Uudempikorinen C4 kyselyä

Ajatusten virtaa
japina
Viestit: 8
Liittynyt: 31.08.2015 10:22

Uudempikorinen C4 kyselyä

Viesti Kirjoittaja japina »

Autokuume valtaa mielen ja ykköskoppaisesta C5:stä on aika luopua. Tarjontaa seuraillessa eniten kiinnostavin olisi C4 vaikka hydessä mielellään pysyisikin.

2010-2012 vuosimallisia lähinnä katsellessa olen miettinyt muutamia asioita. Ensinnäkin konepellin maalissa on ollut jotain epämääräistä ja tästä on ilmeisesti ollut myös takaisinkutsu. Näenkö jostain huoltokirjasta onko konepelti vaihdettu takuuseen?

Toisekseen onko ovien tiivisteiden aiheuttama maalinkuluma vuosien aikana ollut pahaakin. Tarvitseeko jo ruostetta pelätä jos tuon ikäistä autoa katselee.

Kolmantena löysin VTi koneesta tietoa että söisi öljyä. Saattaako tosiaan viedä jo tällä iällä litran per 1000km?

Tosiaan bensakoneista katselen ja automaatit ehdottomasti olisi mieluisimpia. Jos joku osaisi hieman vastata niin toisi hieman helpotusta netin aiheuttamiin tuskiin auton etsimisessä :)
C5 Break 1.8 -02
rundvik
Viestit: 884
Liittynyt: 12.08.2009 12:42
Paikkakunta: Naantali

Re: Uudempikorinen C4 kyselyä

Viesti Kirjoittaja rundvik »

Minulla on ollut uudesta asti vm2012 1.6 manuaalivaihteinen C4 ja täytyy sanoa että hyvin se auto sopii yhdelle 130kg ja 100kg avioparille, joilla on kaksi koiraa(takana on koirakalteri) ja 18v nuori aikuinen oikein hyvin.Edessä on oikein paljon tilaa,takana vähemmän isokokoiselle aikuiselle.Bensankulutus on ollut 6,5-7,0 välissä sekalaisessa ajossa.Jousitus on autossa jämäkkä ja sopii erinnomaisesti myös moottoritielle.Eilen ostin toisen kesärengaskierroksen 260eurolla.

Tuollainen öljynkulutus on jostain tuulesta temmattu tai kyseisessa yksilössä lienee vikaa.Hyvä jos saan edes yhden litran lisättyä koko oljynvaihtovälin aikana.Pidensimme juuri huoltosopimusta 100000km.Mitään rikkoutumisia ei ole ollut .Vanhamallinen C4, jonka minä myös joskus omistin lähti kaksi kertaa hinausautolla pihasta rikkoutuneen injektorin(Bosch?) takia.

C4:tkin ovatkin yksilöitä; varusteiden ja laadun kompromisseja.Hyviä sellaisia.
japina
Viestit: 8
Liittynyt: 31.08.2015 10:22

Re: Uudempikorinen C4 kyselyä

Viesti Kirjoittaja japina »

Tosiaan Citroen-foorumin puolelta löysin tuosta öljynsyönnistä vaan ainakin joltakin kokemuksia. Sillä lähdin hieman kyselemään. Mutta tosiaan yksilöitähän nämä autotkin ovat. Pitää käydä nelosiakin katselemassa lähiaikoina.
C5 Break 1.8 -02
rundvik
Viestit: 884
Liittynyt: 12.08.2009 12:42
Paikkakunta: Naantali

Re: Uudempikorinen C4 kyselyä

Viesti Kirjoittaja rundvik »

Perjantaina katsastusmies totesi etujarrulevyjen olevan minimissään.Olin aikaisemmin valittanut asiasta vehoon.Siellä totesivat nenäkäästi että kyllä niillä vielä ajaa.Ei muuta kuin tilaamaan uutta huoltoa.Nyt on mustaa valkosella.Kilometrejä on 100000.

Tuo konepeltihomma liittyi tuulihaan voitelemiseen.Joiltain on pelti pompannut ylös kun ei pelti ole lukkiutunut kunnolla.Omassa autossa asia korjattiin viime huollossa.

Yksi ilkeä vika on vaivannut.Päivävalojen kannat eivät vain kestä.
Vastaa Viestiin