Donald J Trump

Ajatusten virtaa
Avatar
XM-Hannu
Viestit: 2786
Liittynyt: 14.03.2010 22:00
Paikkakunta: Koria

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja XM-Hannu »

pökkelö kirjoitti:Gazan tilanteen ymmärtämiseen tarvitaan hieman historian tuntemusta.

Tähän tuli tarve kommentoida, vaikka en alueen tilanteesta tiedä hölkäsen pöläystä. :roll: Mutta... mikä on totta, mikä ei, riippuu katsantokannastamme. Jokainen luo oman todellisuutensa omien aistiensa, ja "tiedon"-hankintansa avulla, kuten äskettäin mm. Hawking:n TV-ohjelmassakin todettiin.

Mitä on historia? His story. Eli hänen kertomuksensa. Mutta kenen? Ketä haluamme uskoa? Hyviä, rauhaa rakastavia, demokraattisia juutalaisia, vai ilkeitä, riitaisia, sivistymättömiä arabeja? Vai oilko se päinvastoin? Kenen historia kertoo, että arabit hyvää hyvyyttään antoivat kivikkoisen maan israelille? Mitä kerrotaan palestiinalaisten historiassa?

Mehän kaikki muistamme voittoisat sotamme neukkuja vastaan vajaat 80 vuotta sitten. Kuinka voitimme taistelut, valloitimme uusia alueita. Vapaaehtoisesti lähdimme Viipurista, sillä olimme huolissamme rakkaan naapurimaan asunnottomista. Kun sitten kuulimme, että venäläiset luulivat Viipuria varastoalueeksi, johon voi viedä sateenarat miinat suojaan, joku sävelsi äkkiä säkkijärven polkan, ja suomalaiset iloisesti tanssien kävivät miinat purkamassa, ja opastamassa, että täällä on rakennukset venäläisiä, ei miinoja, varten. Näinhän se meni, vai... Mitähän brittien tai ranskalaisten historia kertoo suomalais-pirulaisista, jotka taistelivat natsisaksan rinnalla, hyviä liittoutuneita vastaan?

Kaikki kunnia veteraaneille, jotka pelastivat itsenäisyytemme! Mutta pohdintana vaan, onko kaikkea suomalaistenkaan historiassa kerrottu?

Mikä on minun totuuteni? Mikä on jonkun toisen totuus? Entä kolmannen? Pommittaako Venäjä Syyriassa hyviä ihmisiä, mutta USA pahoja? Oliko Suomen taistelut venäläisiä vastaan oikeutettuja, mutta Ukrainan venäläisalueen itsenäistymistaistelu silkkaa terrorismia? Samanlaisia kysymyksiä voi esittää tuhansia. Mikä on oikein, mikä väärin?

Mitä valtamediat uutisoivat? Totuutta tietenkin, mutta kenen totuutta? Jenkeissä alkuviikolla osakekurssit putosivat päivässä n.1 %. Syynä sijoittajien uskon loppuminen Trumpin kykyyn uudistaa USAta. Mitä tapahtui 2 seuraavana päivänä? Kurssit nousivat 1,5%. Valtamediat eivät tainneet uutisoida sijoittajien entistä vankempaa luottamusta Trumppiin... mainittiin kyllä, että kuluttajien luottamus talouteen on USAssa korkeimmalla tasolla pitkään aikaan.

Totuus... on aika moniselitteinen juttu. Elämmekö maailmankaikkeuden simulaatiossa? Alkoiko kaikki alkuräjähdyksestä? Mitä oli ennen alkuräjähdystä? Miten niin? Mikä on ainetta, mikä energiaa. Onko jumala luonut kaiken? Mikä jumala? Rahako? Onko kaiken takana salaliitto? Vai nainen, joka...

Löytyykö siis totuus historiasta? Varmasti jonkun totuus... :roll: vielä kokemuksen suomalla syvällä rintaäänellä kerrottuna. Ja se on absoluuttinen totuus.
Avatar
Xantippa
Viestit: 1709
Liittynyt: 01.02.2009 13:55
Paikkakunta: Kuopio

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja Xantippa »

Mahtava kirjoitus tuossa yläpuolella.
C5 HDi 240 Tourer
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja olli__o »

XM-Hannu kirjoitti:...
Mitä valtamediat uutisoivat? Totuutta tietenkin, mutta kenen totuutta? Jenkeissä alkuviikolla osakekurssit putosivat päivässä n.1 %. Syynä sijoittajien uskon loppuminen Trumpin kykyyn uudistaa USAta. Mitä tapahtui 2 seuraavana päivänä? Kurssit nousivat 1,5%. Valtamediat eivät tainneet uutisoida sijoittajien entistä vankempaa luottamusta Trumppiin... mainittiin kyllä, että kuluttajien luottamus talouteen on USAssa korkeimmalla tasolla pitkään aikaan.
...

Hmmm. onko noin, tällä koneella kun laittaa vaikka googleen Tump pörssikurssi, niin
1. Kauppalehti kehuu Trumpia "Osakemarkkinoilla tehtiin tällä viikolla uusi ennätys"
2. Kauppalehti arvostelee Trumppia "Trumpin vaalivoitto rysäyttää osakemarkkinat" vanha juttu
3. IS haukkuu "Pörssit reagoivat välittömästi Trumpin menestykseen: Osakekurssit romahtivat!"
4. Keskisuomalainen "Osakekurssit nousivat ja dollari laski Trumpin astuttua virkaan"
...

Molempia siis löytyy, ehkä hieman enemmän arvostelua, mutta ekana kehu ja useimmat lasku-uutiset olivat tuollaisia äkillisiä Twiittien aiheuttamia muutoksia asefirmojen ja lääketehtaiden kurssien äkillisiä pudotuksia, kun Trumppi töräyttelee viisauksiaan twitterissä.

Eli se on uutinen jos kurssi putoaa kahden mittauspisteen välillä prosentin...4% yhden twitteriviestin tai jonkun muun tapahtuman takia, mutta ei se että se parin päivän aikana muuttuu tai vielä hitaammin ja vielä syitäkin voi olla useita. Eli tuo on uutinen:
http://www.is.fi/taloussanomat/porssiuu ... 04372.html
(Miksi se on uutinen: yhdellä Twiitillä saa heilutettua pörssikurssiä miljardien dollareiden arvosta)

Mutta tuo on pienempi uutinen tai eipä juuri ylitä kynnystä:
Mutta yhtä hyvin voi sanoa että eipä niitäkään uutisoitu kun Obaman kauden lopussa Lockheed-Martininosakekurssi teki ihan samanlaisia hyppyjä toiseen suuntaan ainakin parikin kertaa, ja muutenkin sahaa edestakaisin niinkuin kurssit yleensäkin, no siinä ei vaan ole mitään uutista, ellei ole joku selkeä syy-seuraussuhde. (ja sahaamisista huolimatta tuolla on noin vähän yli 20 % vuosituotto kurssiarvossa) Melkein 5 vuotta reipasta kasvua.
Avatar
XM-Hannu
Viestit: 2786
Liittynyt: 14.03.2010 22:00
Paikkakunta: Koria

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja XM-Hannu »

No joo, minähän en tutki asioiden taustoja, vaan kirjoitan "omaa todellisuuttani". Minulle valtamedia tarkoittaa työmatkalla kuunneltua YLE-uutisia, ja TV:stä maikkarin kymmenen uutisia. En seuraa jenkeistä yksittäisiä yhtiöitä, vaan DJ30 ja SP500 yleisindeksejä, silloin kun muistan... Dollarikurssi vahvistui viimeiset 3-4 vuotta (taas tarkistamatta) 1,5 ->1,03 asti, tällä hetkellä karvan alle 1,07 euroon nähden.( Siis € / $ ). Trumpin virkaanastumisen jälkeen ollut korkeimmillaan, nyt laskenut 4%.

Lähinnä tarkoitin valtamedian kritisoinnilla, jekkeriä peesaten, sitä, että Trump pyritään täällä esittämään voittopuolisesti negatiivisessa valossa. Mihin voi kyllä olla aihettakin.... Vaan eikös se olekkin niin, että good news = no News. Bad news = good News.
pökkelö
Viestit: 183
Liittynyt: 10.06.2009 09:16

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja pökkelö »

Juu, ei omat "tieto lähteet" sen kummoisempia ole. Turun sanomat, paikallislehdet, iltalehtien otsikot. Ylen uutiset ja ajankohtaisohjelmia.

Trumpin tai muunkaan populismiksi väitetyn kannattaja en ole.
Yksinkertaisena ihmisenä tulee vain ihmeteltyä median yksipuolisuutta. On selkeä linja; on se sitten maahanmuuttaja politiikka vihervasemmistolaisuuden liberaalit arvot, populismin vastustamien, Israelin demonisointi tms.
On vain yksi totuus, ja sen totuuden kehän ulkopuolelle jäävä on väärää ja sitä saa pilkata vaikka miten, sen olematta suvaitsemattomuutta tai vihapuhetta.
Kaikenlainen keskustelun avaus tuomitaan voimakkain sanoin.

Propagandaa ja voittajan totuutta / historiaa on aina ollut.
Silti jotenkin aikaamme uutisointia seuratessa tulee mieleen 1930 -luvun propagandarummutus ja mielipide ilmaston muokkaanminen.
On ehdottoman oikeita arvoja ja sitten luodaan uhkia ja vihollisia; Esim. Putin, Trump, populismi,.....ja juutalaisvihakin nostaa yhä voimaakkaammin päätään, nyt toisenlaisesti valtioon kohdistuen.

Ne jotka joutuivat elämään 1930 ja 40 luvun kauhunvuodet ovat isolta osalta jo poissa keskuudestamme ja viimeisetkin harmaahapsina.
Toistammeko taas hetken päästä samat virheet, jotka edellä mainitut olivat kokeneet ?
Avatar
ds-jekkeri
Viestit: 2666
Liittynyt: 11.08.2010 12:26

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja ds-jekkeri »

Joku kyseli taannoin tässä ketjussa että mitäs se trump on saanut aikaan, muka. Päivitetäänpäs hieman:

http://mobile.reuters.com/article/idUSKBN16Z1MX

Kuluttajaluottamus usassa on korkeimmillaan 16 vuoteen.

Lisäksi DOW on pisimmässä nousukiidossa kymmeneen vuoteen.

Näyttää olevan niin että ihan sama mitä paskaa valtamedia kirjoittaa niin kyllä amerikkalainen kuluttaja ja toisaalta yritysten arvo näyttävät mihin suuntaan ollaan menossa. Luottamus ja nousu on kova. Eurooppa jää nyt pahasti jalkoihin.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
Avatar
betaromeo
Viestit: 2190
Liittynyt: 29.12.2010 20:17

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja betaromeo »

ds-jekkeri kirjoitti:Joku kyseli taannoin tässä ketjussa että mitäs se trump on saanut aikaan, muka. Päivitetäänpäs hieman:

http://mobile.reuters.com/article/idUSKBN16Z1MX

Kuluttajaluottamus usassa on korkeimmillaan 16 vuoteen.

Lisäksi DOW on pisimmässä nousukiidossa kymmeneen vuoteen.

Näyttää olevan niin että ihan sama mitä paskaa valtamedia kirjoittaa niin kyllä amerikkalainen kuluttaja ja toisaalta yritysten arvo näyttävät mihin suuntaan ollaan menossa. Luottamus ja nousu on kova. Eurooppa jää nyt pahasti jalkoihin.


Onko se kuluttajien luottamus myös presidentti Trumppiin jatkanut sitä nousukiitoa samoin, kun tähän astikin?

Oletko jo todennut bensa C6:n arvonnousun olevan niin hidasta ja luopunut niistä ja tankannut hiilikaivos osakkeita ja dollareita, koska sieltähän ne suuret voitot nyt kääritään ja hiukan voi hajauttaa muurin rakennuttajiin.
BX 19Gti4x4
C5V6-02 CEE-5
C62.7Hdi06ja07
CX 25 Prestige -84,CX25 Prestige -87,CXTurbo -87 "museo"
DS Pallas-68, DSuper5"Pallas"-74
GSA Spesial-83Aj14tkm"museo"
XM V612V-91, XMV6 12VBreak-96
C5TouringDsl120-10
Jumpy2.0Hdipitkä
pökkelö
Viestit: 183
Liittynyt: 10.06.2009 09:16

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja pökkelö »

Xantippa kirjoitti:http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/israel-gave-birth-control-to-ethiopian-jews-without-their-consent-8468800.html


Tässä lienee asiaan liittyvää, joka julkaistu tämän "uutisen " jälkeen.

https://ukmediawatch.org/2016/01/25/report-refutes-guardian-indy-claims-ethiopian-jews-given-birth-control-wo-consent/

http://www.algemeiner.com/2013/02/07/le ... raception/


Israelhan haki nämä etiopialaiset Israeliin lennättämällä. Tuntuu järjen vastaiselta ensin hakea, ja sitten sterilisoida heidät. Helpommalla ja halvemmallahan olisi päässyt heidät jättämällä synnyinmaahansa. Joten "uutinen" steriloinnista lienee osa Israelin demonisointia, joka ei tule tulevina päivinä suinkaan vähenemään.
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja olli__o »

ds-jekkeri kirjoitti:...
Lisäksi DOW on pisimmässä nousukiidossa kymmeneen vuoteen.
...

Pakko kommantoida tuohon Dow Jones Indexiin, jos siiihen viittasit DOW:lla, onhan se vähän noussut jo Trumpin aikanakin, mutta mitenkäs kävi Obaman aikana, tai sitä aikaisemmin George W. Bushin aikana?

Vastaus on:
Kun Bushista tuli presidentti Dow heilui hetken mutta ei dramaattisia muutoksia
Kun Obamasta tuli presidentti, Dow romahti heti ekan kuukauden aikana monta prosenttia

No mitäs siitä voi päätellä, ei ainakaan yhtään sitä mitä seurasi: Bushin kahden kauden aikana Dow Jones päätyi pakkaselle, Obaman kahden kauden aikana yli kaksinkertaistui, voisi sanoa että melkein kolminkertaistui, Laitetaan liitteeksi Dow Jones ajanjaksona: Bush, Obama ja ihan lopussa pikku pätkä Trumppia. (löytyy ihan netistä, jos haluaa tarkistaa, zoomaamalla eri jaksoja siitä voi yrittää etsiä jotain trendejä. Mutta näytä minulle joku joka ennustaa käyrästä tulevaisuuden, niin näytän narrin)

(Ja sitten on hyvä muistaa että kaikki muutokset ei johdu yhdestä henkilöstä, voisin väittää että Suomen hienoiset nousun merkit ei johdu Trumpista tai Saulista, ei edes Brexitistä)

Eli Obama tuli tuon kuopan pohjalla presidentiksi ja varsin vahvaa nousukautta Dow Jonesin suhteen alun pienen alapiikin jälkeen
Liitteet
Dow_Jones.png
Dow_Jones.png (4.12 KiB) Katsottu 12554 kertaa
Avatar
XM-Hannu
Viestit: 2786
Liittynyt: 14.03.2010 22:00
Paikkakunta: Koria

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja XM-Hannu »

Muistakaa myös, että melko itsenäinen USA:n keskuspankki FED elvytti liki 4 vuotta taloutta työntäen uutta rahaa pankkijärjestelmään 60 miljardia $ joka kuukausi. Ja koska korot eivät tuottaneet kuten ennen, niin suuri osa tuosta rahasta meni osake- ja johdannaismarkkinoille. Siitä mielestäni johtuu osakekurssien nousu.

Ja tällä hetkellä EKP tekee samaa, siksi kurssit nousevat euroopassa.
rundvik
Viestit: 884
Liittynyt: 12.08.2009 12:42
Paikkakunta: Naantali

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja rundvik »

Nyt D.Trump on vihainen.Jokinaika sitten lähti 50-60 tomahawkia kohtenaan syyrialaislentokenttä.Siinä on valtiovieraillevalle Kiinan Presidentillä ihmettelemistä.
akticx
Viestit: 138
Liittynyt: 01.02.2009 21:05

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja akticx »

Taitaa Putinilla olla kakat housussa.
Avatar
Plösöilijä
Viestit: 738
Liittynyt: 14.01.2016 11:40

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja Plösöilijä »

Taitaa Putinilla olla kakat housussa

Miksi?
Pösö Expertti 1,9 TD 2000@
Fiat Scudo 1,6 Multijet -08 #€
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja Xari »

Hienoa, suurvallalla pitää olla presidentti jolla on munaa tehdä mitä lupaa, edeltäjä lupasi ryhtyä toimiin jos Assad käyttää kaasuasetta eikä tehnyt mitään, yhtä munaton kuin koko EU :evil:

Olisi mukava euroopaltakin, suomi mukaan luettuna nähdä jotain muutakin kuin joutavaa puhumista, risteilyohjuksiahan meille on jo tulossa....
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
rundvik
Viestit: 884
Liittynyt: 12.08.2009 12:42
Paikkakunta: Naantali

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja rundvik »

Nyt USA:ssa saataa olla meneillään uusi Watergate.Susan Rice on ehkä toiminut B.Obaman toimeenpanemana salakuuntelijana, kun kyseessä on ollut Trumpin oma kampanjaväki.Pääsiäisen jälkeen täälläkin kuullaan tästäkin asiasta lisää.
Avatar
Xantippa
Viestit: 1709
Liittynyt: 01.02.2009 13:55
Paikkakunta: Kuopio

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja Xantippa »

No nyt se Trump todisti olevansa samanlainen kaheli kuin edeltäjänsä. Maailmanpoliisi USA hutkii jälleen kerran ennen tutkimista kun se nyt vaan sattuu sopimaan omiin intresseihin.
C5 HDi 240 Tourer
Avatar
Akaile
Viestit: 1977
Liittynyt: 01.02.2009 15:28
Paikkakunta: Espoo

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja Akaile »

Itseasiassa se sopii molempien intresseihin; öljyn hinta lähti heti nousuun ja Putinin politiikkaan ulkoisesta uhkasta Venäjälle tämä sopii täydellisesti. Myöskin Trumppipumppi pääsee vihdoin hyötymään jostain konkreettisesta, kun Obamacare tai Mehikon muuri ei ole edennyt toivotusti.
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
Avatar
betaromeo
Viestit: 2190
Liittynyt: 29.12.2010 20:17

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja betaromeo »

ds-jekkeri kirjoitti:Simulaatiohypoteesi on tullut valtamediaankin, hesarin hiljattainen artikkeli ja morgan freemanin selostama dokumentti sitä käsittelevät. Patongissa luonnollisesti oltiin etuajassa.

Mutta itse asiaan. Veljet, ystävät ja muut miehet - tunnetteko muutoksen ilmassa. Koko universumi värisee. Historian pyörä on pyörähtämässä seuraavaan pykälään. Se on alkanut. Poliittisen korrektiuden loppulaskenta lähti nyt. Valtamedia on paniikissa ja tulee yrittämään nopeaa takinkääntöä mutta luottamusta se ei saa takaisin.

Kohta normaali valkoinen mies saa sanoa tyttöjä tytöiksi ja poikia pojiksi, kouluopettajanakin. Patriarkaalisuus ja kotiäitiys tulee nousemaan. Tissejä saa katsoa vapaasti yli nelikymppinenkin ruma mies hississä. Mennään viisi vuotta eteenpäin niin sihteerinaisen pepusta nipistäminen työpaikalla ei ole enää tuomittavaa, vaan pientä huumoria ja peliä vaan.

Jokaisen kannattaisi tänään pitää pieni puhuttelu naiselleen: "Pirjo. Varmaan huomaat että nyt ovat asiat muuttuneet. Teeppä tänään päivälliselle verimakkaroita ja vaateta itsesi nätiksi. Pysyt illan kotona ja viihdytät miestäsi tiskien jälkeen. Huomenna sama uudestaan."

Feminismi häviää historian romukoppaan kommunismin viereen.


Nostetaanpa tämäkin aihe taas isommalle huomiolle, kun kuitenkin kaikkea tapahtunut, ainakin jos valtamedioita uskoo?
Oletteko huomannut tuota "värinää", minkä jekkeri? Tuolla ketjussa hän tyrmää jyrkästi minkään kaaoksen USA:n hallinnossa, vaan kaikki on täysin harkittua.
Mukava olisi mennä pitkästä aikaa tuonne kuulostelemaan, millä mielellä ovat, mutta arkana miehenä en taida vielä kovinkaan julkisesti hississä alkaa tuijottelemaan tissivakoja, tai edes tytöttelemään ketään.
BX 19Gti4x4
C5V6-02 CEE-5
C62.7Hdi06ja07
CX 25 Prestige -84,CX25 Prestige -87,CXTurbo -87 "museo"
DS Pallas-68, DSuper5"Pallas"-74
GSA Spesial-83Aj14tkm"museo"
XM V612V-91, XMV6 12VBreak-96
C5TouringDsl120-10
Jumpy2.0Hdipitkä
vibes
Viestit: 1073
Liittynyt: 24.07.2009 12:22
Paikkakunta: Turku

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja vibes »

Kaikki ihmiset häviää siinä jos feminismi häviää. Onneksi spedet ei voita.
Ennen oli Sitikka, nyt vain Väärämmerkkinen Japaninmersu

Assumption is the mother of all fuck ups.
2cv-Olli
Viestit: 497
Liittynyt: 22.12.2009 00:18

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja 2cv-Olli »

No nyt se trumppi meni tekemään oikean emämunauksen. Oli tämänpäiväisen kärkiuutisen mukaan viime viikolla tyhmyyttään paljastanut huipusalaisen tiedustelutiedon Venäjän ulkoministerille.

Oli paljastanut viholliselle, että Isis suunnittelee käyttävänsä läppäreihin kätkettyä räjähdettä lentokoneiden tiputtamiseen. Uutisten mukaan tämän tiedon paljastuminen uhkaa vakavasti ihan kaikkea. http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201705 ... 9_ul.shtml

Hämmästystä kuitenkin herättää, että kuka tämän saman salaisen tiedustelutiedon oli paljastanut Suomen medialle jo kaksi kuukautta aiemmin? Trumppi oli varmaan silloinkin asialla? https://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/l ... isis-63180
Avatar
Plösöilijä
Viestit: 738
Liittynyt: 14.01.2016 11:40

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja Plösöilijä »

Kaikki ihmiset häviää siinä jos feminismi häviää. Onneksi spedet ei voita.

Päinvastoin kaikki voittaa.
Pösö Expertti 1,9 TD 2000@
Fiat Scudo 1,6 Multijet -08 #€
Pasi A S
Viestit: 35
Liittynyt: 08.07.2015 07:46

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja Pasi A S »

Taitaa Trumpin ura kaatua tuohon fbi pomon erottamiseen.
Avatar
betaromeo
Viestit: 2190
Liittynyt: 29.12.2010 20:17

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja betaromeo »

ds-jekkeri kirjoitti:Valtamedian tuubasta voi olla kärsimättömälle vaikea seuloa mitä Trump on oikeastaan vielä tehnyt. Puhutaan mm. "Kaaoksesta" vaikka tosiasiassa trump staffeineen on uskomattoman nopeasti ja ammattimaisesti ottanut kopin presidenttiydestä. Valkoinen lihansyöjäbisnesmies parhaillaan. Uutisointi tehdään lillukanvarsista ja ei kerrota isoa kuvaa. "Irakilainen perhe ei päässyt Amerikkaan", nyyh. Israelin kansalaisia ei ole vuosikymmeniin päästetty moniin arabian maihin, mm. Saudit ja Emiraatit, siitä ei kukaan ole nyyhkyttämässä... tyypillistä.

Tuosta lista:

https://www.pbs.org/newshour/amp/rundow ... signed-far

Autotehtaat jo ilmoittaneet että suunnitelmat siirtää tuotanto meksikoon peruttu. Muurin rakennustyöt alkavat ihan justiinsa.

Kävi tässä miten kävi niin miksi asioita pitää katsoa mahdollisen pettymyksen kautta? Elämme harvinaislaatuista aikaa ja silmiemme edessä tapahtuu show
IMG_0158.JPG

jollaista ei ole satoihin vuosiin nähty. Nauttikaamme!


Nostetaan tämäkin mielipide tänne makusteltavaksi. :)
Toivottavasti saadaan ne helteetkin, niin voimme kaivaa esille sitten ajankohtaiset avoautoilun ohjeet, jotta osaamme käyttää avoautojamme oikein!
BX 19Gti4x4
C5V6-02 CEE-5
C62.7Hdi06ja07
CX 25 Prestige -84,CX25 Prestige -87,CXTurbo -87 "museo"
DS Pallas-68, DSuper5"Pallas"-74
GSA Spesial-83Aj14tkm"museo"
XM V612V-91, XMV6 12VBreak-96
C5TouringDsl120-10
Jumpy2.0Hdipitkä
rundvik
Viestit: 884
Liittynyt: 12.08.2009 12:42
Paikkakunta: Naantali

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja rundvik »

Make Finland Great Again;Se olisi hyvä jos meidän omat päättäjätkin tajuaisivat sen.Kaikki täällä vetävät omiin ilmansuuntiin.

Suomen johtava ja taitavin historiantutkija/kirjailija kertoo tässä videossa yhden mielipiteen kansallisaatteesta.

https://www.youtube.com/watch?v=4TjVOwGY3vk
Avatar
XM-Hannu
Viestit: 2786
Liittynyt: 14.03.2010 22:00
Paikkakunta: Koria

Re: Donald J Trump

Viesti Kirjoittaja XM-Hannu »

XM-Hannu kirjoitti:No joo, minähän en tutki asioiden taustoja, vaan kirjoitan "omaa todellisuuttani". Minulle valtamedia tarkoittaa työmatkalla kuunneltua YLE-uutisia, ja TV:stä maikkarin kymmenen uutisia. En seuraa jenkeistä yksittäisiä yhtiöitä, vaan DJ30 ja SP500 yleisindeksejä, silloin kun muistan... Dollarikurssi vahvistui viimeiset 3-4 vuotta (taas tarkistamatta) 1,5 ->1,03 asti, tällä hetkellä karvan alle 1,07 euroon nähden.( Siis € / $ ). Trumpin virkaanastumisen jälkeen ollut korkeimmillaan, nyt laskenut 4%.

Lähinnä tarkoitin valtamedian kritisoinnilla, jekkeriä peesaten, sitä, että Trump pyritään täällä esittämään voittopuolisesti negatiivisessa valossa. Mihin voi kyllä olla aihettakin.... Vaan eikös se olekkin niin, että good news = no News. Bad news = good News.

Nyt € / $ on jo 1,12. Trump hyörii ja häärii...
Jonkun ylen taloustoimittajan mukaan tyypillisesti republikaanien ollessa vallassa $ heikkenee, siis devalvoituu, ja demokraattien valtakaudella $ vahvistuu. Näin kai sitten nytkin, jos Trunp istuu koko virkakauden, € / $ saattaa olla 4 vuoden kuluttua 1,25 - 1,4 haarukassa.
Vastaa Viestiin