Sumuvalot katsastuksessa?

Ajatusten virtaa
heh heh©
Viestit: 153
Liittynyt: 03.02.2009 11:13

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja heh heh© »

Palloidiootti kirjoitti:Todellinen hernerokkasumu sitten erikseen, mutta harvemmin autolla veden päällä ajetaan, veneissä etusumareille jotain käyttöä voisi ollakin. Takasumarit ovat hyödylliset jo lumipyryssä jotta onnettomuuksilta vältytään nopeuserojen usein ollessa suuret.


En tiedä sumutilanteesta siellä Turunpuolessa, mutta täällä pikkuisen pohjoisemmassa sumua esiintyy ihan maanpäälläkin, jopa hyvin useinkin tuolla rantatiellä jossa päivittäin ajelen.

Täällä on ollut sellaisiakin sumuja, että eräs paikallinen kansanedustaja eksyi kävellen sumussa ja joutui rikkomaan ensimmäisen vastaantulleen talon oven lasin jotta pääsi sumua pakoon sisätiloihin :mrgreen: Liekö katsellut Usva-nimistä elokuvaa :mrgreen:
Siinä sumussa ei kylläkään enää auta minkäännäköinen sumuvalo, niinpä liikennekin pysähtyi kokonaan.

No, mullakin on XM:n sumuvalot teipattu mustalla ilmastointiteipillä, sopii auton mustan värinkanssa hyvin yhteen :D
dnapekko
Viestit: 73
Liittynyt: 18.02.2009 12:44
Paikkakunta: Kajaani

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja dnapekko »

Kyllä niistä Xantiankin sumuvaloista on pari kertaa talvessa ollut hyötyä, kovalla lumikelillä parantavat näkyvyyttä mukavasti, ainakin minun mielestäni. Valokeila menee tienpinnan lähellä, eivätkä lyhyetkään niin ylös näytä, että ne pitäisi sammuttaa, pitkät taas saavat valkoisen seinän auton keulan eteen.
Beksivainaata kun käytin katsastuksessa, kävimme periaatteellista keskustelua, koska katsastajan mielestä originaalit mustat muovisuojat eivät olleet riittävä toimenpide toimimattomien sumareiden peittämiseksi. Minun mielestäni ne olivat siinä vaiheessa koriste, eikä niitä loppupelissä tarvinnut poiskaan ottaa. Kajaanin A-katsastus siis.
Mutta yksi ihmetyksen aihe melkein asiaan liittyen: Takasumarihan on joskus myös tarpeellinen, mutta monikaan ei sitten älyä sammuttaa sitä, kun toinen auto tulee siihen taakse ajelemaan. Kai se edellämenijä on jo havaittu, kun ei ole peräluukkuun tultu?
Autot liisarilaguna ja kaksi projektiletukkaa, MP:t 3 kpl v4-Hondia
Avatar
Putkimies22
Viestit: 3537
Liittynyt: 01.02.2009 21:13
Paikkakunta: Espoo

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja Putkimies22 »

Ja Xantiassa et saa takasumaria päälle ellet ensin laita etusumareita päälle :(
Volvo V70 D4 -15 A
Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95
Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun)
Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00
Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
Joni2402
Viestit: 215
Liittynyt: 13.06.2009 22:40

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja Joni2402 »

Putkimies22 kirjoitti:Ja Xantiassa et saa takasumaria päälle ellet ensin laita etusumareita päälle :(



kyl ykköskopassa sai..
C5 break 2.0AT -05
ex xantia ´99 exclusive break
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja ealab »

dnapekko kirjoitti:Kyllä niistä Xantiankin sumuvaloista on pari kertaa talvessa ollut hyötyä, kovalla lumikelillä parantavat näkyvyyttä mukavasti, ainakin minun mielestäni. Valokeila menee tienpinnan lähellä, eivätkä lyhyetkään niin ylös näytä, että ne pitäisi sammuttaa, pitkät taas saavat valkoisen seinän auton keulan eteen.
Beksivainaata kun käytin katsastuksessa, kävimme periaatteellista keskustelua, koska katsastajan mielestä originaalit mustat muovisuojat eivät olleet riittävä toimenpide toimimattomien sumareiden peittämiseksi. Minun mielestäni ne olivat siinä vaiheessa koriste, eikä niitä loppupelissä tarvinnut poiskaan ottaa. Kajaanin A-katsastus siis.
Mutta yksi ihmetyksen aihe melkein asiaan liittyen: Takasumarihan on joskus myös tarpeellinen, mutta monikaan ei sitten älyä sammuttaa sitä, kun toinen auto tulee siihen taakse ajelemaan. Kai se edellämenijä on jo havaittu, kun ei ole peräluukkuun tultu?

Tuohon auttaa toisinaan, kun laittaa itse pitkät. Eihän se haittaa, jos on "huono näkyvyys". Hommasta voi tulla myös automaatti; sumarit sammuvat, takana tulevan pitkät sammuvat, edellä takasumarit syttyvät uudelleen, myös kaukot takana, jne. On nähty.
Avatar
zX-files
Viestit: 2929
Liittynyt: 21.08.2009 08:59
Paikkakunta: Varsinainen Suomi
Viesti:

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja zX-files »

Tulsku kirjoitti:En provoisoidu, mutta etusumareita saa käyttää parkkien kanssa, jos keliolosuhteet niin vaativat.

Itse asiassa etusumareita ei edes kuuluisi käyttää kuin parkkien kanssa = tilanteessa jossa jopa lähivalot valaisevat vain sitä sumua eivätkä maisemaa. Sumuvalojen idishän on olla alhaalla ja matala valokiila lähelle = valo pääsee sumun alapuolelta oikeasti valaisemaan!
Wanha neukkumopo & Japanialainen mopo² & Porsche & 230CE
citromes
Viestit: 140
Liittynyt: 01.02.2009 21:22

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja citromes »

Xantia kävi katsastuksessa ja tulihan toisen sumuvalon väärästä suuntauksesta huomautusrekisteriotteesseen. Itse katsoin suuntaukset seinää vasten ennen katsastusta. Parempi tapahan olisi varata aika korjaamolle valojen suuntausta varten ennen katsastusta, että lain kirjain täyttyisi ja suuntaukset olisi kunnossa.
Nyt sitä säädettiin ja edelleen rekisteriotteessa lukee huomautus säädöstä huolimatta.
Nyt tiukentuneen poliisivalvonnan aikana odottelenkin seuraava pysäytystä tien päällä. Ja jos suuntaus on muuttunut uudestaan ja poliiisimestari Sisu sen huomaa niin eihän siinä varmaan mitään selittämistä kun otteessa lukee korjauskehotus niin poliisin tulkintahan on ettei ole korjattu?

Sakot varmaan tulee ja kilvet lähtee. Taidankin rasvata kilven ruuvit ja laittaa siipimutterit jo valmiiksi. Eihän sitä suomen talvessa tiedä vaikka lumipenkkaan osuisi ja sumuvalon suuntaus muuttuu. Onpahan kilvet helpompi irroitta ettei tarvi sorkkarautaa niinkuin joskus ennen.
Avatar
zX-files
Viestit: 2929
Liittynyt: 21.08.2009 08:59
Paikkakunta: Varsinainen Suomi
Viesti:

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja zX-files »

Onneksi naapurissa on tasainen asfalttipiha & tiiliseinä: saa suuntaukset kohdalleen.
Ja tuskin tuosta sentään mitään tulee, eipä niillä ole suuntauslaitetta tien päällä eli suurinpiirtein sinne päin kelpaa.
Wanha neukkumopo & Japanialainen mopo² & Porsche & 230CE
Avatar
avbx
Viestit: 1128
Liittynyt: 01.02.2009 14:09

Re: Sumuvalot katsastuksessa?

Viesti Kirjoittaja avbx »

Sumareiden suuntauksesta sanotaan AKE:n sivuilla vain, että ne on suunnattava siten etteivät ne häikäise vastaantulijaa. Ei löytynyt mitään eksakteja 1% lukuja niin kuin lähivaloilla. Järki tietysti sanoo, että pieni pudotus keilassa tarvitaan. Jos haluaa olla varma suuntauksen laillisuudesta (eikä käytä valoja) niin laittaa ne osoittamaan metrin päähän auton eteen. Eivät sitten ainakaan häikäise.
BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
Vastaa Viestiin