DS19 pohjainen matkailuauto

Ajatusten virtaa
Avatar
Croisette
Viestit: 2006
Liittynyt: 01.02.2009 13:52
Paikkakunta: Tampere

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Croisette »

Natero kirjoitti:
Croisette kirjoitti:Tuolta lisää kuvia: http://www.citikka.info/gallery/ACRy/MKA/MKA_siirto ;) .

Ja toki paikka siivotaan, toivottavasti katoksen purkutalkoissa on enemmän väkeä kuin me kolme, jotka tänään homman suoritti :roll: (plus tietty 3 Moblan puolelta, joista toki 2 keskittyi asian ikuistamiseen muistikorteille, videotakin kuulemma luvassa :P )

Siivoustalkoot varmaankin jonkun viikon keskiviikkona? Sen jälkeen ihmettelyä, miksi porukkaa oli niin vähän paikalla...


Tässä havaitsen pientä vittuilua, mutta tämä on totta, että joillekin ei sovi keskellä viikkoa, ja joillekin ei taasen viikonloppuna, ja itse kuulun näin kesän lähestyessä siihen, joille ei sovi viikonloput :roll: . Toki koitan saasda sopimaan, eli ehdotuksia?

Arkipäivänä homma vois toimia hyvin niin, että me jotka pääsemme paikalla ajoissa, teemme sen, eli tulemme sinne noin klo 13-14, ja teemme sen mitä kykenemme, ja muut tulee sitten kun pääsevät?
Avatar
Croisette
Viestit: 2006
Liittynyt: 01.02.2009 13:52
Paikkakunta: Tampere

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Croisette »

Minne muuten päätyi tämä?

Kuva


Mobilisti-lehdelle annoin luvan käyttää tätä minun ottamaa kuvaa, vaikka parempikin kuva saattaa olla jossain, mutta tämäkin varmaan riittänee? Mutta mieluusti ehkä parempi?
vinosilmä
Viestit: 1127
Liittynyt: 05.02.2009 17:05

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja vinosilmä »

Pienoismallin Herra MKA halusi pitää itsellään muistona suunnittelemastaan ja valmistamastaan autosta, ainoa mitä hänelle tulee jäämään, piirustuksetkin hän antoi meille pois, ilomielin sen hänelle suomme.
Avatar
Croisette
Viestit: 2006
Liittynyt: 01.02.2009 13:52
Paikkakunta: Tampere

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Croisette »

vinosilmä kirjoitti:Pienoismallin Herra MKA halusi pitää itsellään muistona suunnittelemastaan ja valmistamastaan autosta, ainoa mitä hänelle tulee jäämään, piirustuksetkin hän antoi meille pois, ilomielin sen hänelle suomme.



Näin oletinkin tapahtuneen, ja hyvä niin, mutta kuva pienoismallista Mobilistilehden juttuun toivottavasti päätyy? Ja ehkä se parempi kuva kuin tuo minun ottama?
Lauri
Viestit: 1501
Liittynyt: 01.02.2009 14:52

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Lauri »

zX-files kirjoitti:Juma, tää oli hienoa 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)


Totta. Hatunnoston arvoinen suoritus! 8-)

Noita kuvia katsellessa radiossa soi juuri hyvin aiheeseen sopiva: "He´s back":

"And you're parked alone
On a summer night
You're deep in love
But you're deeper in the woods
"

"He's back
The man behind the mask
And he crawled out of his hole
"

;)
Avatar
Kenguru
Viestit: 471
Liittynyt: 01.02.2009 13:01
Paikkakunta: Kouvostoliitto
Viesti:

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Kenguru »

sitikan vanki kirjoitti:Selvisikö onko MKA ollut kilvissä?? Kuvissa takakilven paikka on kulahtaneen näkönen..... ja aika monta reissutarraa näkyy takaikkunassa.


MKA ei ole ollut koskaan kilvissä. Sillä on ajettu SISU:n koeajokilvillä koska tällaiseen on ollut mahdollisuus :)
Tyyppikatsastus on aloitettu mutta ei sitäkään suoritettu loppuun. Tyyppikatsastuksen tehnyt insinööri vaati vielä kallistuksenvakaajan lisäämistä etuakselille ja se on tehty mutta katsastuksen loppuun suorittaminen on jäänyt tekemättä. Allekirjoittanut selvittää rekisteröintiasian pikapuolin.

Erittäin suuret kiitokset omasta ja auton rakentajan puolesta jo tässä vaiheessa. Hoidetaan vielä tuo siivouspuoli kunnialla loppuun ja sitten voimme alkaa suuntaamaan katseita tulevaisuuteen ja toivonmukaan tuleviin kilometreihin MKA:lla Suomen teillä :)

ps. Teille ketkä ihmettelette miksi siivoamme jälkemme on ihan siitä syystä että herra MKA tätä pyysi ja mielestäni se kuuluu hyviin tapoihin. Ymmärrettävää on että ei tuollaista sotkua halua jätettävän myynnissä olevan kesämökin pihalle. Halusimme myös asiaa järjestäneellä porukalla jättää tälle 92-vuotiaalle herrasmiehelle hyvän mielen asiasta emmekä vaan häipyneet saatuamme haluamamme. Tämä ei kuitenkaan ollut ihan normaali puolimädän sitikan ostotilanne :D
C5 HDi, XM Turbo C.T. Automaagi -94
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Teuski »

Mahtava homma! :)
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Kami
Viestit: 1746
Liittynyt: 02.02.2009 12:42
Paikkakunta: Nousiainen

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Kami »

On se KOMEE!! :-D
Yllättävän hyväkuntoisen näköinen.
Tuo siivous nyt ei pitäisi kenenkään mielestä olla kummallinen asia. Tottakai jäljet putsataan.
Itse kykenisin paikalle nyt lauantaina, mutta vain vain pariksi tunniksi ja mukana on sitten kaksi apupoikaa (6 v ja 8 v). Niitä kun en kehtaa mökille jättää keskenään.
Lauantaina sopisi parhaiten esim. klo 11 - 13.
Itsellä ei nyt valitettavasti ole vielä tuo ameriikanihme Motonetin hitauden vuoksi käytössä (odotin iskarin kumisuojia toista viikkoa), eli isoja tavaroita en saa kuljetettua. Pökö farkku siis kuljetusvälineenä.
Ai mää vai...
1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
Avatar
Akaile
Viestit: 1977
Liittynyt: 01.02.2009 15:28
Paikkakunta: Espoo

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Akaile »

Jos tuo vielä tietä allaan nielee niin Pertti Jarlaa pitäisi kyllä ehdottomasti kyydittää tuolla :D On meinaan kuin hänen kynästään tuo ulkoasu.
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
Avatar
jptcool
Viestit: 1735
Liittynyt: 01.02.2009 13:45
Paikkakunta: Parainen

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja jptcool »

Olisi pitänyt muistaa sanoa niistä tukijaloista. Auton ollessa vielä lavalla ne olisi ollut helppo ottaa
pois kokonaan. Peräpään kaapeissa olevat kaksi pulttia pois ja jalat olisi pudonneet lattialle.
Jälkiviisaus ja huono muisti, siinäpä elämän suola.
Tässä toinen kuvatus siitä pienoismallista:
Pienois MKA.jpg
Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
Avatar
svc
Viestit: 4073
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Eteläkärki

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja svc »

Autoharrastusta parhaimmillaan. Hienoa. :!:

Eikös tästä jo todettu: MKA=Maailman Kaunein Auto?
Tosin myönnettäköön, että nykyiseen sukellusvenemuotoiluun tottuneelle näky on... hmm... hätkähdyttävä. :mrgreen:
Omana ainakaan tuo on ollut jopa moderni, kun käsite "integroitu matkailuauto" on hakenut vielä muotoaan.

Pistäkääpä ajoissa tietoa siivoustalkoiden ajankohdasta. Tuonne ei ole Hangosta, kuin parin tunnin ajomatka. Pikkuinen peräkärry löytyy, jos siitä on apua ja ajankohta suinkin sopii.

Minne lasivillat ym. romut olisi tarkoitus hukata?
"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Avatar
jean-michel
Viestit: 1293
Liittynyt: 24.09.2013 10:06
Paikkakunta: Espoo

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja jean-michel »

Folkkarissa valo loimottaa punaista n. 2300 rpm kohdalla.

Käyn hakemassa b-varastolta öljypumpun lauantaina. Jollei sillä tokene, taitaa mennä koneen avaamiseksi ja silloin on jo syksy pitkällä.

Eli la iltana varmaankin tiedän liikkuuko folkkari lähiaikoina. Jos ei niin su kerkiäisin siivousmestoille. Mulla on pikkukärry, jos folkkari pettää (n. 2x1,25 m)

Onko forssan seudulla jäteasemaa tms. joka olisi la-su auki? Jos ei niin pitänee viedä kärryllinen kotiseudun kierrätyspisteeseen.
"Viisas ihminen ei joudu tilanteisiin, joista älykäs selviytyy, mutta kummalla on kivempaa?"

Cx 25 Gti turbo, 2 X XM V6-24 3 x XM V6-12, C5 2,0 16v Exc. T., C6 2,7 exc. , renault midliner 1991, renault master Maxi 2008
Pasis
Viestit: 909
Liittynyt: 01.02.2009 13:02

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Pasis »

KIIMASSUON JÄTEKESKUS
Kiimassuontie 127, 30420 FORSSA | Puh. vaaka (03) 424 2620 | vaaka(at)lhj.fi

Avoinna: ma-pe klo 7-18 | touko-elokuu la 9-13, syyskuun 1. lauantai 9-13
wanhustiina
Viestit: 313
Liittynyt: 02.02.2009 09:49
Paikkakunta: Renko

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja wanhustiina »

Sunnuntai vois olla siivouspäivä mulla...
Jankos
Viestit: 1230
Liittynyt: 16.02.2009 09:34
Paikkakunta: Jokioinen

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Jankos »

Harmittavasti mulla on ollut koko kevään hirveesti tekemistä...

Mutta pikkuducaton multa saa käyttöön tästä jokioisilta, kiimassuo ei taida lauantaisin olla auki mutta jos viikonloppuna autoon saatte tavarat niin viikolla voin käydä sen tyhjentämässä...
Saxo vts v1600, Peugeot 2008 E-hdi 115 allure, Ducato 2.3jtd retkis, Ducato 180 multijet huoltoautona, Saxo TU5JP4T projekti.
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja olli__o »

[quote="Jankos"...kiimassuo ei taida lauantaisin olla auki mutta ...[/quote]
Eikös tuossa muutama viesti aiemmin todettu että on...

tosin ei kovin pitkään, eli se aiheuttanee saman ongelman? "touko-elokuu la 9-13"
http://www.lhj.fi/palvelut/jateasemat/k ... atekeskus/
Avatar
Croisette
Viestit: 2006
Liittynyt: 01.02.2009 13:52
Paikkakunta: Tampere

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Croisette »

Kiva, että siivoustalkoisiin on jokunen ilmoittanut osallistuvansa, itse olen valitettavasti huomisesta alkaen 3 päivää naapurimaassa, eli palaan Suomeen sunnuntaina 24.5. (illalla myöhään) Ja siten maanantai 25.5. sopis mulle, mutta jos muille ei sovi arkipäivät, niin sit ei mahda mitään, mulle kun ei sovi ainakaan tuleva viikonloppu :roll: .
Jankos
Viestit: 1230
Liittynyt: 16.02.2009 09:34
Paikkakunta: Jokioinen

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Jankos »

olli__o kirjoitti:Eikös tuossa muutama viesti aiemmin todettu että on...

tosin ei kovin pitkään, eli se aiheuttanee saman ongelman? "touko-elokuu la 9-13"
http://www.lhj.fi/palvelut/jateasemat/k ... atekeskus/


No niinhän siellä lukee. Vanhasta muistista vain vedin :) Mutta aikasin menee kiinni. Aiemmin ollu ihan satunnaisia lauantaita auki. Voi kyllä olla ollut jo monta vuotta noinkin, ei ole juuri asiaa ollut.
Saxo vts v1600, Peugeot 2008 E-hdi 115 allure, Ducato 2.3jtd retkis, Ducato 180 multijet huoltoautona, Saxo TU5JP4T projekti.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Xari »

Keskiviikko ja torstai vois sopia, varusteina peräkärry ja moottorisaha, kaikki polttoon kelpaava puutavara varmaan kannattaisi pätkiä ja jättää sinne? tosin meneehän ne ilmaiseksi "kaatikselle" mut vähemmän vietävää, täyden kärryn kaatopaikkatavaraa taitaa saada ilman puitakin.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
wanhustiina
Viestit: 313
Liittynyt: 02.02.2009 09:49
Paikkakunta: Renko

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja wanhustiina »

Mikä se on se tilanne tontilla? Onko vaja pystyssä ja katto korkealla? Ottaisko joku katon kattotuoleineen kyytiinsä? Kaksi osaa päällekkäin ja menoksi, vaan nostajia pitäis olla paikalla useampia. Paljon purkutyötä ja repimistä vähemmän ois tuolloin. Ja jos katto on ylhäällä, ei parane mennä sinne yksin riehumaan.
Avatar
jptcool
Viestit: 1735
Liittynyt: 01.02.2009 13:45
Paikkakunta: Parainen

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja jptcool »

Tältä siellä näytti, kun MKA oli "ajettu" tallista. Roskat on kerätty katokseen pääpiirteittään
ja tunkit ovat kadonneet kattoa kannattelemasta.
jämät2.jpg

Tällaisella marjanpoimurilla tapahtumia mm tallennettiin. Oli aika huima laite, kuvaajan itsensä
rakentama. Lasien toisessa linssissä näyttö kameran kuvalle ja toisesta saattoi katsella läpi, ettei
tallonut marjoja.
kamerat, KÄY!.jpg
Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
Avatar
jean-michel
Viestit: 1293
Liittynyt: 24.09.2013 10:06
Paikkakunta: Espoo

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja jean-michel »

Koitan lohtia folkkariin elämää illalla. Jos onnistuu, niin poikkean plantaasilla huomenna folkkarin lavan kanssa. ja jos ei, niin käyn pikkukärryn kanssa. Voin kuskata ryönää Espoon sortti asemalle. Jos tulen vain pikkukärryllä, niin koko katos ei mahdu mukaan. Siinä tapauksessa keräilen maaston ryönät matkaan.

Kami ilmeisesti poikkeaa tontilla jo tänään lauantaina. Ilmoitelkaa innokkuudesta ja mahdollisesta osallistumisesta tähän ketjuun tai yv:llä.


Osallistun la
Osallistun su
Mahdollisuus ryönän kuljetukseen
Otan vastaan puut ja metallit
"Viisas ihminen ei joudu tilanteisiin, joista älykäs selviytyy, mutta kummalla on kivempaa?"

Cx 25 Gti turbo, 2 X XM V6-24 3 x XM V6-12, C5 2,0 16v Exc. T., C6 2,7 exc. , renault midliner 1991, renault master Maxi 2008
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Xari »

Croisette tuota kattoa vissiin himoitsi, näyttää ihan kelvolliselta jonkun säilytyskatoksen tekemiseen, millä moisen vaan siirtää?
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Kami
Viestit: 1746
Liittynyt: 02.02.2009 12:42
Paikkakunta: Nousiainen

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja Kami »

En mää mihinkään mökiltä kerennyt lauantaina ja nyt jo kotona. Tyttärelle tuli kuume pe iltana joten pois oli lähdettävä häntä koipien välissä. Ei se mökki ole paras paikka potea.
Toi katos kiinnostais minuakin... ;-)
Mutta tosiaan... tarttis vähän isomman kaluston kokonaisena vietäväksi...
Mulla on vähän kiirus viikko... kahtena päivänä pääsykoe ja yhtenä pojan päätösjuhla. Periaatteessa ens lauantaina voisin ehtiä paikalle myöhäis iltapäivästä.
Ai mää vai...
1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
Avatar
jean-michel
Viestit: 1293
Liittynyt: 24.09.2013 10:06
Paikkakunta: Espoo

Re: DS19 pohjainen matkailuauto

Viesti Kirjoittaja jean-michel »

Nyt ei mene kalustolla vahvasti. Käyttöauton abs/laakerivalo alkoi loistaa kun kärräsin henkilönostimen takas vuokraamoon. Yritetään saada talkoot kasalle loppukuun aikana, viimeistään Kamin esittämänä la/su tai viikolla.
"Viisas ihminen ei joudu tilanteisiin, joista älykäs selviytyy, mutta kummalla on kivempaa?"

Cx 25 Gti turbo, 2 X XM V6-24 3 x XM V6-12, C5 2,0 16v Exc. T., C6 2,7 exc. , renault midliner 1991, renault master Maxi 2008
Vastaa Viestiin