C5 parkkitutkien toiminta

Vika vai ominaisuus?
Avatar
avbx
Viestit: 1128
Liittynyt: 01.02.2009 14:09

C5 parkkitutkien toiminta

Viesti Kirjoittaja avbx »

Eivät nimittäin toimi. Leksalla tutkittaessa ei vikailmoituksia, tila oli inactive, ei peräkärryä.Testeissä kuului piippi ja pakin mennessä päälle kuuluu yksi piippaus. Anturitestissä anturit oli pimeinä. Autossa ei tietääkseni ole erillistä kytkintä disablointia varten, ainakaan sellaista en ole nähnyt ja taisi leksakin näin sanoa. Pitäisikö tuon antaa vikailmoitus, jos esimerkiksi antureiden piuhat on nypätty irti boksilta?
BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
Radagast
Viestit: 64
Liittynyt: 18.01.2011 20:47
Paikkakunta: Askola

Re: C5 parkkitutkien toiminta

Viesti Kirjoittaja Radagast »

Olihan auto käynnissä ja peruutusvaihde päällä kun lexialla parkkitutkaa käpistelit? Aikanaan etsin kanssa omasta femmasta viallista anturia lexialla ilman tuloksia kunnes tajusin startata auton ja pitää pakin päällä.
Xsara Break 1.6 16V -04 paalattu
C5 Break 2.0 16V -04 paalattu
Xsara Break 2.0 16V -03 ajossa
Avatar
avbx
Viestit: 1128
Liittynyt: 01.02.2009 14:09

Re: C5 parkkitutkien toiminta

Viesti Kirjoittaja avbx »

Tuota käynnissä olemisen vaatimusta kanssa funtsailin, tietysti hieman hankalaa testailun kannalta. Luulisi anturien sentään näyttävän lukemia ilmankin, vaikka itse hälytys olisi inactive tilassa. Peruuttelin parkkisella tarkoituksella takana olevan auton lähelle, mutta eipä tuo piipannut. Tänään tosin jonkinlaista toimintaa ilmeni, kun peruuttelin porukoiden pihasta pois. Nekin piippaukset tuli maasta, kun pihaan on terävä pudotus.
BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
Avatar
Plösöilijä
Viestit: 738
Liittynyt: 14.01.2016 11:40

Re: C5 parkkitutkien toiminta

Viesti Kirjoittaja Plösöilijä »

Eikö virtapäällä pakkipäällä auta?
Pösö Expertti 1,9 TD 2000@
Fiat Scudo 1,6 Multijet -08 #€
idefix
Viestit: 1219
Liittynyt: 30.05.2010 10:49
Paikkakunta: Ulvila

Re: C5 parkkitutkien toiminta

Viesti Kirjoittaja idefix »

Plösöilijä kirjoitti:Eikö virtapäällä pakkipäällä auta?
Ainakin mulla (farkku) riittää kun laittaa virrat ja pakin päälle ja menee vaikka toveri heiluttelemaan kämmentä anturien eteen niin kyllä piippaa. Ensin se yks piippaus ja sitten piipitys tihenee kun kohde lähestyy ja yhtenäinen summerin ääni tarkoittaa että perä on noin 20 cm kohteesta, noin sen vissiin kuuluukin toimia ?
Vastaa Viestiin