CX kriittiset paikat ?

Ajatusten virtaa
xs2jammu
Viestit: 983
Liittynyt: 13.10.2009 14:12
Paikkakunta: Vihti
Viesti:

CX kriittiset paikat ?

Viesti Kirjoittaja xs2jammu »

Jos ja kun lähtee ostamaan CX:ää niin mitkä on ne "must" paikat ja jutut jotka pitää tutkia kunnolla ? Lisäksi onko näissä tutkittavissa paikoissa eroja peltipuskurimallien ja uudempien välillä ?
On vaan alkanut itää ajatus CX:stä ja en haluaisi iskeä kättäni kovin syvään ....

Pena
Xmveku
Viestit: 120
Liittynyt: 01.02.2009 15:55
Paikkakunta: Lempäälä

Re: CX kriittiset paikat ?

Viesti Kirjoittaja Xmveku »

Niin... Laittelin tossa viime talvena muutamalla tonnilla "hyvin pidetyn" -87 CX:n asianmukaiseen kuntoon ja jotain havaintoja tarttui muistiin.
Ruosteita löytyy todennäköisesti etujalkatiloista, (kolmenkertaista peltiä osittain päällekkäin) helmojen sisäpinnoista, takapenkin selkänojan juuresta, takakelkan kiinnityksen läheltä ( voi ehkä havaita takapyöränkotelosta), etupyörän edestä, muovikotelo peittää altapäin, mutta voi havaita konehuoneen puolelta.
Öljyvuotoja kampiakselin molemmin puolin, öljypohjan tiiviste vuotaa.
Jos hydepumppu lataa tiuhaan voi päävaraajan pallon lisäksi vuotaa myös Diravi paluupuolelle.
Itsellä kävi niin, että päävaraajan pallon uusinnan jälkeen kaikki tuntui olevan ok, mutta muutaman kuukauden jälkeen latausväli palasi n. 1 minuutista 8 sekuntiin. Vaihdoin Diravin ja nyt latausvöli on yli 1min.
Kun ohjauksen käänsi vasemmalle, latausväli oli lähes 2 min. Keskiasennossa tai oikealle käännettynä se oli n 8 sekuntia.
Hydrauliputket takana on helppo vaihtaa, jarruventtiililtä lähtevät putket vaativat aikaa ja hermoja, eli osa pitkistä putkista.
Käsijarru on perseestä, mutta vivuston puslat uusimalla sen säädettyä kohtuullisen hyväksi.
Nyt kun Diravi on saatu muutaman tunnin testeillä ja säädöillä keskelle, auto on ihan mukava hieno, hiljainen kulkine, parempi kuin moni nykypeli. Ajan tällä mielelläni kohti seuraavia korkjauksia.
CX kulkee korjausten välit tosi upeasti.
En kadu ostostani.
Avatar
Wesa
Viestit: 1340
Liittynyt: 01.02.2009 17:45
Paikkakunta: Järvenpää

Re: CX kriittiset paikat ?

Viesti Kirjoittaja Wesa »

A-pilarin alapäät voi "ehjän" maalin alla olla aika haperot. Koko rakenne siihen konepellin saranan korville asti sellainen monikerrosrakenne johon vesi pääsee väliin. Jos kittaukset siinä halkeilleet voi olla aika lahoja kerroksia sisempänä..
Xantia Activa Tct -96
CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84
GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08
XM V6 A. -95
C6 2.7 HDi
Avatar
citrique
Viestit: 624
Liittynyt: 02.02.2009 01:37
Paikkakunta: espoo

Re: CX kriittiset paikat ?

Viesti Kirjoittaja citrique »

Jos vaan jostain löydät vähäruosteisen cx:n (ei halpa) niin lyö heti kiinni, muulla ei ole väliä :)
GS break 1015 Convertisseur 1972 Jaune Primevere
CX25TRI break serie1 1985 Bleu Romantique
C6 3.0HDi exclusive 2010 Gris Thorium
MB C43 AMG Touring 2017

Volvo Amazon P220 Herrgårdsvagn 1969
Avatar
kaseva
Viestit: 1878
Liittynyt: 01.02.2009 13:01

Re: CX kriittiset paikat ?

Viesti Kirjoittaja kaseva »

Jep, osta isolla rahalla kallis valmis auto. Oikeasti, jos haluat nauttia CX:stä ilman turhaa tuskaa.

edit:Kommentti liittyen siis nimenomaan ruosteisiin. Katso mätäpaikat huolella. Ajaminen CX:llä on jotain.... Mmmmm.....
__________________________________________________________________
G11 730d xDrive -16 | V60 D3 Inscription -19 | 96 V4 1980 | Goldwing 1200 Interstate 1986
Avatar
jptcool
Viestit: 1735
Liittynyt: 01.02.2009 13:45
Paikkakunta: Parainen

Re: CX kriittiset paikat ?

Viesti Kirjoittaja jptcool »

Ja kun näitä museoautostatuksen omaavia kulkimia on myynnissä, niin kannattaa selvittää etukäteen, miltä kyseisen vuosimallin tulisi
näyttää, päältä ja sisältä. Tuntuu menevän tarkastajilta läpi monenlaiset rakennelmat ja vuosimalli yhdistelmät. Jos bensaluukun ympärillä
kukkii, niin sitten kukkii monessa muussakin paikassa.
Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
Vastaa Viestiin