XM jousitus jämähti kovaan tilaan

Vika vai ominaisuus?
Avatar
gelupa
Viestit: 147
Liittynyt: 01.02.2009 13:54
Paikkakunta: Taipalsaari

XM jousitus jämähti kovaan tilaan

Viesti Kirjoittaja gelupa »

Jousitusmurheet jatkuvat.. Tällä kertaa jousitus jämähti jäykkään tilaan. Olen asentanut kojelautaan ledin joka palaa kun auto pitää jousitusta pehmeässä tilassa. Ledi ei syty ollenkaan ja jousitus pysyy jäykkänä.

En tiedä lieneekö samoja peruja, mutta parisen viikkoa sitten kauppareissulla huomasin että aina nopeuden ylittäessä 30km/h jousitus meni jäykkään tilaan ja risteyksiin jarruttaessa, vauhdin tippuessa, jousitus meni pehmeäksi kunnes kiihdyttäessä taas jämähti kovaksi. Tämä vika kuitenki korjaantui itsestään vielä saman reissun aikana.

Nyt jousitus ei kuitenkaan ole pehmeässä tilassa edes paikallaan ollessa. Mitään ideoita mihin vikaa kannattaa lähteä paikantamaan? :?
C4 VTS -05 // 306 cabriolet 2.0 -97 // BX 16V -87 // 2CV -61 // 2CV -61
xmfani
Viestit: 576
Liittynyt: 01.02.2009 16:57
Paikkakunta: Loimaa

Re: XM jousitus jämähti kovaan tilaan

Viesti Kirjoittaja xmfani »

Poika korjas juuri liittimen,noin pelkääjän penkin alla,kato se nyt ensin,
Meillä oli jo kaksi pinniä kadonnu
Avatar
gelupa
Viestit: 147
Liittynyt: 01.02.2009 13:54
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: XM jousitus jämähti kovaan tilaan

Viesti Kirjoittaja gelupa »

Oliko oireet siis samankaltaiset? Liitin ilmeisesti siis auton alla, onko tarkempaa tietoa että mikä liitin se on ja mihin johto menee / mistä tulee?
C4 VTS -05 // 306 cabriolet 2.0 -97 // BX 16V -87 // 2CV -61 // 2CV -61
Korppiloinen
Viestit: 198
Liittynyt: 07.11.2012 15:31
Paikkakunta: Espoo

Re: XM jousitus jämähti kovaan tilaan

Viesti Kirjoittaja Korppiloinen »

gelupa kirjoitti: En tiedä lieneekö samoja peruja, mutta parisen viikkoa sitten kauppareissulla huomasin että aina nopeuden ylittäessä 30km/h jousitus meni jäykkään tilaan ja risteyksiin jarruttaessa, vauhdin tippuessa, jousitus meni pehmeäksi kunnes kiihdyttäessä taas jämähti kovaksi. Tämä vika kuitenki korjaantui itsestään vielä saman reissun aikana.
Piti luntata kun oli pumaska vieressä. Hydractiven ecu täräyttää virhetilamoodiksi kovan asennon seuraavissa häiriöissä: Ecun sisäinen ohjelmavirhe, jännitteiden mennessä rajojen ulkopuolelle yli 2 sekunniksi (<11V, >16.5V) tai magneettiventtiileiden sähköjen pätkiessä (piiri auki, oikosessa tai ohjaustaajuus ei pysy kuosissa).

Ohjelmavirheen kanssa ecun ratkaisu on kovan asennon liipaisu nopeuden ylittäessä 30km/h, muilla oli heti häiriön ilmestyessä. Voihan tuolla ihan liitinkin pätkiä jos jollain nopeus/kierrosalueella sattuu hyvä resonanssi jonnekin.
'94 Xantia VSX 16v
xs2jammu
Viestit: 983
Liittynyt: 13.10.2009 14:12
Paikkakunta: Vihti
Viesti:

Re: XM jousitus jämähti kovaan tilaan

Viesti Kirjoittaja xs2jammu »

Mulla kahdessa eri XM:ssä ollut kaksi eri vikaa saman ongelman kanssa. Ensimmäisessä oli magneettiventtiilin liitin ongelma, hapettumaa ja löysyyttä. Toisessa oli ohjainyksikön liittimen pinnit huonosti ja muutaman kerran teki sitä vikaa ennen kuin sen sattumalta löysin. Putsasin ja vähän vääntelin pinnejä niin sain toimimaan iman että vika sen jälkeen uusiutui. Siis molemmissa oli kosketushäiriöt ongalmana.
Avatar
gelupa
Viestit: 147
Liittynyt: 01.02.2009 13:54
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: XM jousitus jämähti kovaan tilaan

Viesti Kirjoittaja gelupa »

Laitetaanpa päivitystä nyt kun jousitus on vihdoin kunnossa. Syytä ei löytynyt huonoista liitoksista. Mittailujen ja ihmettelyiden jälkeen todettiin että vian on pakko olla jousituksen ECU:lla. Jonkin verran tätä mm. laakerin kanssa käytiin läpi ja vaikutti todennäköiseltä että magneettiventtiilin diodi on palanut ja sen myötä ECU:lta pääte. Itse en näistä mitään ymmärrä eikä kolvi pysy kädessä, mutta onneksi veljellä pysyy. ECU:n avaamisen jälkeen näkyi kuulemma selkeästi että piirilevyllä oli huonoja juotoksia. En tiedä mistä moinen on voinut aiheutua (valmistusvirhe, lämpö, tärinä?), mutta juotosten korjaamisen jälkeen jousitus alkoi taas toimimaan. Uusi pääte tuli jo tilattua ennen avaamista, mutta sitä ei nyt siis tarvittu ja jäi hyllyyn varalle. Samalla juotettiin suoraan ECU:lle uudet diodit sekä etu- että takapäälle. Kyllä nimittäin tuli taas ajamisesta nautittavaa!
C4 VTS -05 // 306 cabriolet 2.0 -97 // BX 16V -87 // 2CV -61 // 2CV -61
Vastaa Viestiin