Onko tuttu vika; ZX 1,8i moottorin pakokaasut

Vika vai ominaisuus?
Sitruunaseppä
Viestit: 1242
Liittynyt: 24.09.2009 09:04

Onko tuttu vika; ZX 1,8i moottorin pakokaasut

Viesti Kirjoittaja Sitruunaseppä »

Moottori on 1,8 (vm.-96) nelipisteruisku imusarjaan. Termostaatti on jämähtänyt auki ja yksi pakosarjan pulteista on katki kannessa. Ritisee vähän kylmänä, mutta ääni häviää 500m:n ajon jälkeen.

Pakokaasut katsastuksessa olivat (suluissa sallitut) ;
CO 1,02 (0,50) kierroksilla 4,22 (0,30) %
HC 181 (100) kierroksilla 139 (100) ppm
Lambda 0,89 (0,97 - 1,03)
CO2 14,10 kierroksilla 12,40 %
O2 0,75 (5,00) kierroksilla 0,30 (5,00)%

Mitä sanoo asinatuntijat, tuota Lambdaa ei voi suoralta kädeltä tuomita rikkinäiseksi?
Tietenkin, jos "ryyppy" menee pois päältä, kun vaihdoin termarin ja pakosarja saadaan kiinni, voi luvut muuttua radikaalisti. Mitähän katti on tykännyt pitkitetystä kylmäkäynnistä?

Auto käynnistyy ja käy tasaisesti, moottorin vikavalo syttyy hetkeksi silloin tällöin jossain vaiheessa ajoa aika randomisti. Aikaisemman viestiketjun perusteella vikamuisti pyytäisi tyhjentämistä, vaikka itse vika olisikin jo poistunut. Kertokkee työ, ku tiijättä?
Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
Tapsa 63
Viestit: 2525
Liittynyt: 04.02.2009 15:08
Paikkakunta: Pieksämäki

Re: Onko tuttu vika; ZX 1,8i moottorin pakokaasut

Viesti Kirjoittaja Tapsa 63 »

Anna kunnolla runtua koneelle arvot paranee,parikymmentä kilsaa 4000-5000 kierroksilla,niin arvot on kohdallaan.
Avatar
Kaapelimies
Viestit: 2723
Liittynyt: 01.02.2009 14:23
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Onko tuttu vika; ZX 1,8i moottorin pakokaasut

Viesti Kirjoittaja Kaapelimies »

Jos kone ei ole käyntilämmin (eli yli 80 astetta) nuo lukemat näyttää ihan höpöjä. Ehjällä termarilla uudet arvot, niin tuomitaan sitten se lambda vasta :lol:
2x C5HDi Break, Xantiat Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 2xBX4WD Break,5x2CV. 2xVisa14TRS ym
Sitruunaseppä
Viestit: 1242
Liittynyt: 24.09.2009 09:04

Re: Onko tuttu vika; ZX 1,8i moottorin pakokaasut

Viesti Kirjoittaja Sitruunaseppä »

Termostaatin vaihdon jälkeen kävin pakokaasutestissä. Lambda menne tyhjäkäynnillä ajoittain oikealle alueelle ja pakokaasut laskee näköjään arvoihinsa, HC ei ehdi sallitulle alueelle (tai katti pilalla), kun lambda taas soutaa alas. Heti, kun antaa kierroksia, lambda putoaa lähelle 0,80:aa ja kyllä pojjaat bensa käryää!!.

Vaihdoin lambda-anturin - vanhassa oli kaksi kolmesta "Ilmanottoraosta" tukossa. Sain pikkurahalla romikselta anturin, mistä johto oli katkaistu. Kolme johtoa meni juottamalla, mutta harmaa johto on jotain konstantaania (???), sen liittäminen oli taas pelkkää räpeltämistä.

Autostani on vaihdettu moottori - voisi olla edellisen koneen tekosia nuo karstat. Vielä on autossa mutakin kakka-kakka-kakkaa, niistä tarkemmin projektit-osiossa.
Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
Vastaa Viestiin