Nykyään on.HiTec kirjoitti:Onko noin, sillä ainakin aikaisemmin jos omamassa oli pienempi kuin vedettävän massa, tarttettiin korttiin pelkkää B enempi potkuasvc kirjoitti:Omamassa ei vaikuta korttivaatimuksessa.
Nykyinen ajokorttilaki mainitsee BE-luokasta vain:
"6) BE, johon kuuluvat ajoneuvoyhdistelmät, joissa on B-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on enintään 3 500 kg"
Asetus ajoneuvojen käytöstä tiellä rajoittaa kyllä sallittuja kytkentämassoja joissain tilanteissa. Pelkkä neliveto ei enää riitä, vaan auton on oltava tyypitetty maastoautoksi.
32 §
Hinattavan ajoneuvon kytkentä autoon
---
1 c) maastohenkilöautoon (M1G-luokka) kytkettäessä enintään auton valmistajan hyväksymän massan tai 1,5 kertaa vetoauton kokonaismassan suuruinen, pienemmän näistä arvoista ollessa määräävä.