Evasionin etunavan mutterin lukitus

Vika vai ominaisuus?
Aapeli
Viestit: 1180
Liittynyt: 20.12.2014 00:52
Paikkakunta: Jyväskylä

Evasionin etunavan mutterin lukitus

Viesti Kirjoittaja Aapeli »

Evasioniin vaihdettiin keväällä 2015 etupyörän laakeri. Saman vuoden kesänä kyseisen laakerin nurkilta kuului kolahtelua montuissa. Vein takaisin pajalle ja pahoittelivat, että navan kiinnitysmutteri oli jäänyt vajaaseen momenttiin. Kuulemma v-mäinen kiristettävä, mutta nyt saivat tiukalle.

Vuosi onkin mennyt kolinoitta, mutta nyt kesälomareissulla taas kolahtelee. Pyörää kun riuhtoo, niin välystä tuntuu. Jarru pohjassa välystä ei tunnu, joten nivelvaivat on suljettu pois. Mutteri ehkä taas löysällä. Nyt reissun päällä en ala purkamaan ja kiinnostaisikin tietää, että onko siellä joku sokka tai vastaava, joka estää mutterin totaalisen irtoamisen, jonka seurauksena mentäisiin lepikkoon? Eli tohtiiko tällä vielä tuhannen kilometriä päästellä vai onko käytävä korjaamolla?
MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: Evasionin etunavan mutterin lukitus

Viesti Kirjoittaja ealab »

Huonolla tuurilla löysä mutteri jättänyt jälkensä. Laakerien sisäkehät väljistyneet akselilla. Vähäinenkin liikunta, eläminen tekee hallaa. Kuka, mikä on vastuussa mahdollisista korjauksista.
IJN
Viestit: 997
Liittynyt: 08.10.2011 22:48

Re: Evasionin etunavan mutterin lukitus

Viesti Kirjoittaja IJN »

Reissun päällä kurkkaisin pyörän napaan että sokka näkyy, voihan sen myös unohtaa asentaa, periaatteessa. Luulen että sokka löytyy mutta väljyys on nyt itse laakerissa :(
Aapeli
Viestit: 1180
Liittynyt: 20.12.2014 00:52
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Evasionin etunavan mutterin lukitus

Viesti Kirjoittaja Aapeli »

Kiitoksia veljet. Kyllä siellä sokka oli paikallaan. En saanut huonoilla työkaluilla mutteria tiukemmalle. Katsellaan sitten tarkemmin, kun kotiin päästään.
MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
Vastaa Viestiin