpeetonta vääntöä saranan kiinnitykseen.
"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Re: Xantian etuoven sarana
Samaa rupean neuvoa. Saranapultit vaan voi olla tiukassa. CRC- hoidot, jne. Esim. omasta vm.2000. 50tkm ajettuna v.2004 oli pahasti jumissa ja vähän jo kulumisväljyyttäkin, ruostetta. Avasin putsasin, voitelin ja sen jälkeen pari kertaa, eikä väljyys ole siitä lisääntynyt. Kaikki saranat.