Onko patonkilaisilla kokemusta otsikonmukaisesta systeemistä tai muista vastaavista?
Mulla on menestyksekkäästi ollut jo vuosia käytössä kiinalainen gsm-murtsikka, joten sellaiselle ei varsinaisesti ole tarvetta. Mutta nuo langattomat lämpötila-anturit yms. ja niiden seuranta kännykällä mistä vaan kiinnostaa.
Tuohon pitäisi saada erilaisten ovi-, liike-, kosteus- ja lämpötilatunnistimien lisäksi mm. kameraa, kauko-ohjattavaa pistorasiaa, lamngatonta katkaisijaa yms. jännää. Joku perusyksikkö varmaankin tarvitaan, se lienee tuo gateway-nimellä myytävä. Xiaomihan ei ole mitään ihan tusinakiinapaskaa, vaan käsittääkseni ihan varteenotettava merkki jolla on kunnollista omaa tuotekehitystä.
Mahtaakohan tuohon saada ohjelmoitua automaattisia toimintoja, esim. että pisrtorasia kytkeytyisi päälle erillisen lämpötila-anturin tiedon perusteella ilman käyttäjän toimia?
Entä miten anturit keskustelevat keskusyksikön kanssa ja voiko niiden kantamaa jatkaa? Samaan WLANiin vaan useampia gateway-yksiköitä jotka toimivat yhteen?
Xiaomin kanssa tuskin on pelkoa siitä, että varusteita ei yhtäkkiä saakaan. Vähän sillä tapaa kävi tuon Chuangon murtsikan kanssa. Sitä myi myös Verkkokauppa omalla nimellään silloin joskus. Aikanaan oli maailmalta saatavissa jos jonkinlaista anturia ja signaalintoistinta, mutta nykyään tarjonta on heikompaa ja hinnat nousseet.
Xiamomi Smart Home yms. älykotijärjestelmät
Xiamomi Smart Home yms. älykotijärjestelmät
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Re: Xiamomi Smart Home yms. älykotijärjestelmät
Jonkun toisen kokemuksia: https://murobbs.muropaketti.com/threads ... t.1384896/
Vaikuttaa mielenkiintoisalta. Tuo valmistajan Kiinan-serveri arveluttaa, mutta jos yhteyden voi muodoastaa suoraan API:a käyttäen... , täytyy tuohon tutustua.
Vaikuttaa mielenkiintoisalta. Tuo valmistajan Kiinan-serveri arveluttaa, mutta jos yhteyden voi muodoastaa suoraan API:a käyttäen... , täytyy tuohon tutustua.
*B11 -52
*3CV AK350 -65
*3CV AK350 -65
- Kaapelimies
- Viestit: 2723
- Liittynyt: 01.02.2009 14:23
- Paikkakunta: Päijät-Häme
Re: Xiamomi Smart Home yms. älykotijärjestelmät
Juu ei tule mulle mitään vekotinta mikä vaatii toimiakseen (internetin ja) jonkun valmistajan palvelimen. Mitäs sit kun siitä vedetään sähköt irti, jee, kasa SERriä ympäri pimeää ja kylmää kämppää.. Semmonen sovellus mikä pyörii omassa Raspberryssä kellarin öljypolttimen vieressä mulle kiitos!
2x C5HDi Break, Xantiat Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 2xBX4WD Break,5x2CV. 2xVisa14TRS ym