Lämmityksen aikana vallitsee alipaine, mutta peltien sulkemisen jälkeen tilanne muuttuu. Ilma pyrkii rakenteiden läpi ulos katon kautta, koska ylhäällä on suurin paine verrattuna ulkoilmaan. Mitä korkeampi rakennus, sitä ylipaineisempi se on yläosastaan. Linkin kuvassa on havainnollistettu painesuhteita.Aapeli kirjoitti: Aikanaan, kun puulla lämmitettiin eikä ollut koneellista ilmanvaihtoa, talot oli aina alipaineisia (nykyäänkin, jos vehkeet ja säädöt on kunnossa). Jos korvausilma vedetään jostain hirrenraosta, rakenne paikallisesti jäähtyy, jolloin kyseisen kohdan kosteus nousee ja voi aiheuttaa kosteusvaurion. Sellainen tilanne kai aika harvinainen, että ilma menisi seinän läpi sisältä ulos.
Vesihöyryn osapaine-erosta johtuen kosteus voi mennä hirsiseinän läpi ulos, vaikka talossa olisi alipaine ja korvausilma tulisi hirrenraoista.
https://docplayer.fi/docs-images/40/262 ... age_15.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Jos sisäkatossa on huono ilma-/höyrysulku, niin lämmin kosteutta sisältävä ilma pääsee eristeisiin ja siinä vaiheessa, kun lämpötila laskee sisäilman kastepisteeseen, tiivistyy vesihöyry vedeksi.