C5 II käsijarruvaijerien ohjainputket

Vika vai ominaisuus?
citroen for ever
Viestit: 511
Liittynyt: 01.02.2009 15:26

C5 II käsijarruvaijerien ohjainputket

Viesti Kirjoittaja citroen for ever »

Tulisikohan hyvä, kun teen 12mm AISI316 putkesta?
citroen for ever
Viestit: 511
Liittynyt: 01.02.2009 15:26

Re: C5 II käsijarruvaijerien ohjainputket

Viesti Kirjoittaja citroen for ever »

No niin nyt nipussa ja myös etupyöränlaakeri vaihdettu. Perkeleen halpislaakeri. Nyt jyrkissä mutkissa vilkuttaa luistoneston merkkivaloa ja teki ASB/ESR vian. Nyt sitten pitää ruveta varaosaliikkeen kanssa riitelee takuista ja kuka maksaa vaihdon uudelleen. Ei nimittäin innosta paljaan taivaan alla taas tehdä. Eihän tohon laakeriremppaan kyllä mee kuin kolme- neljä tuntiii näissä oloissa.
Natero

Re: C5 II käsijarruvaijerien ohjainputket

Viesti Kirjoittaja Natero »

Olisikohan laakeri, lukkorengas tai anturi asennettu väärin? En ole kuullut yhdestäkään tapauksesta, jossa uuden laakerin magneettirengas olisi rikki. Lukuisista asennusvirheistä olen kuullut. Anturin/ lukkorenkaan asennuksesta löytyy tältäkin palstalta paljon juttua.
IJN
Viestit: 997
Liittynyt: 08.10.2011 22:48

Re: C5 II käsijarruvaijerien ohjainputket

Viesti Kirjoittaja IJN »

Olisko abs-anturin johto poikki tai melkein, niin että sopivasti kiertyessään pätkii. Ei kai tarvikelaakerikaan niin huono voi olla että jotenkin muljahtelisi mutkissa.
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: C5 II käsijarruvaijerien ohjainputket

Viesti Kirjoittaja Teuski »

Otsikosta sivuun, mutta ketjun nykyiseen aiheeseen liittyen omalle kohdalle osui tutun C5, jonka edellinen omistaja oli myynyt juuri katsastettuna, mutta ABS-vikaisena. Vikaa oli ABS-yksikössä ja toisessa etuanturissa. Nyt melkein vuosi jälkeen seuraavan katsastuksen lähestyessä ABS-yksikkö meni vaihtoon, mutta anturi paljastui toimivaksi, laakeri oli väärin päin asennettu.

Oliskohan siinä käynyt niin, että oli katsastuksessa tullut korjauskehotus ja uusintanäyttö pyöränlaakerista, se oli asennettu väärin päin eikä uusintakatsastuksessa oltu voitu puuttua ABS-vikaan. Yksikkö olisi sitten käyttämättömyyttään jumittanut, Lexia herjasi venttiilivikaa. Siitä sitten pistetty vahinko kiertämään...

C5:n ABS-anturin toimivuutta ei voi testata yleismittarilla kuten Xantiassa, mutta Lexian lukemat sai liikkeelle naputtelemalla anturia magneettiseen mutterikulhoon :)
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: C5 II käsijarruvaijerien ohjainputket

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Eipä tuosta osaa sanoa, tarvikelaakereissa itse laakerin kestoikä on ainakin isompi ongelma, mutta myös lukkorengas menee ainakin helposti väärään asentoon ja hävittää magneettikentän, navan kolo kun antaa väärän vihjeen asennosta. Tuolla vaikka kuva (ja kuvassa myös väärin)
viewtopic.php?f=9&t=15477&p=149314&hili ... n*#p149314" onclick="window.open(this.href);return false;
citroen for ever
Viestit: 511
Liittynyt: 01.02.2009 15:26

Re: C5 II käsijarruvaijerien ohjainputket

Viesti Kirjoittaja citroen for ever »

Noita sen verran vaihdellu ettei tollasia "perus" mokia tuu tehtyä. Aamulla tarkastin uudelleen napamutterin tiukkuuden ja olihan se vähän löysä (kääntyi n.1/8-1/6 kierrosta oikeaan tiukkuuteen. Vaikka eilen sen kiristin) ja avot ei enää häiriöitä.
Vastaa Viestiin