Venkoilu
-
seirala@hotmail.com
- Viestit: 3
- Liittynyt: 20.12.2016 21:56
Venkoilu
C5 lll 200t ajettu, venkoilee kun osutaan terävää töyssyt tai kuoppaan. Aina renkaiden tärähtäessä auto pyrkii lähtemään jonkun asteiseen sivuluisuun, aivan sama ajaako suoraan tai vähän kaartaen ilman suuria g-voimia. Tiedostan tilanteen ja osaan olla varuillani ohjauksella korjaan heti eikä sen kummempaa tapahdu kuin pientä venkoilua Mutta talvi tuleeja liukkaat mites sitten. Ihmeellinen vika, vai ominaisuus ? Onko iskarit loppu tai mikä vaivaa? Missään autossa ei ole moista ennen ilmennyt, vaikka melkoisia ropposia ollut. Muuten kelpo auto mukava ajettava.
Re: Venkoilu
Onko alustan puslat misä kunnossa? Niitä tarkastelemalla löytyy varmaan syyllinen. Se että mikä sieltä on nii luoja sen vain tietää. Tai hammastanko voi olla viallinen myös.
Citroen C5 2L HDi 136 -09 perhevankkuri, Ford Mondeo Mk3
Re: Venkoilu
Katso myös kaikki pyöränripustuksen alumiinitukivarret ja -linkut, ettei niissä ole murtumia...
Re: Venkoilu
Taka-akseliston kumipuslat vaihtoon, pitkittäiseen ja kolmitukivarteen ainakin. Lisäksi uudet aurauksensäätötangot kun ne on kuitenkin jumissa.
viewtopic.php?p=242614" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?p=242614" onclick="window.open(this.href);return false;
Saxo vts v1600, Peugeot 2008 E-hdi 115 allure, Ducato 2.3jtd retkis, Ducato 180 multijet huoltoautona, Saxo TU5JP4T projekti.