Oli helppo korjaus!

Vika vai ominaisuus?
Hakapajamies
Viestit: 222
Liittynyt: 29.11.2016 19:49

Oli helppo korjaus!

Viesti Kirjoittaja Hakapajamies »

Xantian ohjaus pelaa!

Kirjoitin palstalle tuon laitteen ohjauksesta, kun se toimi kuin kapulalossia olisi kiskonut.
Sain ohjeita ohjausakselin nivelen runsaasta öljyämisestä. Pidin neuvoja aivan naurettavina, vika mukamas korjaantuisi pelkällä rasvaamisella? Tein kyllä ohjeen mukaan, uittelin aina ohi mennessäni tallissa kaikenlaisia spray- öljyjä kohteeseen.
Tänään kävin muutenkin taas kokeilemassa tuntumaa; ja näin oli käynyt, että ohjaus on lähestulkoon virheetön. Ainakin hyvin katsastuskelpoinen kun ei koko tarinaa levittele.
Nyt vielä yksi kymmenelle kiekuralle väännelty hydeputki vasempaan takakulmaan, niin voisi jopa ajaa konttorille!
Kiitokset
Hakapajanmies :D
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Oli helppo korjaus!

Viesti Kirjoittaja Xari »

Öljy pehmentää sen väleissä olevan paskan, voi sen harjata kuivanakin pois, ei tarvi öljyllä röhnätä.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Aapeli
Viestit: 1180
Liittynyt: 20.12.2014 00:52
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Oli helppo korjaus!

Viesti Kirjoittaja Aapeli »

Mulla kuului kääntäessä rutinaa, vaikkei pykäliä tuntunutkaan. WD-40:llä oli eturauhasvaivoja eikä suihku kantanut kohteeseen saakka. Aseöljyllä sain suihkittua, niin jo loppui rutina.
MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: Oli helppo korjaus!

Viesti Kirjoittaja ealab »

Kyllä, suihkevaseliinia, kummasti keveni ja rauhoittui ohjaus, Xantiasta.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Oli helppo korjaus!

Viesti Kirjoittaja Xari »

Minä pidin 4 päivää öljypurkissa koko niveltä, vielä vähän oli jäkitystä jäljellä, harjaamalla väleistä paskat pois nekin poistui.

Toisessa Xantiassa aloitettiin suoraan pienellä teräsharjalla, ongelma korjaantui.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Vastaa Viestiin