Jos ei olisi Sitikkaa...

Ajatusten virtaa
Avatar
kaseva
Viestit: 1878
Liittynyt: 01.02.2009 13:01

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja kaseva »

Cikatti kirjoitti:Minä taasen olisin/olen ihan hemmetin järkyttynyt viiksikansan ihastuksesta SAAPPIIN! Mitä hiivatti?! Milläs sitä perustellaan?


Persoonallisuudella, ajo-ominaisuuksilla, persoonallisuudella, teknisillä innovaatioilla, persoonallisuudella, mukavuudella, persoonallisuudella, varustetasolla, persoonallisuudella, turvallisuudella, persoonallisuudella, turbomoottoreilla, pers... vai jokos mä sanoin sen. 8-)

Älkää nyt ymmärtäkö minua väärin, en minä ole Citroënia hylkäämässä, en ikinä. Olen vain iloinen kun olen huomannut todeksi sen mitä aikoinaan epäilin. Citroën ja Saab valmistavat autoja saman värinen kipinä sydämessä. GM vähän pääsi sotkemaan välissä, mutta nyt näyttää taas hyvältä.

edit: Sen verran pitää vielä sanoa, että ei ole Sitruunapatongin voittanutta! Saappi-foorumilla rintaansa paukuttelevat hyvästä palstasta, mutta aika karkea hiekkalaatikko se kyllä on. Mulla on isommat munat kun sulla, v***u! :D
__________________________________________________________________
G11 730d xDrive -16 | V60 D3 Inscription -19 | 96 V4 1980 | Goldwing 1200 Interstate 1986
jotunen
Viestit: 353
Liittynyt: 04.02.2009 23:11
Paikkakunta: Nakkila

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja jotunen »

saab 96 yksi kauneimmista autoista,ekan kajaakkikaksikon ostin jo 15 kesäisenä,4 jemmassa ja osia piisaa jos joku tarviaa.. ;)
Iso mies ja pienet sitruunat.
Avatar
Cikatti
Viestit: 5855
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Tuusula

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja Cikatti »

Kajakkikaksikko tai syöksysämpylä :lol:
96 on todella persoonallinen ja se pärjäs hyvin ralliränneissä ja tosiaan Suappi oli aikanaan perhanan hyvä talviauto. No joo, minua on aina hirvittänyt niiden ulkonäkö. Ja olihan se virtalukkokin kivassa paikassa joka myöskin lukitsi pakin päällä. Jos siis näki jossain peruuttavan Saapin niin se oli varastettu :D
Saapin lukot olivat myös hyvin kuuluisia rikkoutumisestaan, yleensä koko kierros lukkoja rikkoutui parhaassa tapauksessa, perä perää.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
r_a_n_u
Viestit: 2699
Liittynyt: 01.02.2009 13:03

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja r_a_n_u »

Cikatti kirjoitti:Saapin lukot olivat myös hyvin kuuluisia rikkoutumisestaan, yleensä koko kierros lukkoja rikkoutui parhaassa tapauksessa, perä perää.

Täh? 4 Suappia aikoinaan oli peräjälkeen (mallit 96 ja 99), enkä kyllä moista muista. Kaikki tosin ostin uutena, enkä yhdelläkään ajanut 100 tuhatta.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Avatar
sahtivaari
Viestit: 941
Liittynyt: 01.02.2009 14:44
Paikkakunta: vihti

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja sahtivaari »

Ysikutvonen oli persoonallinen ja hieno peli. Oli kakkosautona rankemmilla keleillä. Ei ikinä muuta ongelmaa, kuin jarrut ennen katsastusta. :D
Avatar
maarit
Viestit: 332
Liittynyt: 02.02.2009 00:41
Paikkakunta: Kalajoki

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja maarit »

Cikatti kirjoitti:Ja olihan se virtalukkokin kivassa paikassa joka myöskin lukitsi pakin päällä. Jos siis näki jossain peruuttavan Saapin niin se oli varastettu :D


Ai, siitäkö se pakin puuttuminen johtuikin? Noin kävi mullekin talviaikaan. Kiva oli viedä lapsia hoitoon ym. kun aina piti katsoa paikka, missä ei tarvinnut pakkia. Hoitopaikan pihalla oli onneksi sen verran mäkeä, että vapaalla päästiin pois pihasta.

Ikävä on kuitenkin monesti ollut sämpylää. Esim. sellaiset 80-luvun isot lastenvaunutkin mahtuivat takapaksiin sellaisenaan muuta kuin aisan taittoi kaksinkerroin.
-------
Sitikka-kyytiä v:sta -58
nyt alla Xantia Activa TCT
Avatar
rmattila
Viestit: 852
Liittynyt: 01.02.2009 13:01
Paikkakunta: VT 2
Viesti:

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja rmattila »

Jos ei Vanilla enää pääsis kulkemaan, pitäis kiireen vilkkaa kehittää plan B ottamalla perhekajakista (Saab 95) takapenkit pois ja etsimällä Taunuksen vinkkelinelosen paikalle sopiva diesel. Ja sitten suorinta tietä muutoskatsastukseen. :lol:
Mitä pahempi paikka, sitä pitempi jenka.
http://mattila.puheenvuoro.uusisuomi.fi/
http://alstuttu.org/
Avatar
jptcool
Viestit: 1735
Liittynyt: 01.02.2009 13:45
Paikkakunta: Parainen

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja jptcool »

Saab, se savolaisten pornoauto, suappi eestä suappi takkaa...
Itselle saturaatiopiste oli kun isäukko osti 12. Saabin. Ajokortin saanti osui Petrosaabin aikakaudelle, oli muuten
halpaa ajoa ne pari ekaa petrovuotta. Melkein kannatti jättää yöksi käyntiin. Ja se ihana tuoksu...
Jaa ettei olisi sitikkaa, jos sitten vaikka VW 412 siinä kun sama D-jetronic ruisku kuin D-mallissa.
Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
Avatar
txk
Viestit: 119
Liittynyt: 01.02.2009 16:18

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja txk »

Saabi?

Kaksi autoa on meikäläisellä ollut, joista eroon päästessä tuli sanottua ettei enää ikinä!
Saab 96
Citroen BXGT

Tällä hetkellä pihalla 2CV6, BX"19"GTi ja Xsara HDi Break. Koskahan niitä Saabeja alkaa kasaantumaan??? :shock:
Avatar
rmattila
Viestit: 852
Liittynyt: 01.02.2009 13:01
Paikkakunta: VT 2
Viesti:

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja rmattila »

90-luvun loppupuoli oli tiukkaa aikaa, kun omilta reiteiltä moottoripetrolia sai enää Heinosen TB:ltä Söörmarkusta ja Tullinpuomin Shelliltä Helsingin Töölöstä. Piti suunnitella ajot niin, että jommallakummalla pääsi käymään tankilla.

Eräänä aamuna ajelin Kulosaaresta töihin Helsingin läpi Otaniemeä kohti, kun Petrossa alkoivat lämmöt nousta liikennevaloissa. Epäily on, että kannessa oli joku ovela hiushalkeama, mutta koskaan sitä ei löydetty (2 kertaa etsittiin). Oli pakko sammuttaa joka risteykseen, ettei pääse keittämään.

Postitalon ohi Mannerheimintielle, siitä vasemmalle kaistalle ja vilkku Arkadiankadulle. Pysähdys valojonon päähän ja kone seis. Vihreiden syttyessä oikea käsi vaihdekepin taa virta-avaimelle ja starttia.. ..vaan eihän se piru starttaa. Kello puoli yhdeksän aamulla, puoli Suomea matkalla samaa reittiä ja Liikenneradiokin ehti suoda allekirjoittaneelle vastentahtoista julkisuutta kehottamalla kaikkia kynnelle kykeneviä kiertämään meikäläisen olinpaikan.. :oops: Homma oli selvä, solenoidin herätevirtapiuha oli mukulakivillä ajellessa tärissyt irti, mutta paikka on 99:ssä niin pirullisesti pakosarjan alla, ettei sinne (silloisilla käsillä) ollut menemistä.

Sattui paikalle samaa merkkiä oleva, mutta kirjavammin värjätty kulkuneuvo, josta nousi kaksi lippalakkipäistä tietäjää puhumaan viisauksia. Hetken neuvoteltuamme vanhempi paikalle saapuneista konstaapeleistä pysäytti Mannerheimintien pohjoiseen suuntautuvan liikenteen, ja nuorempi tuli avukseni työntämään Petron Marskin hepan jalkoihin. Otin takakontista lumilapion, heitin pari annosta noen värjäämää kaupunkilunta pakosarjan päälle, ja tuikkasin herätevirtapiuhan paikalleen. (Vähän ranteet paloivat, mutta se ei kasvojen punotukselta erottunut.)

Starttasin, ajoin töihin, paiskin aamupäivän hommia, ja käytin ruokatunnin netissä surffaten. Löytyi Sitroselta BX Van, jota lähdin työpäivän jälkeen hakemaan, ja samalla tiellä ollaan yhä toistakymmentä vuotta myöhemmin. (Ja diesel-van jälleen haussa, kun pyörähti 700 000 taas yhden matkamittariin.)
Mitä pahempi paikka, sitä pitempi jenka.
http://mattila.puheenvuoro.uusisuomi.fi/
http://alstuttu.org/
Avatar
Cikatti
Viestit: 5855
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Tuusula

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja Cikatti »

r_a_n_u kirjoitti:
Cikatti kirjoitti:Saapin lukot olivat myös hyvin kuuluisia rikkoutumisestaan, yleensä koko kierros lukkoja rikkoutui parhaassa tapauksessa, perä perää.

Täh? 4 Suappia aikoinaan oli peräjälkeen (mallit 96 ja 99), enkä kyllä moista muista. Kaikki tosin ostin uutena, enkä yhdelläkään ajanut 100 tuhatta.



...tanan kapitalisti! "kaikki ostin uutena"
Ja nyt tämä tyyppi väittää olevansa Citroen harrastaja? RANU käys miettimässä että hyppäätkö koskeen :lol: Siellä teillä on semmoinen, aika lievä kylläkin kuten on vammasikin ;)

Tämä SAAB-vamma on hyvin iljettävää. Aloin juurikin harkita teidän vammanne takia Patongista luopumista. Koen suunnatonta pahoinvointia jo pelkästä SAAB-nimestä. Tämän laitteen valmistaja ei oikeasti pärjännyt kovin pitkää elinkaarta ja ihmekös tuo koska keskittyivät käsittämättömän epäoleellisiin asioihin. SAAB keksi vasta vähän ennen kuolemaansa että: "hei, autoissa voi olla muuten diesel-moottorikin"
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
r_a_n_u
Viestit: 2699
Liittynyt: 01.02.2009 13:03

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja r_a_n_u »

Cikatti kirjoitti:... "kaikki ostin uutena" ... ... RANU käys miettimässä että hyppäätkö koskeen ...
Kuva
Jos se yhtään laimentaa tuota tekostani, ostin auton uutena viimeksi silloin, kun "Cikatti" vasta aamukammasta piikkejä katkoi inssiajoon odotellessa. Ja se olikin sitten Sitikka. Ensimmäinen ja viimeinen tätä sorttia, jonka olen uutena ostanut. Sen jälkeen rahat eivät sitten ole uuteen autoon riittäneetkään. Kuva
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Avatar
Julmuri
Viestit: 236
Liittynyt: 09.02.2009 09:45
Paikkakunta: Uusikaupunki

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja Julmuri »

Cikatti kirjoitti:Tämä SAAB-vamma on hyvin iljettävää. Aloin juurikin harkita teidän vammanne takia Patongista luopumista. Koen suunnatonta pahoinvointia jo pelkästä SAAB-nimestä. Tämän laitteen valmistaja ei oikeasti pärjännyt kovin pitkää elinkaarta ja ihmekös tuo koska keskittyivät käsittämättömän epäoleellisiin asioihin. SAAB keksi vasta vähän ennen kuolemaansa että: "hei, autoissa voi olla muuten diesel-moottorikin"


Osta Saabi :P

Minä voin sitten ostaa Jaguarin. Nyt kun niitäkin saa dieselinä... :)
Hymyä huuleen kun kuset vastatuuleen
Avatar
peltipolvi
Viestit: 683
Liittynyt: 01.02.2009 16:08
Paikkakunta: KUOPIO

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja peltipolvi »

Jos ei olisi Sitikkaa......niin luultavasti ajelisin edelleen VAG-tuotteilla. Mutta kun tuli tarve isommasta ja farmarista, eikä rahat riittäneet siihen VR6-4-motion-Passattiin :lol: niin tuli laitettua tuo Xantia....ja sitten tapahtuikin ns. hurahdus :D

Ja mitä tulee siihen rynnäkkösämpylään, niin oli se vaan mainio varsinkin talvella. Hartioista ja vähän muualtakin ahdas - en esim. mitenkään käsitä, kuinka ne lastenvaunut sinne sopi? Mutta uskottava on, kun kerran sanotaan. Virtalukkohan ei ollut 96:sa mitenkään hauskassa paikassa vaan ihan tavallisesti, lattialle se siirtyi 99:ssä ja on siellä ollut siitä pitäen.

Mutta kyllä, harrastehaaveena 96 voisi olla mahdollinen. Ja takamoottorisista olen kanssa jotenkin tykännyt aina Fiat 600:n peruja. Joku semmoinenkin vois olla kiva. Eihän niistä käyttiksiksi enää, NIIN kieroutunut masokisti en ole.
Volvot V70/V50
exät: Xantia, Xsara, Xsara Picasso, C4, C5
Tane N.
Viestit: 372
Liittynyt: 01.02.2009 14:35
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja Tane N. »

Mikäs Saappi se muistuttikaan ihan Cicatin kuljinta äkkisältään katsottuna? Joku porrasperäinen ysisatanen- tai tonninen? Siinä on mun mielestä himpun XM -tyylistä muotoilua.
Lemon

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja Lemon »

Tane N. kirjoitti:Mikäs Saappi se muistuttikaan ihan Cicatin kuljinta äkkisältään katsottuna? Joku porrasperäinen ysisatanen- tai tonninen? Siinä on mun mielestä himpun XM -tyylistä muotoilua.

:lol:
Avatar
peltipolvi
Viestit: 683
Liittynyt: 01.02.2009 16:08
Paikkakunta: KUOPIO

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja peltipolvi »

Tane N. kirjoitti:Mikäs Saappi se muistuttikaan ihan Cicatin kuljinta äkkisältään katsottuna? Joku porrasperäinen ysisatanen- tai tonninen? Siinä on mun mielestä himpun XM -tyylistä muotoilua.


Ainakin ikkunoitten määrän osalta 99 Finlandia pääsisi edes lähelle 12 lasiruudulla :P
2954537313_5ca2019b95.jpg
Volvot V70/V50
exät: Xantia, Xsara, Xsara Picasso, C4, C5
Ruttunen
Viestit: 66
Liittynyt: 01.02.2009 16:56
Paikkakunta: Nousiainen

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja Ruttunen »

Viisivuotiaana olen ilmoittanut julki kantani, että isona minä ostan itselleni mustan mersun. Tämä tapahtui 60-luvun puolivälissä, jolloin siipimersut olivat hienoja autoja.
No, vielä en ole kasvanut isoksi millään muulla mittareilla kuin vaa'alla ja metrimitalla mitattuna. Ehkä joskus.
Avatar
kaseva
Viestit: 1878
Liittynyt: 01.02.2009 13:01

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja kaseva »

Tane N. kirjoitti:Mikäs Saappi se muistuttikaan ihan Cicatin kuljinta äkkisältään katsottuna? Joku porrasperäinen ysisatanen- tai tonninen? Siinä on mun mielestä himpun XM -tyylistä muotoilua.


9000 CS on kovasti sukunäköinen. XM on muuten ruuvailtu kasaan saman pohjalevyn päälle kuin kaikki tonnarit...
Viimeksi muokannut kaseva, 24.08.2009 15:06. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
__________________________________________________________________
G11 730d xDrive -16 | V60 D3 Inscription -19 | 96 V4 1980 | Goldwing 1200 Interstate 1986
Lauri
Viestit: 1501
Liittynyt: 01.02.2009 14:52

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja Lauri »

Ruttunen kirjoitti:Viisivuotiaana olen ilmoittanut julki kantani, että isona minä ostan itselleni mustan mersun. Tämä tapahtui 60-luvun puolivälissä, jolloin siipimersut olivat hienoja autoja.
No, vielä en ole kasvanut isoksi millään muulla mittareilla kuin vaa'alla ja metrimitalla mitattuna. Ehkä joskus.


Minäkin olen pikkupoikana ilmoittanut ostavani isona vihreän mersun. Mallia ei onneksi silloin tullut määriteltyä. Nyt olen metrimääräisesti iso, mutta mersua ei vielä ole.
Avatar
2cvkimmo
Viestit: 3466
Liittynyt: 29.12.2008 22:50
Paikkakunta: Vallis Gratiae

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja 2cvkimmo »

kaseva kirjoitti: XM on muuten ruuvailtu kasaan saman pohjalevyn päälle kuin kaikki tonnarit...


...ei kai sentään? Ns. "Type Four Chassis" oli yhteinen Saabin 9000:lle, Fiat Cromalle, Lancia Themalle ja Alfan 164:lle. 3 ensimmäistä ovat korirakenteeltaan samankaltaisia, mutta Alfa tuli Pininfarinan pöydältä samaan aikaan kuin Pöson 605.

605 ja 164 ovat sukunäköisiä ja XM sai sen pohjalevynsä kuitenkin 605:stä. Vai?
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Avatar
Palloidiootti
Viestit: 644
Liittynyt: 01.02.2009 13:42
Paikkakunta: Vaasa

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja Palloidiootti »

2cvkimmo kirjoitti:605 ja 164 ovat sukunäköisiä ja XM sai sen pohjalevynsä kuitenkin 605:stä. Vai?

Näin minäkin sen olen ymmärtänyt, ja hämmentynyt googlauskaan ei antanut aihetta ymmärtää toista.

Saab 9000 CS lienee tosiaan se auto, joka muistuttaa XM:ää eniten, mutta mistään suuresta yhdennäköisyydestä ei todellakaan voida puhua, enemmän mielestäni VW Passat Variant B4 muistuttaa takaosaltaan XM Breakiä.
1991 XM 24V, 1964 Peugeot 404 SL
Avatar
2cvkimmo
Viestit: 3466
Liittynyt: 29.12.2008 22:50
Paikkakunta: Vallis Gratiae

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja 2cvkimmo »

Julmuri kirjoitti: Minä voin sitten ostaa Jaguarin. Nyt kun niitäkin saa dieselinä... :)


...ja sekin on Citikan kone... :D
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Avatar
2cvkimmo
Viestit: 3466
Liittynyt: 29.12.2008 22:50
Paikkakunta: Vallis Gratiae

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja 2cvkimmo »

peltipolvi kirjoitti: Mutta kyllä, harrastehaaveena 96 voisi olla mahdollinen.


Aina kaikki se kalusto, mikä on arkipäiväisintä, jää vähimmälle huolenpidolle. Pappa-Tunturit naurettiin aikoinaan ladon taakse ja katsokaapa mitä tänään saa mopedista pulittaa. Ysikutosia oli joka nurkassa - saksalainen harrasteautolehti hehkuttaa tänään miten loistokapine Saab on "youngtimer"-harrasteeksi, kun ne ovat niin halpojakin. Jo 5000 € sijoittamalla saa liikkuvan pelin!

Älkää unohtako myöskään Talbotia. Koska näitte viimeksi liikkuvan Solaran?
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Avatar
maarit
Viestit: 332
Liittynyt: 02.02.2009 00:41
Paikkakunta: Kalajoki

Re: Jos ei olisi Sitikkaa...

Viesti Kirjoittaja maarit »

peltipolvi kirjoitti: - en esim. mitenkään käsitä, kuinka ne lastenvaunut sinne sopi? Mutta uskottava on, kun kerran sanotaan.


Rattaat samaan suuntaan kuin autossa ja kyllähän se runkokin piti madaltaa vapauttamalla ne "pikalukot".
-------
Sitikka-kyytiä v:sta -58
nyt alla Xantia Activa TCT
Vastaa Viestiin