Auto seisoi korjaamon pihassa Savon pääkaupungissa. Soitto myyjälle vakuutti minut entistä varmemmin, että tässä on hyvin säilynyt ja pelastamisen arvoinen, harvinaisempi ZX. Auton pohja on hitsaamaton, sisusta ehjä ja siisti, kyljet lommottomat ja hyvä maalipinta päällä. Leimaa huhtikuulle -17 ja alla uudenkarheat talvirenkaat.
Pahin vika oli moottorin jakopään sekoaminen, jonka vuoksi auto oli hinattu korjaamolle, jossa oli venttiilikoppa otettu auki ja todettu että vikaa on. Kustannusarvio remontista oli noussut sellaisiin lukemiin, että autosta päätettiin hankkiutua eroon lähes kymmen vuoden mukavan matkanteon jälkeen. Myyjän luotettavalta kuulostaneen selvityksen jälkeen sovimme puhelimessa kaupat autosta.
Tänään läksin traileli perässä C5:lla pienessä lumisateessa kohti Kuopiota noutamaan Vollea. Pakkasen jäykistämä "potilas" tuntui kokoaan raskaammlta kun sitä työnnettiin miehissä trailerille. Nyt auto on kotitallissa sulamassa, ja olisi tarkoitus ryhtyä selvittämään mitä kaikkea kunnostusta moottori vaatii, jotta Volcane olisi taas ajokunnossa. Päällisin puolin suorittamassani nopeassa ulkonäkötarkastuksessa auto todella vastasi myyjän myyntipuheita ja oli siistin oloinen hyvin säilynyt yksilö 23-vuoden takaa