C4:n takajarrujen mäntien sisäänpainaminen?

Ajatusten virtaa
Pyöveli
Viestit: 2
Liittynyt: 13.02.2016 18:00

C4:n takajarrujen mäntien sisäänpainaminen?

Viesti Kirjoittaja Pyöveli »

Miten C4:n 2006 takajarrujen männät saa tungettua satulan sisuuksiin? Muutamat yöunet menneet ja auton vaihto on hiipinyt takaraivoon.
vibes
Viestit: 1073
Liittynyt: 24.07.2009 12:22
Paikkakunta: Turku

Re: C4:n takajarrujen mäntien sisäänpainaminen?

Viesti Kirjoittaja vibes »

Vinkalla puristaen ja putkitongeilla pyöritellen muistaakseni. Erikätiset ovat muistaakseni. Tai siis näin ainakin edellisessä koslassa oli.
Ennen oli Sitikka, nyt vain Väärämmerkkinen Japaninmersu

Assumption is the mother of all fuck ups.
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: C4:n takajarrujen mäntien sisäänpainaminen?

Viesti Kirjoittaja ealab »

Vinka ja rälläkän avain, sillä ehkä tekee vähemmän "tuhoa", siis työjälkiä. Tai sitten ao. työkalu.
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: C4:n takajarrujen mäntien sisäänpainaminen?

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Hakusanalla arrumäntätyökalu löytää erilaisia (myös sellaisia jotka vain painaa, mutta ne ei toimi kierrettävissä), mutta jos on eri puolilla eri kätiset, niin ihan perus normaali ruuvi+kiertomallinen ei käy. (tai on ruuvimallisia molemmillakin kierteillä (samassakin työkalussa) ja ainakin paineilmatoimisia löytyy molempiin suuntiin toimivana)

Joskus riittää ihan käsivoiminkin painaminen ja kiertäminen samaan aikaan, voi riippua kuinka jumissakin on. Vaikka räikällä ja tuollaisella yleispalalla (hieman eri koloja/hampaita eri kokoisille ja erilaisille männille): http://www.motonet.fi/fi/tuote/765126/Jarrumantatyokalu" onclick="window.open(this.href);return false; - ei sitten mitään tietoa toimiiko tuossa ja mahtuuko C4:n jarruun kuinka mukavasti?

Näemmä google kertoo että eri puolilla erisuuntaan kierto:
http://c4owners.org/plugins/faq/faq.php?0.cat.2.131" onclick="window.open(this.href);return false;
(ja onkohan tuolla "Drivers side" meidän apukuskin puoli...?)
rundvik
Viestit: 884
Liittynyt: 12.08.2009 12:42
Paikkakunta: Naantali

Re: C4:n takajarrujen mäntien sisäänpainaminen?

Viesti Kirjoittaja rundvik »

Itse olen käyttänyt levyjarrullisen auton jarrumännän sisään painamiseen laakeriulosvetäjää,kunhan muistan ottaa ne kynnet/tassut pois.En suosittele keinoa keraamisille jarrumännäille, kuten monissa chryslereissä.Voivat muuten murtua pieniksi palasiksi.
Avatar
HiTec
Viestit: 2001
Liittynyt: 17.03.2012 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: C4:n takajarrujen mäntien sisäänpainaminen?

Viesti Kirjoittaja HiTec »

Toistaiseksi itselle on riittänyt vielä tuo yksi, männät kun ovat olleet molemmin puolin samaan suuntaan pyöriteltävissä kaikissa autoissani, niin PSA:n kuin Renaultinkin edustajissa 8-)

http://www.motonet.fi/fi/tuote/765142/J ... VAGFordAlf" onclick="window.open(this.href);return false; 15,90€
Kuva

Kokeilinpa piruuttani myös tuota kuutiota, mutta sillä tehnyt C5 X7 tapauksessa ainakaan yhtään mitään :(

http://www.motonet.fi/fi/tuote/765126/Jarrumantatyokalu" onclick="window.open(this.href);return false; 7,90€
Kuva

Seuraavaksi menee varmaankin hankintaan tuo hiukka laajempi setti, jossa on sitten mukana ruuvit molemmille puolille erikseen 8-)

http://www.motonet.fi/fi/tuote/804050/J ... -adapteria" onclick="window.open(this.href);return false; 49,90€
Kuva
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05
Vastaa Viestiin