Akaile kirjoitti: Mistä te luulette, että tämä "ilma" on yhtäkkiä ilmaantunut niihin hintoihin, kun nyt on varaa pudotella tuotteiden hintoja ronskilla kädellä? Valtiollisen hyvävelikerhon siunaama duopolimafia säätäneet keskenään hintatason jo vuosikausia, eikä ne hillot ole ainakaan tuottajien ja pientuottajien taskuissa näkyneet.
Olen kanssasi pitkälti samaa mieltä, mutta
Jos noissa päivittäistavaroissa on niin roima kate, niin miksi Suomen Lähikauppa, eli siwat ja valintatalot, ovat olleet huonosti kannattavia? Eikä Tarmo-lähikaupat ole kannattavuudessa vakuuttaneet. Suomalaiset vaateketjut kuihtuvat yksi toisensa jälkeen, kodinkoneketjut, Anttila-ketju myytiin 1 miljoonalla ym. Eikä kaikki autoliikkeetkään ja merkkiedustuksekaan pysyviä ole olleet?
Eikös tuo halpuutus ole sitä, että yhdellä kädellä annetaan, ja toisella otetaan. Puhutaan alennuksista, ja toisissa tuotteissa otetaan parempi kate.
Aikoinaan, kun markka-aikana rakensin, niin paikallisessa rautakaupassa ovenkahvat olivat tarjouksessa. Kun ostin 12 kahvaa kerralla, niin säästin ainakin 60 mk. Tarvitsin myös 2 vessan oven lukitusnuppia, saman mallisarjan nupit olivat yllättäen 27 mk kalliimmat, kuin kilpailevassa liikkeessä. Eli 60 alennusta, ja 54 mk korotusta.
