Xantia 2.0 v95 puhallin ei toimi

Vika vai ominaisuus?
Avatar
LapinUkko93
Viestit: 21
Liittynyt: 18.03.2015 18:12
Paikkakunta: Rovaniemi

Xantia 2.0 v95 puhallin ei toimi

Viesti Kirjoittaja LapinUkko93 »

Puhallin lakkas toimimasta eikä puhalla millään teholla, eikä lähe pyörimään vaikka oon sitä heilutellu. Sulakkeet olen kattonu ja kaikki ok. Se lakkas pelaamasta tässä yks aamu kun käynnistin auton nii eipä enää toiminu, vaikka illalla vielä toimi. Että tietäskö kukaan missä vois olla vika? Että onko puhaltimen moottori sökö vai mikä?
Citroen Xantia 2.0i 8V -95, Citroen ZX Avantage 1.8 automaatti -95, Nissan Primera 2.0 SLX -90
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: Xantia 2.0 v95 puhallin ei toimi

Viesti Kirjoittaja ealab »

Nyt olisi hyvä irrottaa puhallinkapistus, myös säätimen etuvastus. Tarkistaa puhallinmoottorin hiilet, laakerit ja etuvastuksen kunto, sen voisi todeta yleismittarillakin. Yksi hyvä syy etuvastuksen väsähtämiseen on, kuten jo usein ollut esillä, moottorin kuivat, kitkaiset laakerit ja/tai tukkeutunut sisäilmansuodatin. Puhallin ja etuvastus ei saisi tarpeeksi jäähdyttävää ilmavirtaa. Tässä oli yksi lähtökohta tutkimiseen. Niinpä, joskus vaan toimii sen viimeisen kerran....
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Xantia 2.0 v95 puhallin ei toimi

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Toinen yleinen syy on virtalukon pohjan pienten kytkinten ongelmat, niitä kytkimen kärkiä on siellä ainakin kaksi ja toinen syöttää mm. puhallinta (ja takaikkunan lämmitintä istuinlämmittimiä?...)

Toimiiko takaikkunan lämmitin vian ollessa päällä, eli tuleeko ollenkaan puhaltimellekkaan syöttöä?

tuo kärki toimii siten että syöttää virtaa kun avain on sytytysasennossa, mutta startin aikana ei. Se usein vikaantuu, mutta usein myös siten että saattaa jossain avaimen asennossa toimiakin (tai virtalukon johtoja heiluttaessa)
Jankos
Viestit: 1230
Liittynyt: 16.02.2009 09:34
Paikkakunta: Jokioinen

Re: Xantia 2.0 v95 puhallin ei toimi

Viesti Kirjoittaja Jankos »

Ja jos ei lataa lainkaan niin nuo edellisen mainitsemat lopettaa myös toiminnan. Vai oliko se sittenkin vasta faceliftimallin ominaisuus?

Jokatapauksessa kannattaa se puhallin testata suoralla sähköllä ennen irroittelua.
Saxo vts v1600, Peugeot 2008 E-hdi 115 allure, Ducato 2.3jtd retkis, Ducato 180 multijet huoltoautona, Saxo TU5JP4T projekti.
Avatar
LapinUkko93
Viestit: 21
Liittynyt: 18.03.2015 18:12
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Xantia 2.0 v95 puhallin ei toimi

Viesti Kirjoittaja LapinUkko93 »

Kiitos vastauksista! Ja takalasin lämmitin ja istuinlämmittimet toimii. Virtalukon vaihdoin autoon eilen ja katsoin johdot, että ainaki se on kunnossa, mutta en vielä ole hiiliä, laakereita enkä etuvastusta ihmetelly, mutta lähdempä samantien testaileen.
Citroen Xantia 2.0i 8V -95, Citroen ZX Avantage 1.8 automaatti -95, Nissan Primera 2.0 SLX -90
Vastaa Viestiin