Nyt taas oma äly ei riitä! Tuli tuollainen 1.8 bensa Picasso ja lämmityslaitteen flekti puhaltaa koko ajan täysillä. Näytössä kaikki säädöt toimii ja propellin kuvassa siivet vähenee ja lisääntyy normaalisti.
En keksi muuta, kuin rele palanut kiinni tai jotain johtoja klimpissä? Mistä alan hakemaan sitä relettä?
Muitakin ideoita otetaan vastaan.
Ainakin perus Xsaran automaatti-ilmastoidun sisäpuhaltimessa tuo on lähes aina transistorin oikosulkeutuminen (ja säätimen huono suunnittelu...) Tuossa Xsaran mallissa säädin oli ruuvattu moottorin perään kiinni ja olen pari sellaista korjannut transistorit vaihtamalla(parempiin), mutta muistelen Picassossa olleen ihan erilaisen osan? Riippuu ainakin onko ilmastoitu vai ei, onkohan noita useammalla puhaltimen valmistajalla, mutta ainakin automaatti/manuaali-ilmastoinnilla ja ilman on usein eri puhaltimet? (on tuossa Xsarassa integroituna täyden nopeuden relekin, mutta se ei ole ikinä ollut vialla)
Säätimiäkin saa ainakin tarvikeliikkeistä/ulkomailta. Jos vaihtaa vain säätimen, niin laakerit kannattaa tarkistaa (/voidella) sekä vaihtaa raitisilmasuodatin (ne lisää puhaltimen virtaa, ehkä kollektorin kuntokin). Ainakin Xsarassa tulee uuden puhaltimen mukana säädinkin.
Eli lisänä tarvitaan ainakin vielä tieto: onko ilmastointi ja millainen: manuaalinen vai automaattinen?
Viimeksi muokannut olli__o, 07.05.2017 20:55. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Automaatti ilmastoinnilla. Elättelin jo toivoa, että olisi ollut siellä apparin puolella, mutta ei sitten tietenkään. Mikä se hankala paikka on?
Lisä tietona vielä, vaikka painan säätimestä off, niin kaikki muu pimenee, mutta flekti huutaa!
betaromeo kirjoitti:Nyt taas oma äly ei riitä! Tuli tuollainen 1.8 bensa Picasso ja lämmityslaitteen flekti puhaltaa koko ajan täysillä. Näytössä kaikki säädöt toimii ja propellin kuvassa siivet vähenee ja lisääntyy normaalisti.
En keksi muuta, kuin rele palanut kiinni tai jotain johtoja klimpissä? Mistä alan hakemaan sitä relettä?
Muitakin ideoita otetaan vastaan.
Moi, olikos tuossakin puhaltimessa kuitenkin kolme nopeutta, sammuksissa (virrat poissa ei pyöri lainkaan), sytytysvirta kytkettynä pyörii oikein hyvin ja moottorin käydessä vielä vähän paremmin kuin sytytysvirta kytkettynä? Nappuloista säätö naputtelemalla puhaltimen nopeuteen ei vaikutusta ja ajon aikana puhaltimella on sama nopeus koko ajan, vaikka lämpötilaa saakin säädettyä.
Kaipailen samojen vikojen korjailuun tietoja myös (xsara picasso 1,8 2001 automaattiilmastointi) .