Käyttökokemuksia infrapunalämpömittareista

Ajatusten virtaa
r_a_n_u
Viestit: 2699
Liittynyt: 01.02.2009 13:03

Käyttökokemuksia infrapunalämpömittareista

Viesti Kirjoittaja r_a_n_u »

Kyseessä muutaman kympin hintaiset mittarit. Käyttö lähinnä kotinurkkien lämpövuotojen ja muiden vastaavien kohteiden mittaus.

- Kenellä kokemuksia ja minkälaisia?
- Mihin kaikkeen moisia olette käyttäneet?
- Suosituksia.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: Käyttökokemuksia infrapunalämpömittareista

Viesti Kirjoittaja Teuski »

Mulla on kiinasta sellainen oranssi jollaiata kaikki halpakaupatkin myy parilla kympillä (olisko Kraft-merkkisenä ainakin, Honkkarissa?). Toimii hyvin, ei tietenkään tarkka enää kaukaa. Kaikenlaista on tullut mittailtua pannuhuoneen putkista leivinuunin kautta automaattilaatikkoon. Laserpointteri kohdistukseen ja kotieläinten juoksuttamiseen :)
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Avatar
sitikkaporo
Viestit: 1114
Liittynyt: 01.02.2009 13:04

Re: Käyttökokemuksia infrapunalämpömittareista

Viesti Kirjoittaja sitikkaporo »

Olikos se niin että kiiltäviä metallipintoja tms mitattaessa voi tulla virhelukemaa, jonka voi kiertää teippaamalla mitattavan kohdan?
C4 e-HDi 115 Premium ETG6 -15, Dyane -68 (ikurojekti), Mitsu Outlander PHEV 2016
xanpoke
Viestit: 511
Liittynyt: 03.03.2010 13:50
Paikkakunta: NAKKILA

Re: Käyttökokemuksia infrapunalämpömittareista

Viesti Kirjoittaja xanpoke »

Kotikäyttöön riittää markettimittari mainiosti. Itse olen jo vuosia käyttänyt Fluke 400 lämpökameraa
teollisuuden tulitöiden valvonnassa. Varsinkin jälkivartiointivaiheessa lämpökamera on korvaamaton,
sillä näkee mahdolliset kytemään jääneet pesäkkeet sekä kuvana että lämpöasteina.
Avatar
Wesa
Viestit: 1340
Liittynyt: 01.02.2009 17:45
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Käyttökokemuksia infrapunalämpömittareista

Viesti Kirjoittaja Wesa »

sitikkaporo kirjoitti:Olikos se niin että kiiltäviä metallipintoja tms mitattaessa voi tulla virhelukemaa, jonka voi kiertää teippaamalla mitattavan kohdan?

Metallipinnat ja etenkin kiiltävät, lasi jne. peilaa ympäristön lämpötilaa ja mittari näkee sen. Huomaa hyvin kun kävelee pimeässä huoneessa lämpökameran kanssa jolloin esim. ovenkahvat loistaa "kuumina" kun peilaavat omaa ruumiinlämpöä.
Teippi auttaa mutta isommilla lämpötilaeroilla toimii eristeenä jolloin teipin pintalämpötila on alempi johtuen ympäröivän ilman jäähdytyksestä. Ohuempi teippi parempi. Jos voi maalata ohuesti on se parempi. Esim pannuhuoneen kupariputkiin voi suhauttaa pienen sprayn. Öljy tai rasva toimii myös hyvin tilapäisenä apuna.
Infrapunamittareiden mittauskeila on kartiomainen ja varsin suuri jo metrin päästä kun laserpiste on hämäävästi pieni. Eli läheltä saa tarkempia lukemia pienestä alueesta.
Xantia Activa Tct -96
CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84
GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08
XM V6 A. -95
C6 2.7 HDi
Vastaa Viestiin