Tunnistusapua XM:n osille

Vika vai ominaisuus?
ranskatar
Viestit: 42
Liittynyt: 30.05.2009 01:23

Tunnistusapua XM:n osille

Viesti Kirjoittaja ranskatar »

XM 2.5td -98

Auto oli "korjaamolla" ja toimii. Avasin Ecu-boxin ja sinne oli tungettu kaksi osaa, joita en tunnista.
Ylempi on vanha, mutta en löydä sille paikkaa. Se on autossa kiinni ainoastaan tuolla johdolla.
Alempi kapistus on aivan uusi eikä ole ennen kuulunut varustukseen. Toisesta päästä letku menee naftapumppuun.
Liittyvätkö nämä toisiinsa ja onko niiden paikka siellä muovilaatikossa?
"Korjaamolta" en kysy. Enkä muutenkaan sinne enää sitikkaani vie.
Liitteet
Sitikka.jpg
Sitikka.jpg (51.3 KiB) Katsottu 5558 kertaa
Avatar
Kaapelimies
Viestit: 2723
Liittynyt: 01.02.2009 14:23
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Tunnistusapua XM:n osille

Viesti Kirjoittaja Kaapelimies »

Paha on postimerkistä arvailla?
2x C5HDi Break, Xantiat Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 2xBX4WD Break,5x2CV. 2xVisa14TRS ym
ranskatar
Viestit: 42
Liittynyt: 30.05.2009 01:23

Re: Tunnistusapua XM:n osille

Viesti Kirjoittaja ranskatar »

Nyt en ymmärrä...
Onko ne postimerkkejä??
olli__o
Viestit: 5212
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Tunnistusapua XM:n osille

Viesti Kirjoittaja olli__o »

ranskatar kirjoitti:Nyt en ymmärrä...
Onko ne postimerkkejä??

Yrittää viitata kuvan pieneen kokoon, mutta jos ei tuosta tunnista (sitä saa zoomattua selaimessa), niin ei varmaan tunnista ennen kuin on niin hyvä kuva että voi lukea tekstit. Noita mötiköiden tekstejä googlaamallakin tosin varmaan löytää mikä anturi/solenoidi on kyseessä.

Konetta en yhtään tunne, enkä mitä antureita/solenoideja siinä on, mutta mötikän muodosta ja liittimistä päättelisin että jonkinlainen paineanturi/solenoidi tms. voisi olla.

Se mitä kuvasta ei näy on tuleeko kumpaankin mötikkään vain sähköjohto (ja montako napaa) ja onko sen uuden johto liitetty jonnekin jälkikäteen vai ihan tehtaan johtoon sekä kumpaankin vain yksi (vai useampi) letku? Letkuissa arvaisin olevan ilmaa tai dieseliä.
Rychnowo
Viestit: 199
Liittynyt: 03.02.2009 11:59

Re: Tunnistusapua XM:n osille

Viesti Kirjoittaja Rychnowo »

Ylempi on EGR:n ohjaukseen/toimintaan liittyvä, tarkempi sielun elämä jäänyt tutkimatta. Toinen letkulähtö kuvassa ainakin ilman letkua.
Ja alempi mötikkä taisi olla ihan moninapainen sähköliitäntä, hiukan omaperäinen. Aukesi jollain kikalla?
Avatar
Wesa
Viestit: 1340
Liittynyt: 01.02.2009 17:45
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Tunnistusapua XM:n osille

Viesti Kirjoittaja Wesa »

Alempi on ruiskupumpun kaapeliliitin. Tuo muovikuori on lähinnä roiskesuoja ja irtoaa helposti. Sisällä keskellä sellainen lukitustappi johon menee poikittain sellainen levyhaarukka, jonka pää näkyy sivussa. Sitä painamalla riittävästi, irtoaa. Takaisinlaitto vaatii hieman voimaa.
Xantia Activa Tct -96
CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84
GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08
XM V6 A. -95
C6 2.7 HDi
ranskatar
Viestit: 42
Liittynyt: 30.05.2009 01:23

Re: Tunnistusapua XM:n osille

Viesti Kirjoittaja ranskatar »

Sain tuon alemman avattua ja kasattuakin. Tiedätkö Wesa missä tuon paikka on? Ei se ainakaan boxissa ole ennen ollut.
Ylempi vehjes on numerolla 1950510 97 24 ja löytyy kuuklesta ruotsalaisesta varaosakannasta kyseiseen moottoriin nimellä vakuumventil. Tarkoittanee alipaineventtiiliä.
Olisiko se jotenkin otettu pois käytöstä ja tungettu sinne lootaan sen takia. Miksi sitten johto on kiinni?
Tuon viimeisen kuvan vaahtomuovisisustainen muovitatti löytyi jousijalan vierestä.
Liitteet
IMG_0478.JPG
IMG_0478.JPG (30.21 KiB) Katsottu 5234 kertaa
IMG_0477.JPG
IMG_0477.JPG (40.16 KiB) Katsottu 5234 kertaa
IMG_0476.JPG
IMG_0476.JPG (50.91 KiB) Katsottu 5234 kertaa
Avatar
Wesa
Viestit: 1340
Liittynyt: 01.02.2009 17:45
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Tunnistusapua XM:n osille

Viesti Kirjoittaja Wesa »

Autosi on näitä uudempia "kaasuläppämalleja" MSA 11 7.6 versiona.
Näissä kaasuläppä alipainetoiminen ja letku joka lähtee sinne imusarjan päähän läpälle pitää olla käytössä. EGR ojausventtiilin johdon irroittaminen aiheuttaa vikatilan ja rajoitetun polttoainesyötön. Egr:n saa pois ottamalla oikean sinne alas lähtevän letkun irti, mutta en muista pitikö tukkia venttiilistä se imureikä tai vaan laittaa imusuodatin?
Nykyinen 2,5:seni on vanhempi versio yksinkertaisemmin saastesysteemein ilman kaasuläppää.
Xantia Activa Tct -96
CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84
GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08
XM V6 A. -95
C6 2.7 HDi
Vastaa Viestiin